Privalomasis sveikatos draudimas, kol mažoji bendrija negauna pajamų (SODROS komentaras)

Sulaukėme skaitytojos laiško: „Sveiki, neseniai atsidariau įmonę, realios veiklos dar nebus pusę metų. Šiuo metu esu vaiko priežiūros atostogose – vaikui 8 mėn. Dar „kabu“ senojoje darbovietėje. Jei iš jos išeičiau, ar nekiltų bėdų su Sodros išmokomis ir ar nereiks pradėti mokėti privalomojo sveikatos draudimo (PSD)? Nuo antrų vaiko metų vaiko priežiūros išmokas gaus tėtis. Tikriausiai aš kaip mažosios bendrijos narė ir direktorė turėsiu mokėti PSD nuo minimalaus mėnesinio atlyginimo, nors pajamų nebus? Ar aš ne taip suprantu ką?“.

Kaip ir kada mokamas privalomasis sveikatos draudimas, atsako SODROS įmokų ir išmokų specialistai:

Vaiko priežiūros išmokų skyrimą ir mokėjimą reglamentuoja Ligos ir motinystės socialinio draudimo įstatymas. Jis numato, kad vienam iš tėvų, gaunančiam vaiko priežiūros išmoką, kurio darbo sutartis pasibaigė arba kuris buvo atleistas iš tarnybos, vaiko priežiūros išmoka mokama toliau tokia pačia tvarka, t. y. išmokos mokėjimo trukmė bei dydis nesikeičia.

Jeigu gaudama vaiko priežiūros išmoką iki vaikui sueis vieni metai turėtumėte pajamų ar gautumėte ligos (įskaitant darbdavio mokamas dvi pirmąsias ligos dienas), profesinės reabilitacijos išmokas, ligos dėl nelaimingo atsitikimo darbe arba profesinės ligos išmokas, ir jų dydis būtų mažesnis už vaiko priežiūros išmoką, būtų mokamas vaiko priežiūros išmokos ir atitinkamą mėnesį turėtų pajamų ir (ar) išmokų skirtumas.

Jeigu šių pajamų ir (ar) išmokų dydis būtų didesnis už vaiko priežiūros išmoką arba jai lygus, vaiko priežiūros išmoka nebūtų mokama.

Antraisiais vaiko auginimo metais (iki vaikui sueis 2 metai) vaiko priežiūros išmoka mokama nepriklausomai nuo tuo metu gaunamų draudžiamųjų pajamų ir (ar) išmokų.

Nutraukus darbo santykius ir negaunant vaiko priežiūros išmokos, privalomojo sveikatos draudimo įmokas – 9 proc. nuo MMA – kas mėnesį reikėtų sumokėti savarankiškai. Tačiau vienas iš tėvų, auginančių vaiką iki 8 metų, gali būti apdraustas privalomuoju sveikatos draudimu valstybės lėšomis – dėl to reikėtų kreiptis į teritorinę ligonių kasą. Šis draudimas galiotų ir PSD įmokų nereikėtų mokėti tol, kol neturite pajamų. Kai jų turėsite – atsiras prievolė mokėti PSD įmokas.

Pažymėtina, kad PSD užtikrina galimybę gauti kompensuojamas sveikatos priežiūros paslaugas ir niekaip nesusijęs su darbo stažu pensijai. Turėkite omenyje, kad į darbo stažą pensijai įskaitomi laikotarpiai, kai žmogus turi draudžiamųjų pajamų (tokių, nuo kurių moka priklausančias įmokas „Sodrai“) arba už jį tokias įmokas sumoka valstybė.

Valstybė draudžia vieną iš tėvų (pagal nutylėjimą – mamą, nebent pasirenkama drausti tėtį), auginantį vaiką iki trejų metų, ir šis laikotarpis yra įskaitomas į stažą senatvės pensijai. Šiuo konkrečiu portalo VERSLI MAMA skaitytojos atveju tai reiškia, kad tol, kol vaikui sueis treji metai, moteris (jei nepasirinkta, kad valstybės lėšomis būtų draudžiamas tėtis) bus draudžiama valstybės lėšomis nuo minimalios mėnesio algos. Taigi jei ji neturės pajamų ar jos pajamos bus mažesnės už MMA – valstybė tas įmokas sumokės arba primokės trūkstamas, o moteris sukaups pilnų metų stažą pensijai.

Taip pat skaitykite:
Ar vaiko priežiūros atostogų metu galiu įsteigti verslą? (advokato komentaras)
Ar galiu dirbti neatlygintinai, kol gaunu motinystės pašalpą? (advokato konsultacija)
Atsako advokatė: ar mažės vaiko priežiūros išmoka, jei gaunu pajamų iš būsto nuomos?

2 Comments

  1. Versli mama

    2018 birželio 25 prie 09:06

    Kadangi mūsų skaitytojoms vis kyla tų klausimų, susijusių su socialinio draudimo reikalais, svarstome surengti tam skirtą vaizdo konferenciją. Ką apie tai manote?

  2. Ugnė

    2019 birželio 12 prie 17:50

    Man įdomu, kodėl žmonės vis dar bijo draustis pas draudimo brokerius Sąlygos būna be išimties geresnės, čia kažkoks senas požiūris, kad reikia tik įmonėse draustis? https://www.unohub.lt/paslaugos/draudimas/draudimo-brokeriai/

Palikite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

0