Kaip mokesčių inspekcija išsiaiškina internete nuslėptas pajamas

mokesčių inspekcija_versli mama

Internete uždirbti vieną sumą, o deklaruoti gerokai mažesnę sunkiai išdegs: Valstybinė mokesčių inspekcija (VMI) skelbia nedeklaruotų pajamų įrodymų gana lengvai randanti ir socialiniuose tinkluose, ir internetiniuose aukcionuose, ir dalijimosi ekonomikos platformose.

Kaip rašoma portalui VERSLI MAMA atsiųstame pranešime spaudai, VMI Verslo internete kontrolės padaliniui paskutinį kartą atlikus panašaus pobūdžio analizę, buvo nustatyta daugiau kaip 1,5 mln. eurų nedeklaruotų pajamų. Mokesčių prievaizdams pasirodė įdomu tai, kad kai kurie el. priemonėmis verslaujantys asmenys ne tik „pamiršta“ apie gautas pajamas, bet ir bando savo klaidas nuo mokesčių administratoriaus paslėpti: pavyzdžiui, puola redaguoti arba visai ištrinti viešai skelbiamą informaciją.

Tokius nesąžiningo verslo el. erdvėje atvejus tiriantys VMI specialistai pasitelkia ne tik turimą, bet ir viešai skelbiamą informaciją, kuri padeda identifikuoti galimus pažeidimus bei sukčiavimo atvejus. Pirmiausia mokesčių inspektorių akys tradiciškai krypsta į būsto nuomos rinką. Atlikus tokiose internetinių būsto nuomos platformose, kaip „Airbnb.com“, „Booking.com“, el. prekybos erdvėse „Autoplius.lt“, „Skelbiu.lt“, „Ebay.com“, „Etsy.com“ bei kituose puslapiuose skelbiamo turinio analizę, nustatyta, kad dažniausias nusižengimas siejamas su neapskaitomomis iš šio verslo gaunamomis pajamomis, t. y. deklaruojama tik jų dalis.

„Pasitaiko atvejų, kai internete prekiaujantys ar būsto nuomos paslaugas siūlantys asmenys mokesčių administratoriui pateikia duomenis, kurie ne visai sutampa su viešai skelbiama vykdomos veiklos informacija. Tarkime, asmuo nurodo gavęs pajamų iš laikinos būsto nuomos, tačiau suma neatitinka realių rinkos kainų arba potencialių pajamų pagal viešai deklaruojamų nuomojamų butų kiekį ar nuomininkų skaičių. Tokiu atveju VMI pirmiausia susisiekia su gyventoju ir prašo duomenis patikslinti“, – teigia VMI Kontrolės departamento Verslo elektroninėje erdvėje ir elektroninėmis priemonėmis skyriaus vedėjas Rolandas Puncevičius.

VMI atstovo teigimu, gyventojai į iš VMI gautą žinią reaguoja skirtingai. Nemaža dalis gyventojų skubiai atnaujina savo deklaracijas, tačiau neseniai buvo atvejis, kai sulaukęs VMI prašymo patikslinti duomenis, 25 nekilnojamojo turto objektus nuomojantis asmuo išsyk ėmė keisti savo viešo puslapio duomenis. Pirmiausia sutrumpėjo puslapio pavadinimas, išduodantis kai kurių nuomojamų būstų vietovę, vėliau skelbiamas nuomojamų NT objektų skaičius sumažėjo daugiau nei perpus – iki 10. Tuo tarpu to paties vartotojo feisbuko paskyroje duomenų asmuo neatnaujino – paliko seną logotipą su pilnu teikiamų paslaugų pavadinimu ir nuotraukų albumą su visų 25 nuomojamų objektų nuotraukomis.

Analizės metu tarptautinėse prekybos platformose taip pat vertinami pirkėjų palikti atsiliepimai ir prekybininkų nurodomos kainos – pagal tai nustatomos galimos stebėsenai atsirinktų asmenų pardavimų apimtys.

„Pavyzdžiui, matome, jog „Etsy.com“ paskyrose gyventojai iš Lietuvos dažniausiai prekiauja lino, vilnos gaminiais, rankų darbo žaislais ir bižuterija, gintaro dirbiniais, rūbais. Kai iš interneto svetainės gaunami duomenis apie jų sistemoje atliktus pardavimus, nustatoma pasiūloje esančių prekių sąlyginė kaina, tuomet išvedamas teorinis pardavimų skaičius, kuris lyginamas su gyventojo deklaruojamu. Duomenims nesutapus, įprasta tvarka, susisiekiame su pačiu prekybininku ir pasiteiraujame ar jo pateikti duomenys tikslūs, nes galbūt norėsis patikslinti pajamų deklaraciją“, – teigia R. Puncevičius.

VMI primena, jog pirmą kartą visiems mokesčių mokėtojams suteikiama vienintelė galimybė deklaruoti praeityje pamirštas pajamas ir mokesčius sumokėti be jokių delspinigių ar baudų. Tokia proga pasinaudoti galima iki š. m. liepos 1 d.

deklaravimas-versli mama-infografikas

 


Palikite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

0