Motinos pienas dėl gaisro Alytuje tiriamas nebus

motinos pienas_gaisras alytuje_versli mama

Po Alytuje kilusio padangų gaisro viešojoje erdvėje pasirodė kūdikius žindančių mamų nuogąstavimų dėl galimos žalos jų pienui. Specialistai aiškina, kodėl šiuo atveju motinos pienas tiriamas nebus. 

Anot tarptautinių ekspertų, kraujo tyrimai ne tik nenusileidžia motinos pieno tyrimams, bet ir yra vertingesni tuo, kad, esant reikalui, galima imtis prevencinių veiksmų dar iki gimstant kūdikiui.

Kaip teigiama Pasaulinio patvariųjų organinių teršalų (POT) monitoringo plano rekomendacijose, tiek motinos pienas, tiek kraujas gali būti tiriami dėl dioksinų, furanų ir polichlorintų bifenilų (policiklinių angliavandenilių). Platūs POT tyrimai pasaulyje atliekami nuo 1980 metų ir įrodyta, kad šių medžiagų koncentracijos kraujyje, piene ir riebaliniuose audiniuose yra panašios.

Taigi, jei minėtų medžiagų nustatoma motinos piene, jų koncentracijos atspindi koncentracijas kraujo plazmoje, kraujo serume ar riebaliniuose audiniuose. Ir atvirkščiai – nustatytos koncentracijos kraujyje atitinka  koncentracijas motinos piene ar riebaluose.

Stebėseną vykdys mokslininkai

Kaip jau skelbta anksčiau, Sveikatos apsaugos ministerija, siekdama ištirti galimą padangų gaisro Alytuje žalą žmonių sveikatai, numato vykdyti daugiausiai gaisro dūmų  paveiktų Alytaus rajono ir Alytaus miesto teritorijų gyventojų sveikatos biologinį monitoringą. Tai bus tyrimai dėl ilgalaikio vieno ar kito veiksnio poveikio žmogaus sveikatai.

Biomonitoringą atliks mokslininkai. Jie parinks tam tikro dydžio žmonių, atitinkamai paveiktų dūmų ir  nepaveiktų, grupes, kad galima būtų palyginti, ir vykdys jų sveikatos stebėseną, įskaitant kraujo tyrimus.

Ši stebėsena galės būti pradėta tik gavus ir įvertinus visų  tyrimų, atliktų gaisro dūmais paveiktose teritorijose, rezultatus. Taip nuspręsta todėl, kad prieš pradedant biologinį monitoringą, būtinas aplinkos oro, geriamojo vandens, maisto, dirvožemio taršos įvertinimas, idant būtų galima nustatyti gaisro paveiktos teritorijos dydį.

Tiriamuosius atrinks pagal metodikas

Svarbu pastebėti, kad tiriamųjų gyventojų grupės nustatomos tik vadovaujantis mokslo ir tarptautinių rekomendacijų pagrįsta metodika, kad tyrimų rezultatus būtų galima taikyti visiems gaisro paveiktiems žmonėms.

Tiriamieji turi būti atrinkti atsitiktinės atrankos būdu, klausimynu įvertinus, ar jų organizmas negalėjo būti užterštas POT dėl rūkymo, gyvenamosios ar darbo vietos šalia POT šaltinių (katilinių, deginimo įmonių, stambių automagistralių).

SAM taip pat primena, kad visi Alytaus regiono gyventojai, kurie buvo dūmais užterštoje teritorijoje ir  šiuo metu skundžiasi sveikatos sutrikimais, galimai sąlygotais dūmuose buvusių cheminių medžiagų, turėtų kreiptis į savo šeimos gydytoją, kuris  nuodugniai ištirs sveikatą ir paskirs reikalingą gydymą bei rekomenduos individualią profilaktiką.


Taip pat skaitykite:

Vaikas nukrito, susižeidė, išsimušė dantį: patarimai, ką daryti

 


Palikite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

0