Pirmoji vasaros stovykla vaikams, turintiems disleksiją, vyks bibliotekoje

disleksija_garsine knyga_versli mama

Lietuvos aklųjų bibliotekoje jau rugpjūčio 10 dieną startuoja Dyslexia centro organizuojama vasaros stovykla vaikams, turintiems skaitymo sutrikimą. Numatomos dvi pamainos: pirmoji vyks rugpjūčio 10-15 dienomis, antroji – rugpjūčio 17-22 dienomis. Jeigu jūsų vaikui sunku draugauti su raidėmis – skubėkite registruotis!

Pasak „Dyslexia centro“ steigėjos Jurgitos Pocienės, disleksija paliečia iki 7 proc. visos populiacijos.

disleksija_stovykla_versli mama

Disleksijos stovyklą organizuojanti Jurgita Pocienė žino, kad suaugus disleksija niekur nedingsta, todėl stengiasi skaitymo sunkumų turintiems vaikams padėti išmokti su ja gyventi.

„Tai reiškia, kad tarp 15 mokinių klasėje pasitaikys bent vienas, kuriam sunku mokytis skaityti. Vaikas sunkiai atpažįsta raides, sunkiai susieja raidę su garsu, sunkiai dėlioja raides į skiemenis, skiemenis į žodžius, žodžius – į sakinius. Nenuostabu, kad tekstą suprasti sudėtinga, o skaitymas neteikia jokio džiaugsmo“, – aiškina dislektikę dukrą auginanti daugiavaikė mama.

Stovyklos veiklose – daug įvairių spalvų

„Labai džiaugiuosi, kad ledai pajudėjo – pirmą kartą Lietuvoje vyksta tokia stovykla!” – neslepia Jurgita. Ji dėkoja Vilniaus miesto savivaldybei už suteiktą dalinę paramą, ir, žinoma, džiaugiasi partneryste su Lietuvos aklųjų biblioteka. Būtent pastarųjų dėka vaikai ne tik dvi savaites šurmuliuos bibliotekos erdvėse, bet ir dalyvaus bibliotekos dovanojamose edukacijose.

disleksija Dalia Balčytytė versli mama

Dalia Balčytytė, disleksijos veiklų bibliotekoje koordinatorė, intensyviai ruošiasi pirmajai disleksijos stovyklai Lietuvoje.

„Stovykla, į kurią kviečiami 9-12 metų vaikai, vyks dvi pamainas po penkias dienas. Programa – labai spalvinga“, – Jurgitą papildo Dalia Balčytytė, disleksijos veiklų bibliotekoje koordinatorė.

„Kadangi skaitymas ir knyga nėra patys geriausi šių vaikų draugai, stovyklai pasirinkta vieta nėra atsitiktinė. Kartu su „Dyslexia centru“ parengtais edukaciniais užsiėmimais mėginsime prisijaukinti knygą – vyks garsinio skaitymo užsiėmimai su biblioterapijos elementais „Ką daryti, kai pykstu“. O susidraugauti su spausdintu žodžiu vaikams padės garsinės knygos, saugomos virtualioje platformoje elvis.labiblioteka.lt.

Stovyklos programoje taip pat numatyti kaniterapijos seansai, konstravimo užsiėmimai, vaikai žais bibliotekos pievoje, nes biblioteka jau seniai nebe ta vieta, kur reikia tik tyliai sėdėti ir skaityti.

AR ŽINAI, KAD

Virtualioje garsinių knygų platformoje elvis.labiblioteka.lt saugoma daugiau nei 12 tūkst. pavadinimų leidinių, daugiau nei 80 proc. įgarsintos privalomosios mokyklinės literatūros?

„Stovyklos pabaigą vainikuos „Naktis bibliotekoje“: žiūrėsime filmą su garsiniu vaizdavimu (tokie filmai skirti neregiams, tačiau kiek daug jie duoda reginčiam žmogui!), tarp knygų lentynų ieškosime paslėptų lobių, tamsoje, tūnodami miegmaišiuose, klausysimės šiurpių istorijų – biblioteka gali būti puikus nuotykis tiek tiesiogine, tiek perkeltine prasme“, – teigia stovyklai besiruošianti Dalia.

Vaikams ne visada paprasta susirasti draugų

Eglė, mama, auginanti disleksiją turintį sūnų, labai apsidžiaugė, „Dyslexia centro“ feisbuko paskyroje aptikusi kvietimą registruotis į stovyklą.

disleksija_mama Eglė_versli mama

Eglė viliasi, kad skaitymo sunkumų turintis jos sūnus dienos stovykloje sutiks daugiau tokių pačių, kaip jis ir ims labiau pasitikėti savimi.

„Esu ne tik mama, bet ir pedagogė, todėl dvigubai sveikinu ir palaikau tokias iniciatyvas. Disleksiją patiriantys vaikai tarp bendraamžių jaučiasi tarsi baltos varnos, jiems nėra paprasta susirasti draugų“, – tvirtina pašnekovė.

Nieko nuostabaus, kad kai skaityti sunku – o skaityti reikia ne tik lietuvių kalbos, bet ir matematikos, istorijos, geografijos pamokose, – vaikams ima kristi motyvacija mokytis. Jei nesiseka, jei aplinka nepalaiko, vaikai užsidaro savyje, kenčia, pyksta.

Eglė tikisi, kad penkios dienos ir viena naktis disleksijos stovykloje sustiprins jos sūnaus pasitikėjimą savimi.

„Viliuosi, kad mano sūnus sutiks bendraamžių, kurie patiria tų pačių sunkumų, ir pamatys, kokie jie visi šaunūs. Supras, kad jis ne vienintelis truputį kitoks – ne blogesnis, tiesiog truputį kitoks. Bet gabus ir kūrybingas“, – lūkesčiais dalijasi mama.

Vaikams atveria naujas patirtis

„Dyslexia centro“ ir Lietuvos aklųjų bibliotekos bendradarbiavimas prasidėjo dar šių metų sausį, kuomet biblioteka priėmė po savo stogu ką tik susikūrusią disleksijos iniciatyvą.

„Pasibaigus karantinui ir galbūt gresiant dar vienam, visi vaikai patiria stresą ir nežinią dėl artėjančių mokslo metų, laukiančių mokymosi formų bei metodų“, – sako „Dyslexia centro“ įkūrėja J. Pocienė.

Jos manymui, disleksiją turintys vaikai šį nerimą jaučia dar stipriau. Jiems mokykla ir skaitymas yra didžiulis iššūkis. Liūdniausia, kad šie vaikai paprastai jaučiasi vieniši ir vieninteliai tokie, mąsto apie save kaip apie nevykėlius. Tėvai taip pat dažnai atsiriboja ir nesidalina patiriamais sunkumais.

Pašnekovė teigia nuo pat „Dyslexia centro“ egzistavimo pradžios svajojusi apie vasaros stovyklą vaikams, patiriantiems skaitymo sunkumų.

„Ši stovykla – puiki proga vaikams susitikti ir suprasti, kad jie ne vieni, kad jie drąsūs ir protingi. Tai puiki proga susirasti draugų, kurie patiria tokius pačius sunkumus. Visi suaugę gerai žinome, kaip terapiškai veikia susitapatinimas su grupe, kuriai priklausai. Tuomet nesi vienišas“, – dėsto viena iš stovyklos organizatorių.

„Taigi, galime padėti disleksiją turintiems vaikams skaityti tas pačias knygas, kaip jų bendraamžiai“, – jai antrina D. Balčytytė.

Užregistruoti savo vaiką į stovyklą galite „Dyslexia centro“ Facebook paskyroje.

Daugiau sužinoti apie Lietuvos aklųjų biblioteką – svetainėje www.labiblioteka.lt, o apie garsines knygas – elvis.labiblioteka.lt.

Nuotraukos – pranešimo spaudai autorių.

_____________________________________________________________________

Taip pat skaitykite:

Talentingasis tinginys, arba Kitoks pasaulis pagal Žilviną (disleksija paliečia kas 10-ą)


Palikite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

0