PROJEKTAI

Šeimos kortelė šeimų akimis: einama teisinga linkme

Print Friendly, PDF & Email

Nuo rugsėjo 1-osios gausios ir neįgalius vaikus prižiūrinčios šeimos gali naudotis Šeimos kortele, suteikiančia ypatingų lengvatų, privilegijų ar nuolaidų įvairioms prekėms, paslaugoms ir renginiams.

Pakalbinome keletą šeimų, norėdami sužinoti, kaip jos vertina Šeimos kortelės idėją, kokių lūkesčių turėjo ir ar jie pildosi.

Galėtų labiau padėti sunkiau besiverčiantiems

Anastasija viena augina 9 metų neįgalų sūnų. Tik išgirdusi apie Šeimos kortelę, pagalvojo, kad su ja galėtų gauti ženklių nuolaidų edukaciniams užsiėmimams, skirtiems vaikams su negalia. Nuolaidos praverstų ir lavinamosioms prekėms bei žaislams: dėlionėms, konstruktoriams, koordinaciją ar ištvermę lavinantiems prietaisams.

„Tai labai aktualu, nes kompensacijas gauna tik vaikai su sunkia negalia, o vaikai su lengva arba vidutine negalia negauna nieko. Mes tarsi atsiduriame aklavietėje. Būreliai ir mokyklos nenoriai integruoja tokius vaikus, o specializuotose įstaigose mūsų vaikams nėra ką veikti“, – savo patirtimi dalinasi vilnietė mama.

Ar pirmieji verslo pasiūlymai atitiko lūkesčius? Pašnekovė atvirauja, kad, pavyzdžiui, nuolaidos į Vichy vandens parką nenudžiugino, nes su neįgaliojo pažymėjimu ir taip turėjo lengvatų.

„Prekybos tinklų Maxima ir Rimi, kuriuose prekių krepšelis yra pats brangiausias, pasiūlymai į nuolaidų kortelę grąžinti dalį išleistų pinigų taupiau gyvenantiems teigiamo rezultato neduos. Prekes šiuose tinkluose šeimos vis tiek pirktų brangiau nei, pavyzdžiui, Lidl, kur ir be jokių kortelių prekių krepšelis yra pigiausias Lietuvoje “, – skaičiuoja buhaltere dirbanti Anastasija.

Panašiai ji vertina ir privataus darželio lankymo, remonto paslaugų, baldų įsigijimo nuolaidas. Pasak Anastasijos, jos naudingos vidutinio ar aukštesnio pragyvenimo lygio šeimoms. Sunkiau besiverčiančioms siūloma 10 proc. nuolaida esą yra per maža.

Norisi atgalinio ryšio

Paklausta apie pagarbą, kurią galima pajusti gaunant palankesnių verslo pasiūlymų, Anastasija pripažįsta, jog neigiamai nuteikė Litexpo nuolaida: jaučiasi verslo interesas. Su Šeimos kortele numatyta nuolaida būtent paskutinei renginių dienai, kai įprastai lankytojų srautai mažesni.

Šiai šeimai kol kas labiausiai patiko Optikos pasaulio nuolaida, nes ir mama, ir sūnus nešioja akinius. Jei nuolaida dar galios tada, kai prireiks akinius keisti, abu žada ja pasinaudoti.

Aktyvi Anastasija daug bendrauja su neįgaliųjų vaikų tėvais ir pastebi, kad jiems labai reikia pagalbos vasarą, pvz., stovykloms. Atostogos mokyklose trunka beveik 3 mėnesius, o savaitinė stovykla neįgaliam vaikui labdaros ir paramos centre kainuoja 200 EUR. Be to, tokio vaiko negalima palikti visai dienai vieno. Tad tėvams tenka iššūkis pasirūpinti ne tik vaiko poilsiu, bet ir priežiūra. Juolab kad tėvams taip pat reikia pailsėti.

Tas pats rūpestis kamuoja ir daugiavaikes šeimas: išleisti 3 ar 4 vaikus į stovyklą brangu, todėl labai praverstų valstybės parama. Pasak Anastasijos, valstybė galėtų pasirūpinti, kad stovyklos vaikams būtų organizuojamos adekvačiomis kainomis.

Pokalbį su neįgalų berniuką auginančia Anastasija baigiame optimistiškai: jos nuomone, einama teisinga linkme. Tačiau norėtųsi, kad būtų aktyviau bendraujama su šeimomis ir aiškinamasi, ko joms reikia. Pavyzdžiui, į Šeimos kortelės programą galėtų būti įtraukiamos specializuotos įmonės, teikiančios paslaugas neįgaliems vaikams.

„Labai norėčiau ir atgalinio ryšio. Pavyzdžiui, kad būtų skelbiama, kiek žmonių ir kokiomis nuolaidomis pasinaudojo, analizuojama ir ieškoma kontakto pirmiausia su tais, kurie naudojasi tomis kortelėmis“, – mano Anastasija.

Aktualių nuolaidų reikia ieškoti ir patiems

Kaune gyvenanti keturių vaikų mama Zita Šeimos kortelės idėją vertina skeptiškai, kaip pliusiuko užsidėjimą. Ji tikisi, kad verslo pasiūlymai bus tokie, kurie rodys norą prisidėti prie gausių šeimų gerovės, o ne norą pasireklamuoti.

Kauniečių šeimai patrauklios Litexpo nuolaidos, tačiau jomis pasinaudoti sudėtinga, nes kelionė didelei šeimai būtų brangi. Tad ji viltingai laukia nuolaidų tarpmiestiniam transportui.

Norėtųsi nuolaidų ir muziejų lankymui. Šiemet atsiradusi iniciatyva paskutiniais mėnesių sekmadieniais leisti nemokamai lankytis muziejuose, pasak Zitos, puiki. Tačiau gausi šeima visada rizikuoja, kad reikiamą sekmadienį kuris iš vaikų susirgs, ir mėnesio laukimas taps beprasmis. Zitos nuomone, labai svarbios būtų ir vaikų lavinimo srities nuolaidos: pvz., papildomoms pamokoms, būreliams.

Iki šiol Šeimos kortelės nuolaidomis Zitos šeimai dar neteko pasinaudoti, tačiau yra tekę nuolaidų pasiprašyti patiems.

„Šią vasarą, po 11 metų pertraukos poilsiaudami pajūryje, dukros gimtadienio proga norėjome apsilankyti Dino parke. Kad tai pavyktų, išdrįsome paprašyti nuolaidos. Ji buvo suteikta, o dabar tokia pati taikoma su Šeimos kortele. Sveikintina“, – patirtimi dalinasi Zita.

Keturių vaikų mama įsitikinusi: jei šeimos nori, kad Šeimos kortelė būtų joms maksimaliai naudinga, pačios turi ieškoti aktualių nuolaidų. Vadovaudamasi tokiu požiūriu, Zita kelioms įmonėms jau pasiūlė tapti Šeimos kortelės partnerėmis.

Informacijos pakanka

Studento, mokinuko ir darželinukės mamą Liudmilą žinia apie Šeimos kortelę nudžiugino – iki šiol šeima neturėjo jokios pagalbos iš valstybės. O dabar, pasak Liudmilos, bent jau mažais žingsneliais einama davimo, o ne atėmimo linkme.

„Šeimos kortelė mūsų šeimai priklauso, bet norėdama ją užsakyti, sulaukiau atsakymo, kad pirmiausia kortelę gaus šeimos, kurios gauna išmokas kaip daugiavaikės. Tokios kaip mūsiškė kortelę tikriausiai gaus vėliau“, – svarsto Švenčionių veiklių mamų klubo įkūrėja.

Nors šeima kortelės dar neturi, ją gavę tikisi įvairių nuolaidų maistui, drabužiams, pramogoms visai šeimai.

Informacijos apie Šeimos kortelę, Liudmilos nuomone, pakanka – ji šeimas pasiekia ir per radiją, ir internetu.

Projektą „Šeimos kortelė“ administruojančios Daugiavaikių šeimų asociacijos „MES“ vadovės Jurgitos Pocienės komentaras: Jurgita Pociene_šeimos kortele_versli mama

Šeimos kortelė Lietuvoje – tai didelis žingsnis į priekį, žengiant tvarios šeimos politikos keliu. Iki šiol gausios šeimos ar šeimos, auginančios neįgalų vaiką, dažnu atveju atsidurdavo socialinio gyvenimo užribyje.

Nuvykti su gausia šeima papramogauti – iššūkis. Išleisti visus vaikus į būrelius – iššūkis. Atėjus sezonui visiems supirkti drabužius ir avalynę – iššūkis. Paskiepyti visą šeimą nuo erkinio encefalito – iššūkis… Būtų galima tęsti šią iššūkių sąrašą be galo, kol jis aprėptų visas gyvenimo sritis.

Šeimos kortelė – galimybė bent dalį tų iššūkių sumažinti ar palengvinti. Tai pažymėjimas, su kuriuo šeimos gauna ypatingas sąlygas joms aktualiausiose srityse.

Šiuo metu turime daugiau nei 70 pasirašytų sutarčių su įvairiomis įstaigomis, pradedant didžiaisiais prekybos tinklais (MAXIMA, RIMI) ir baigiant mažomis parduotuvėlėmis rajonuose („Koops“, „Gulbelė“).

Į Šeimos kortelės programą po truputį jungiasi pramogų organizatoriai: Dinozaurų parkas Radailiuose, Iliuzijų muziejus Palangoje, veidrodžių instaliacijų ekspozicija „ZZOORR“ Vilniuje ir Klaipėdoje, „Vichy“ vandens pramogų parkas Vilniuje, „Trasalis“ Trakuose.

Tarp teikiančių paslaugas su nuolaida – odontologijos kabinetai, optikos parduotuvės, psichoterapijos centrai ir kt. Tikiu, kad iki metų pabaigos kiekviename mieste ir miestelyje šeimos, turinčios šią kortelę, tikrai turės savo „taškus“, kuriuose visada bus priimtos su ypatingu dėmesiu.

Iš šeimų norėtųsi daugiau palaikymo, pozityvumo ir iniciatyvos. Siūlykite, kad jums aktualios įstaigos prisijungtų prie Šeimos kortelės programos! O visiems verslo atstovams dėkoju, kad savo išgalėmis padeda Šeimos kortelei įgyti didesnį svorį.

Straipsnis parengtas įgyvendinant LR Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos finansuojamą projektą „Šeimos kortelės partnerių įtraukimas ir informacijos apie šeimos kortelę sklaida“

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.