Sodra susigrąžina pinigus, jei vaiko išlaikymo išmoka mokama nepagrįstai

vaiko išlaikymo išmoka_versli mama

Nuo praėjusių metų pradžios vaiko išlaikymo išmokų mokėjimą perėmusi Sodra skelbia iš alimentų nemokančių tėvų susigrąžinusi 5,3 mln. EUR. Dar dėl 5 mln. EUR sudarytos skolos išdėstymo dalimis sutartys. Tiesa, jei nustatoma, kad vaiko išlaikymo išmoka mokama nepagrįstai, Sodra šiuos pinigus susigrąžina.

Vaiko išlaikymo išmoka iš Sodros pervedama vienam iš tėvų, auginančiam vaiką, arba globėjams (rūpintojams), kai vaikas ilgiau kaip mėnesį negauna arba gauna tik dalį teismo priteistų alimentų.

Maksimali mėnesinė vaiko išlaikymo išmoka siekia 68,4 EUR. Teisę kreiptis dėl šių išmokų turi tėvai ar globėjai (rūpintojai), kai vaikas negauna viso arba dalies išlaikymo, priteisto vienam iš tėvų arba abiem tėvams. Vaiko išlaikymo išmokas iš „Sodros“ gauna apie 21 tūkst. vaikų.

Išmokos iš valstybės lėšų skiriamos tik vaikams iki 18 metų arba vyresniems, jeigu jiems iki sukankant 18 metų buvo nustatytas neįgalumas. Norint gauti išmoką, tiek vaikas, tiek išmoką už vaiką gaunantis suaugusysis turi būti deklaravę gyvenamąją vietą Lietuvoje.

Skolininkų daugiau kaip 37 000

Vaiko išlaikymo išmokų skaičius išlieka stabilus – tai tam tikra pagalba tėvams ar globėjams (rūpintojams), kurie augina vaikus, kai vaikas negauna viso ar dalies teismo priteisto išlaikymo.

Tačiau, kaip pabrėžiama portalui VERSLI MAMA atsiųstoje informacijoje, vaiko išlaikymo išmoka nėra valstybės pašalpa, ir „Sodra“, administruojanti šias išmokas, turi teisę išsiieškoti lėšas iš teismo sprendimų nevykdančių tėvų. Darbas su tokiais skolininkais esą vyksta nuolat.

Nuo 2018 metų pradžios „Sodra“ pateikė beveik 30 tūkst. mokėjimo nurodymų ir apie 2500 sprendimų antstoliams. Su 1500 skolininkų sudarytos skolos išdėstymo dalimis sutartys dėl 5 mln. eurų skolų išmokėjimo dalimis.

Iš viso skolininkų skaičius siekia daugiau nei 37 tūkst. Daugelio jų skolos susidarė anksčiau, dar iki „Sodrai“ perimant vaiko išlaikymo išmokų administravimą, ir 2018 m. pradžioje su palūkanomis siekė 143 mln. EUR. Per 2018 ir 2019 m., kai naujas vaiko išlaikymo išmokas skiria ir administruoja „Sodra“, skolininkų skaičius šiek tiek sumažėjo.

Jei mokamos nepagrįstai – susigrąžina

Kaip teigiama pranešime, „Sodra“ vis dar fiksuoja nemažai atvejų, kai vaiko išlaikymo išmoka mokama nepagrįstai. Teikdami prašymą vaiko išlaikymo išmokai gauti, gyventojai įsipareigoja pranešti, jeigu vaikui pradedamas mokėti visas ar dalis teismo nustatyto išlaikymo.

Tokiu atveju įvertinama gaunamų priteistų vaiko išlaikymo lėšų įtaka mokamai vaiko išlaikymo išmokai ir išmokos mokėjimas arba toliau tęsiamas, arba nutraukiamas, arba sumažinama iš valstybės biudžeto lėšų mokama jos dalis. Taip išvengiama nepagrįstai gautų išmokų, kurios vėliau turi būti grąžintos.

Tai dažniausiai paaiškėja tuomet, kai „Sodra“ kreipiasi į skolininką, siekdama išieškoti skolą, o šis pateikia įrodymus, kad vykdė teismo sprendimą ir alimentus mokėjo.

Vien šiais metais nustatyta apie 330 tūkst. EUR permokų, kai vaiko išlaikymo išmoka buvo mokėta nepagrįstai: vaikas tuo pat metu gaudavo ir „Sodros“ išmoką, ir teismo priteistą išlaikymą. Teigiama, kad per šiuos metus panašią permokų sumą „Sodra“ ir susigrąžino.

Informaciją apie vaiko išlaikymo išmokų skyrimą ir mokėjimą rasite „Sodros“ interneto svetainės skiltyje Noriu gauti vaiko išlaikymo išmoką.


Taip pat skaitykite:

9 dažniausios klaidos norint pasinaudoti GPM lengvata: kaip jų išvengti (video)

 


Palikite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

0