Spalvoto meduolio dieną Janina Radvilė priminė: niekada nevėlu būti geram

Niekada nevėlu_Janina Radvilė_versli mama

Lapkričio 30-ąją per Lietuvą nusiritusi tradicinė Spalvoto meduolio diena į prieskoniais kvepiančias kepyklėles sukvietė gausų būrį žmonių, neabejingų artėjančių žiemos švenčių džiaugsmui. Drauge su šeimos nariais ir gausiu būriu vilniečių bei miesto svečių imbierinius meduolius spalvinusi asmenybės ugdymo koučerė dr. Janina Radvilė priminė: niekada nevėlu būti geram.

Prieš dvejus metus didelio pasisekimo knygą Niekada nevėlu gyventi. Svajok. Planuok. Išdrįsk. apie asmenybės ugdymą išleidusi Janina – aktyvi ir energinga kaip visada. Neseniai iš kelionės po Jungtines Valstijas grįžusi moteris nė nemano ilsėtis: surikiavusi darbus versle, paskutinį lapkričio šeštadienį atskubėjo į Spalvoto meduolio dieną – šventę, kurioje savanoriauja globotini vaikai.

Janina Radvilė_Spalvoto meduolio diena_versli mama

Dr. Janinos Radvilės šeima numargino paskutinį Spalvoto meduolio dienos meduolį, tačiau namo dar ilgai neskubėjo.

„Man svarbus visas mano gyvenimas, kiekviena jo diena. Esu iš tų, kuri nori nugyventi visą jiems skirtą buvimą žemėje kuo prasmingiau ir patirti jame kuo daugiau džiaugsmo“, – plačiai šypsodamasi tvirtino Janina. Marginti meduolių į sostinės Gedimino prospekte įsikūrusią kepyklėlę MonAmi ji atvyko kartu su dviem anūkais ir marčia Egle, Vilniaus miesto administracijos patarėja inovacijų klausimais.

Uoliai įsitraukusi į marginimo procesą, kūrybingoji Janinos šeima negalėjo sustoti net meduoliams pasibaigus. Paskutinį nemokamai dalintą meduolį numarginę dar gerokai iki oficialios Spalvoto meduolio dienos pabaigos, nubėgo ir įsigijo jų visą maišelį. „Tokia nuostabi šventė, toks geras jausmas, kad niekada nevėlu eiti namo!“, – šmaikštavo mokslų daktarė ir portalo VERSLI MAMA tinklaveikos narė.

Globotinų vaikų mažėja

Nurimus socialinės iniciatyvos „Spalvoto meduolio diena“ šurmuliui, jos sumanytoja Violeta Masteikienė sako, kad šiemet renginys susiaurino savo geografiją, tačiau skverbėsi gilyn, arčiau savanorystės esmės. Toks poreikis esą gimė natūraliai, nes iniciatyva skaičiuoja jau 11-uosius metus.

„Pats laikas apžvelgti, kas nuveikta, ir apsispręsti, kur judėti toliau. Juolab kad vaikų globos namų situacija per pastaruosius metus iš esmės pasikeitė – jie išformuojami, tampa šeimynomis. Man džiugu, kad ir Spalvoto meduolio diena prisidėjo prie šių permainų“, – sako iniciatyvos autorė. Meduolių marginimo renginius ji sumanė kaip šventę, kurioje visuomenė gali susitikti su globotinais vaikais.

Kaip teigia Agnė Marčiukaitienė, atstovaujanti Valstybinei vaikų teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnybai, globos institucijose gyvenančių vaikų skaičius radikaliai mažėja – šiuo metu jų yra apie 2000. Dar prieš dvejus metus, 2017-aisiais, instituciniuose globos namuose gyvenančių vaikų buvo apie 3000.

„Svarbu pabrėžti, kad dalis iš tų 2000 vaikų yra globojami bendruomeniniuose vaikų globos namuose. Taigi, valstybinės globos įstaigos jau yra išskaidytos į mažesnius namelius arba butus, ir vaikai auga bendruomenėje“, – aiškina VVTAĮT Įvaikinimo ir globos skyriaus vedėja. Anot jos, Spalvoto meduolio dienos metu vykstanti savanorystė leidžia globotiniems vaikams užmegzti glaudesnius ryšius su vietos bendruomene ir į ją integruotis, įgyti labai vertingos bendravimo ir bendradarbiavimo patirties.

Savanoriai įgis dar daugiau galių
Bernardas Švaikovskis_savanorių vadas

Penktus metus iniciatyvai talkinantis Bernardas šiemet tapo Spalvoto meduolio dienos mokinių tarybos vadovu.

Permainos vyksta ne tik globos ir įvaikinimo srityje – jų esama ir pačioje iniciatyvos organizavimo bei valdymo struktūroje. Šiemet buvo nuspręsta įkurti Spalvoto meduolio dienos mokinių tarybą, į kurią priimami daugiau negu 3 metų patirtį sukaupę savanoriai. Tarybos vadovu tapo Bernardas Švaikovskis, gyvenantis Vilniaus socialinės globos namuose „Gilė“.

Socialinėje iniciatyvoje Bernardas nebe naujokas: pirmuosius dvejus metus dažė meduolius kaip dalyvis, o sulaukęs 13-kos, pasiprašė į savanorius. Tvirtina taip pasielgęs tikrai ne dėl galimybės prisikirsti imbierinių skanėstų – savanoriauti jam labai patinka.

Anot Bernardo, Spalvoto meduolio dienoje nebūna nė vieno pikto. „Kartais, jei kas spalvinant nepavyksta, žmogus nusikeikia. Tada mes paprašome nesikeikti, nes visada aplinkui yra mažesnių vaikų. Suaugę labai atsiprašo, o mes jiems už tai atleidžiame“, – rimtai dėsto jaunasis savanoris. Pasak jo, meduolių spalvinti į kepyklėles ateina tik geri vaikai ir žmonės. Šiemet Bernardo rūpesčiu į meduolių marginimo renginius savanoriauti atėjo dar 8 vaikai iš globos namų.

Bernardo vadovaujamai tarybai patikėta užduotis ne tik padaryti renginį dar gražesnį, bet ir parengti iniciatyvos atnaujinimo planą kitiems metams bei ieškoti naujų būdų, kaip pasiekti pagrindinio tikslo – globotinų vaikų savanorystės skatinimo ir visuomenės suartėjimo.

Nepaisant jaunųjų savanorių entuziazmo, Violeta tvirtina, kad be socialiai atsakingo verslo investicijų ši iniciatyva tikrai negalėtų vykti kasmet ir tokia didele apimtimi. Spalvoto meduolio dieną jau ne pirmus metus padeda kurti šimtametė šeimos įmonė „Dr. Oetker“, marginimo priemonėmis pasirūpina „Alvas“, „Dansukker“ ir „Sangaida“, dešimtys didesnių ir mažesnių kepyklėlių Lietuvos didmiesčiuose bei regionuose. Informaciją padeda skleisti Lietuvos radijas ir televizija, nacionalinė ir regioninė žiniasklaida, žinomi visuomenėje žmonės.

Atlikėjai Indrė Launikonytė ir Vladas Kovaliovas, Daugiavaikių šeimų asociacijos MES vadovė Jurgita Pocienė – ištikimi ilgamečiai Spalvoto meduolio dienos draugai. ©Amando Juškos nuotr. 

***

11-us metus rengiama socialinė iniciatyva „Spalvoto meduolio diena“ suartina šeimas, draugus, bendruomenes, padeda susitikti globojamiems vaikams ir būsimiems įtėviams, skatina globojamų vaikų savanorystę.

Organizatorių vertinimu, šiemet Spalvoto meduolio dienai talkino 87 savanoriai, iš jų 24 – globotini vaikai. Šventė vyko 13-oje šalies miestų ir miestelių, 15 vietų. Kiekvienoje jų buvo iškepta ir paruošta marginti ne mažiau kaip po 300 meduolių. Didieji prekybos centrai ir kai kurios populiarios vietos jų ruošėsi daugiau, taigi iš viso per paskutinį lapkričio šeštadienį buvo numarginta apie 5000 meduolių.

Kita Spalvoto meduolio diena numatoma rengti 2020 m. lapkričio 21 d.

Nuotraukose – šventės akimirkos iš įvairių Lietuvos miestų ir miestelių, kur lapkričio 30-ąją vyko jau 11-oji Spalvoto meduolio diena.


Palikite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

0