Vaiko telefono kontrolė: ką reikia žinoti tėvams?

vaiko telefono kontrolė_versli mama

Net 69 proc. jaunesnių nei 12 metų vaikų jau naudojasi mobiliaisiais telefonais, rodo JAV atlikto tyrimo duomenys. Tai reiškia, kad tėvams tenka prievolė pasirūpinti būdais, kaip bus vykdoma vaiko telefono kontrolė. Išsamiau apie tai pasakoja „Bitės Profai“.

Pasak Vilniaus „Akropolyje“ esančiame „Bitės“ salone dirbančio „Bitės Profo“ Martyno Vrubliausko, jaunesnio amžiaus išmaniųjų technologijų vartotojai ne visuomet iki galo supranta visas telefono ar interneto funkcijas. Tad nieko nuostabaus, kad jie gali neapdairiai pasielgti su savo asmens duomenimis, netinkamai įvertinti apgaulingą informaciją, patekti į suaugusiems skirtas svetaines.

Taigi, Martyno patarimas tėvams – daugiau dėmesio skirti pirminiam telefono paruošimui. Vaikui reikia sukurti atskirą paskyrą, parinkti tinkamus nustatymus, įrašyti tėvų kontrolės programėles.

Visas paskyras turi valdyti tėvai

Vaikui skiriant ne naują, bet naudotą telefoną, pirmiausia būtina įsitikinti, kad jame neliko buvusio savininko informacijos, pavyzdžiui, „Google“ paskyros duomenų. Tai galioja tiek įsigyjant panaudotą telefoną, tiek vaikams perleidžiant vyresnių šeimos narių naudotus įrenginius.

Palikus prijungtą paskyrą, rizikuojate prarasti svarbius jos duomenis. Jei jūsų vaikas pradės trinti kontaktus savo įrenginyje, telefonui prisijungs prie interneto ir įvykus paskyros sinchronizacijai, kontaktai dings ir iš jūsų naujojo telefono. Taip gali nutikti ir su nuotraukomis, dokumentais ar kitais svarbiais duomenimis.

Todėl svarbu sukurti atskirą – vaikams skirtą ir jūsų valdomą – „Google“ ar „Apple ID“ paskyrą. Kaip pagrindinį paskyros telefono numerį patariama naudoti savąjį – taip turėsite daugiau galimybių atkurti užmirštą ar sąmoningai pakeistą slaptažodį, užkirsti kelią neplanuotiems pirkiniams ar programėlių atsisiuntimams.

Anot Martyno, pagrindinė saugumą užtikrinanti yra tėvų kontrolės programėlės (angl. parental control apps). Jos padeda matyti, ką ir kaip dažnai vaikas veikia telefone, leidžia nuotoliniu būdu nustatyti vaiko buvimo vietą, prireikus – per atstumą užrakinti įrenginį.

„ESET Parental Control“ ir „Google Family Link“ – vienos populiariausių tokio tipo programėlių operacinės sistemos „Android“ vartotojams. Atsižvelgdamos į vaiko amžių, jos blokuoja vaikams netinkamą turinį ir interneto puslapius, leidžia tėvams valdyti atžalų prie telefono praleidžiamą laiko kiekį. „Apple“ įrenginių naudotojams rekomenduojama naudoti gamintojų automatiškai įdiegtą funkciją „Screen Time“ – ji taip pat leis atlikti visus šiuos veiksmus. Funkciją aktyvuosite „Nustatymų“ (angl. Settings) skiltyje „Screen Time“.

„Tiesa, tokios programėlės veikia ne visuose telefonuose, todėl renkant įrenginį vaikui, svarbiausia atkreipti dėmesį į 4G ryšio palaikymą – spartus ir sklandus ryšys reikalingas ne tik greitam duomenų perdavimui, bet ir įrenginio valdymui nuotoliniu būdu, jo buvimo vietos nustatymui. Be to, telefonas turi būti su jomis suderinamas – informaciją apie tai, ar jūsų turimas įrenginys palaiko šias programėles, rasite jų aprašymuose“, – sako konsultantas.

Tėvai privalo vaikus supažindinti su grėsmėmis

Martynas pažymi, kad net ir įvykdę visus mobiliojo prietaiso paruošiamuosius veiksmus, tėvai vis tiek turi vaikus įspėti apie tykančias grėsmes. Ypač tuomet, jei vaikui suteikiama prieiga prie interneto, kuriame ir slypi daugiausiai pavojų.

„Klastingiausi yra iššokantys langai (angl. pop-up), kuriuose dažniausiai būna apgaulingas sveikinimas, jog kažką laimėjote. Juose gali pasitaikyti ir suaugusiems skirto turinio. Vaikai gali neatskirti klaidinančios informacijos nuo tikros – taip iš jų gali būti išviliota svarbi informacija“, – įspėja Martynas.

Tokiais atvejais pagelbėti gali reklamas blokuojančios programėlės (angl. ad-block), kurios kiek įmanoma efektyviau stengsis šiuos langus blokuoti. Dažniausiai naudojama interneto naršyklė „Google Chrome“ taip pat turi šią funkciją – ją rasite nustatymuose pasirinkę „Išplėstinių nustatymų“ (angl. advanced) skiltį „Privatumas ir saugumas“ (angl. Privacy and Security) ir paspaudę „Turinio nustatymai“ (angl. Content settings). Čia galėsite pasirinkti, kokį turinį rodyti leidžiate, o kurį norite blokuoti.

Vaikai turėtų laikytis esminės taisyklės – iššokančius langus uždaryti ir nieko juose nespausti. Tėvams rekomenduojama išmokyti vaikus interneto naršyklėje uždaryti visus iššokančius langus, į atsirandančius klausimus „ar leisti…?“ atsakyti „ne“, o programėles siųstis tik iš oficialių „Google Play“ ar „App Store“ parduotuvių.“

Jei vaikas pakankamai įgudęs naudotis išmaniuoju telefonu, verta išmokyti jį padaryti ekrano nuotrauką (angl. screenshot), kad kilus neaiškumams, jis galėtų ją atsiųsti tėvams ir pasitikslinti, ką šiuo konkrečiu atveju turėtų daryti. Be to, reikėtų riboti vaikų naudojimąsi socialiniais tinklais, nebent jie būtų pakankamai suaugę, kad suprastų juose slypinčių pavojų riziką – grėsmę papulti į sukčių rankas, prarasti jautrius asmens duomenis.

„Bitės Profai“ nemokamai aptarnauja visus klientus, nepriklausomai nuo jų naudojamo tinklo.

________________________________________________________________________________

Taip pat skaitykite:

Profesorė B. Žilaitienė: jei mama nėštumo metu rūko, sūnus gali užaugti nevaisingas


Palikite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

0