PROJEKTAI

Visagino šeimų vakarienė: Lilija, puoselėjanti ukrainų kalbą ir tradicijas

Print Friendly, PDF & Email

Iš Lvovo kilusi Lilija – tikrų tikriausia Ukrainos patriotė ir gimtosios kultūros puoselėtoja: kad tuo įsitikintum, pakanka vien žvilgtelėti į šeimos nuotrauką! Aktyvios ir gerą nuotaiką spinduliuojančios moters šeima kaip ryškiausiai atstovaujanti miesto ukrainų bendruomenei buvo atrinkta į Visagine vykusį projektą Šeimų vakarienė.

Vestuvėse nutikusi pažintis su vaikinu iš Visagino ukrainietei Lilijai lėmė laimę Lietuvoje. Prieš dešimtmetį atitekėjusi į vyro gimtinę, Marijos (8) ir Anos (6) mama toliau puoselėja gimtų kraštų tradicijas, o šiokiadieniais rūpinasi visaginiečių sveikata.

Pagal specialybę ekonomistė Lilija dabar darbuojasi sveikatinimo srityje. Atsikračiusi 22 kg svorio, tvirtina pajutusi, kad tapo lengviau gyventi ir dabar nori padėti panašiai pasijusti kitiems. Sako valganti ir ragaujanti viską, bet sočių bulvinių patiekalų, tokių būdingų gimtajai ukrainų virtuvei, nebegamina – laikosi nuomonės, kad sotaus valgio žmogui reikėjo nebent tada, kai daug ir sunkiai dirbo.

Į Visaginą 2009 m. atitekėjusi Lilija prisipažįsta, kad miestas jai iš pat pradžių patiko. Gamta kažkuo priminė tėvo gimtuosius Karpatus, o žmonės pasirodė šilti ir draugiški. „Vyras nenorėjo likti Lvove, jam turbūt pasirodė per didelis miestas. O man jokio skirtumo, kur gyventi“, – sako Lilija. Šypsosi prisiminusi, kaip iš pradžių Visagine eidama į parduotuvę puošdavosi ir pasidažydavo, nes Ukrainoje taip įprasta. Paskui suprato, kad parduotuvėje niekas į tai nekreipia dėmesio, išvaizda visiems vienodai rodo.

Išeiti nėra kur – tai, pasak Lilijos, augusios Ukrainos kultūrine sostine vadinamame Lvove, iš pradžių buvo sunkiausia. Net laikydama valstybinės kalbos egzaminą, paprašyta lietuviškai papasakoti apie pirkinius ir apsilankymą parduotuvėje, pasiskundė, kad turi pilną spintą drabužių, bet Visagine nėra kur jais pasipuošti. Pamena, egzamino komisija nusijuokė ir atsakymą įskaitė.

Išlaikė Lilija ir Lietuvos Respublikos Konstitucijos egzaminą. Jo laikyti užrašė vyras, o ji, su didžiąja ant rankų ir mažąja po širdimi, iki egzamino net nespėjo Konstitucijos kaip reikiant iki galo perskaityti. Nuėjęs patikrinti rezultatų, vyras savo akimis nepatikėjo: žmona surinko daugiausia balų! „Gaudžiau žinomus žodžius pagal asociacijas, ir pavyko“, – prisipažįsta Lietuvos ir Ukrainos pilietybę turinti Lilija.

„O per pirmąsias Kalėdų šventes Visagine verkiau“, – dabar jau be jokios nuoskaudos netikėtai prisipažįsta. Sausio 6 dieną vakare, kai pateka pirmoji žvaigždė, Ukrainoje šeimos tradiciškai sėda prie 12 patiekalų padengto pasninko stalo švęsti Jėzaus gimimo. Gimtinėje stalą ruošdavusi kartu su mama ir močiute, Visagine Lilija gavo net keturias dienas plušėti viena, nebent kiek padedama vyro. Ir kai galiausiai uošviai, nesupratę tradicijos svarbos, pareiškė neateisiantys vakarienės, nes nealkani, neišlaikiusi Lilija pratrūko raudoti. Šventę tąkart išgelbėjo susirinkę draugai.

Kurį laiką Visagine Lilijai trūko ukrainams būdingo masiško kalėdojimo, teatralizuotų prakartėlių – vertepų – pasirodymų. Tiesa, pastaraisiais metais sako jaučianti, kad įvairių tautinių bendruomenių renginių mieste vis daugėja. Namie su vaikais Lilija ir toliau kalba gimtąja kalba, bet prisipažįsta, kad norėtųsi dažniau šnekėti lietuviškai. „Man pataria žiūrėti lietuviškas televizijos programas, bet mes namie televizorių atjungėme, nėra kada jo žiūrėti“, – sako Lilija ir stengiasi lietuvių kalbos žinias gilinti ruošdama pamokas kartu su vyresnėle.

„Žmonės čia geri, ir netiesa, kad nėra kuo užsiimti ar su kuo bendrauti. Dabar, pagyvenusi Visagine, jaučiu, kad galėčiau gyventi bet kuriame mieste ir bet kurioje šalyje“, – įsitikinusi Lilija.

BARŠČIAI SU AUSYTĖMIS barščiai su ausytėmis_versli mama

Ukrainietiškuose barščiuose plaukiojančios ausytės būtinai turi būti su džiovintais baravykais. Šį receptą Lilijos tėvas atvežė iš Karpatų kalnų – gimtinės, kur, kaip mena Lilija, visi vaikai Kūčių naktį lįsdavo po stalu giedoti gaidžių balsais, kad vištos būtų dėslesnės.

  • Pirmiausia užraukite rūgštymą: nulupkite ir smulkiai supjaustykite 2–3 burokėlius, užpilkite šaltu vandeniu ir įmeskite juodos duonos kriaukšlę. Apriškite indą marle ir palikite šiltai 7 paroms.
  • Atėjus laikui virti barščius, pripjaustykite svogūnų, morkų, kopūstų, petražolių. Galite įdėti virtų pupelių, salierų gumbo, pastarnokų, petražolės šaknį, bulvių ar trintų imbierų.
  • Suverskite daržoves į 2 l verdančio vandens, įmeskite džiovintų grybų.
  • Virkite ant lėtos ugnies, kol daržovės suminkštės.
  • Kai daržovės išvirs, nestipriai pertrinkite ir užpilkite rūgštymu.
  • Keptuvėje su sviestu išmaišykite 1 šaukštą miltų ir šiuo mišiniu užblęskite barščius.
  • Užvirkite ir pasūdykite, įmeskite lauro lapų. Po 5 min. nukaiskite ir leiskite barščiams pastovėti. Galite įberti cukraus.
  • Paruoškite ausytes: iš sijotų miltų ir šilto vandens užmaišykite elastingą tešlą. Plonai iškočiokite ir supjaustykite 4 x 4 cm dydžio gabalėliais.
  • Paruoškite ausyčių įdarą: džiovintus grybus nuplaukite, užpilkite šaltu vandeniu ir palikite mirkti per naktį. Rytojaus dieną išvirkite tame pačiame vandenyje, kuriame mirko.
  • Nusunkite grybus, smulkiai sukapokite ir sumaišykite su kepintais svogūnais. Pasūdykite ir papipirinkite pagal skonį.
  • Dėkite į tešlos kvadratėlio vidurį šaukštelį grybų įdaro, suformuokite ausytes ir išvirkite atskirai.
  • Įdėkite į lėkštę po kelias išvirusias ausytes, užpilkite barščiais ir apibarstykite žalumynais.

**

Iš projekto Šeimų vakarienė gimė to paties pavadinimo knyga. Joje sudėta trumpa šių dienų Visagino kultūrinė ir Šeimų vakarienė logotipaskulinarinė istorija. Dalindamosi maistu ir asmeninėmis istorijomis, visaginiečių šeimos atvirai pasakoja apie tai, kaip augo patys ir kaip augina savo vaikus, kas juos atvedė į patį jauniausią šalies miestą, kokį gyvenimo būdą ir tradicijas jie puoselėja.

Projektas „Šeimų vakarienė“ Visagino m. savivaldybėje įgyvendintas pagal Nevyriausybinių organizacijų ir bendruomeninės veiklos stiprinimo 2017–2019 metų veiksmų plano įgyvendinimo 2.3 priemonę „Remti bendruomeninę veiklą savivaldybėse“ ir finansuotas Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos lėšomis.

Seimu vakariene_projekto logotipai

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.