PROJEKTAI

Visagino šeimų vakarienė: Loreta, Vadimas, 4 vaikai ir kiti prioritetai

Print Friendly, PDF & Email

Portalas VERSLI MAMA tęsia pasakojimus apie darnias, savitas tradicijas puoselėjančias visaginiečių šeimas, kurios buvo atrinktos į unikalų Visagine vykusį projektą Šeimų vakarienė. Susipažinkite su trečiąja projekto šeima – Loreta ir Vadimu Čižiais.

Visagine mokytojais dirbantys Loreta ir Vadimas gimė ir augo Švenčionėlių ir Ignalinos apylinkėse. Keturis vaikus turinti pedagogų pora įsitikinusi – mokslai vien tik klasėje nieko verti, tad asmeniniu pavyzdžiu liudija aktyvų gyvenimą.

„Kaip jums pavydime, kad jūsų visai kiti prioritetai ir nesureikšminate buities“, – kartą prisipažino Loretos grupės draugai, susirinkę į susitikimą Čižių namuose. Standartiniame daugiabučio bute, nes individualūs namai Visagine kol kas nestatomi, daugiavaikė šeima rado vietos net 27 svečiams, ir visiems visko užteko.

„Mums rūpi varžybos, konkursai, čempionatai – gyvename kitais dalykais, nei nusipirkti naują mašiną ar telefoną. Dar svarbu, kad vaikai būtų užsiėmę. Praktiškai ateiname į namus permiegoti“, – tvirtina pradinukus mokanti Loreta.

Vadimas – kūno kultūros mokytojas, daugkartinis baidarių ir kanojų varžybų dalyvis ir čempionas. Laisvesnis būna tik penktadieniais – kitomis dienomis viena kitą veja treniruotės ir pamokos. Tėvo pėdomis seka visi keturi vaikai: Evelina (24), Jogintas (15) ir Norvydas (10) žaidžia futbolą, o Augintą (20) paviliojo dviračiai. Vaikų apdovanojimų nebesutalpinantis kambarys tik patvirtina, kad sportas šiuose namuose – dalykas rimtas, ir jam negailima nei jėgų, nei laiko.

Visagine jauna pedagogų pora atsidūrė po mokslų aukštosiose. Nusprendę grįžti arčiau gimtųjų vietų ir čia pasiieškoti darbo, prisiminė tėvų pasakojimus apie tai, koks puikus ir gražus miestas yra Visaginas. „Toptelėjo mintis nuvažiuoti ir apsidairyti, gal rasis kokia vieta“, – sako Loreta. Bet buvo jau rugsėjo pabaiga, o mieste – vienintelė lietuvių mokykla. Atvažiavus direktorė paprašė palikti savo duomenis, bet nieko konkretaus nepažadėjo: jei kada prireiksią pradinių klasių mokytojos, paskambinsiantys patys. Ilgai laukti nereikėjo – paskambino jau kitą dieną. „Taip 1993 metų spalio 5 d. pradėjau dirbti lietuvių mokykloje“, – net ir prabėgus daugiau kaip dviem dešimtims metų, tikslią datą prisimena Loreta.

Prisimena ir pirmąjį įspūdį apie Visaginą: ruduo, pilka, niūru. „Tačiau kai persikėlėme ir pradėjome gyventi, kai gimė vaikai, man miestas ėmė labai patikti. Kai nuvažiavęs pradedi pasakoti, ką vaikai lanko ir kur pats lankaisi, kiek pas mus veiklų ir pramogų, visi klauso išsižioję. Kas negyvena Visagine – neįsivaizduoja. Galimybės čia puikios“, – tvirtina vietoje nenustygstanti daugiavaikė mama.

Jau mokykloje buvusi aktyvi, dar labiau Loreta sako pradėjusi reikštis studijų metais. Esą, jei reikėtų įvardyti sritį, prie kurios nebuvo prisilietusi, sunku būtų tokią rasti. „Ir dabar norisi, kad mano mokomi vaikai nesėdėtų: stengiuosi juos vesti į renginius, edukacines programas, kad suprastų, kokiame mieste gyvena. Vaikai turi priprasti elgtis visuomenėje, socializuotis, nes mokslai vien tik klasėje nieko verti. Jeigu tėvai vaiko niekur nevedžioja, mokykla jam lieka vienintelė galimybė kažką sužinoti ir pamatyti“, – kalba Loreta, mieste garsėjanti kaip aktyvi ir daug dėmesio pradinukų neformaliajam ugdymui skirianti mokytoja.

Tad tikriausiai ne veltui Čižių šeimą nuolat lydi seniai vakaronėje nugirstas posakis „Linksminu tavo širdį – džiaugiasi mano širdis“ – jis skamba kaip nuolatinis įsipareigojimas nenurimti ir nenuilstamai padėti kitam.

LIETUVIŠKI CEPELINAIČižiai_šeimų vakarienė_cepelinai

Loretos cepelinų tešlos receptas – tradicinis, bet drąsą eksperimentuoti su įvairiais įdarais sako perėmusi iš mamos. Šeimų vakarienei Čižiai patiekė cepelinus su džiovintais grybais. Kas ragavo, gyrė, kad labai egzotiška ir skanu.

  • Paruoškite cepelinų tešlą: nuskuskite 3 kg žalių bulvių ir labai smulkiai sutarkuokite.
  • Tarkius nusunkite per tankų audinį, pvz., keliais sluoksniais sulankstytą marlę.
  • Leiskite gautai sunkai nusistovėti – jos dugne susidarys krakmolo sluoksnis.
  • Nupilkite sunką, o nusistovėjusį krakmolą sudėkite į nusunktus tarkius.
  • Sumalkite mėsmale 3–5 vidutinio dydžio virtas bulves ir sudėkite į žalių bulvių tarkius su krakmolu.
  • Įberkite druskos ir gerai išminkykite.
  • Paruoškite cepelinų įdarą: berkite į 700 g mėsos faršo druskos ir pipirų pagal skonį, pagardinkite smulkiai pjaustyta svogūno galvele.
  • Formuokite cepelinus: pasemkite saują cepelinų minklės ir tarp delnų išplokite blyną. Į jo vidurį dėkite šaukštą įdaro. Užlenkite kraštus ir suformuokite pailgą cepeliną.
  • Suleiskite cepelinus į verdantį vandenį. Kai iškils į paviršių, virkite dar apie 30 min. ant lengvos ugnies.
  • Paruoškite padažą: pakepinkite smulkiai pjaustytų lašinukų, kai apkeps – įberkite smulkiai pjaustytų svogūnų.
  • Patiekite cepelinus karštus, ant viršaus užpylę spirgučių padažo ir grietinės, sumaišytos su kapotais krapais.
  • Pastaba: kad cepelinai tikrai nesugriūtų, Loreta pataria jų tešlą pastiprinti – minkant įpilti pusę puodelio šalto vandens, kuriame išmaišytas šaukštas krakmolo.

Iš projekto Šeimų vakarienė gimė to paties pavadinimo knyga. Joje sudėta trumpa šių dienų Visagino kultūrinė ir Šeimų vakarienė logotipaskulinarinė istorija. Dalindamosi maistu ir asmeninėmis istorijomis, visaginiečių šeimos atvirai pasakoja apie tai, kaip augo patys ir kaip augina savo vaikus, kas juos atvedė į patį jauniausią šalies miestą, kokį gyvenimo būdą ir tradicijas jie puoselėja.

Projektas „Šeimų vakarienė“ Visagino m. savivaldybėje įgyvendintas pagal Nevyriausybinių organizacijų ir bendruomeninės veiklos stiprinimo 2017–2019 metų veiksmų plano įgyvendinimo 2.3 priemonę „Remti bendruomeninę veiklą savivaldybėse“ ir finansuotas Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos lėšomis.

Seimu vakariene_projekto logotipai

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.