Aktualu

Inovatyvaus darželio įkūrėja Odeta: tėvai ir darželis turi tapti viena šeima

Print Friendly, PDF & Email

Rudenį mažyliams ruošiantis į darželius, privačios įstaigos „Mūsų ateitis“ įkūrėja Odeta Radžiūnė pataria, kaip elgtis, kad pirmosios adaptacinės savaitės būtų kuo lengvesnės. Pasak jos, tam reikia ruoštis likus bent kelioms savaitėms iki pirmosios darželio lankymo dienos.

Pedagogė primena, kad adaptacinis laikotarpis nebus lengvas nei tėvams, nei vaikams. Vaikai gali būti irzlesni, sunkiau sukalbami. Svarbu atsiminti, jog adaptacijos metu reikėtų vengti papildomų pokyčių, pavyzdžiui, iškelti vaiką iš tėvų miegamojo, atjunkyti nuo čiulptuko ir pan.

Laikantis toliau išvardytų patarimų, adaptacinis laikotarpis turėtų praeiti lengviau.

Miego režimas

Subalansuotas vaiko miego režimas – itin svarbus. Tegul vaikas eina miegoti laiku ir keliasi pailsėjęs, žvalus. Kiekvieno režimas skirtingas, tačiau 2–5 metų vaikams per parą rekomenduojama miegoti 11–13 val.

Tėveliai turi atidžiai paskaičiuoti, kada vaikas turi gultis ir keltis. Likus kelioms savaitėms iki darželio, vaikus reikia pratinti prie tokio dienos ritmo, tarsi jau jį lankytų. Prie ankstyvo kėlimosi rytais bus lengviau priprasti palaipsniui keliant vaiką vis anksčiau. Pirmąją darželio dieną vaikas atsikels lengviau ir nebus toks irzlus.

Pusryčiai

Nepamirškite pusryčių, nors ir labai kuklių, pavyzdžiui, stiklinės pieno ar mažo jogurto. Tokie rytiniai užkandukai tikrai nesumažina apetito – priešingai, padeda greičiau pabusti vaiko smegenims ir pasiruošti dienai.

Ne mažiau svarbu atsikelti tokiu metu, kad vaikui užtektų laiko ramiai ir neskubant pavalgyti.

Paleiskite savo vaikus

Vaiko paleidimui ir išėjimui į darželį pasiruoškite ir patys. Greičiausiai nerimą kels įvairūs klausimai: ar vaikas lengvai atsiskirs nuo manęs? ar lengvai pereisime adaptacinį laikotarpį? ar auklėtojai gerai elgsis su mano vaiku?

Ir jie nuolat suksis jūsų galvoje.

Atminkite, kad sau ir vaikui galite padėti tik patys nurimę ir leisdami vykti įvykiams sava eiga. Pasitikėkite vaiku – jis prisitaikys naujoje aplinkoje. Pasitikėkite ugdytojais – jie nė vienam vaikui nelinki blogo.

Vaiką nuramins tik jūsų rami pozicija.

Nepamirškite, kad vaikas labai gerai jaučia tėvų emocijas. Galite išoriškai šypsotis, o viduje jausti nerimą ir irzlumą – vaikas jaus tas pačias emocijas, ir šypsena jo neapgausite.

Save galite nuraminti galvodami, kad darželis jūsų vaikui bus naudingas, sustiprins vaiko savarankiškumą, socialinius gebėjimus, išmokys taisyklių, kurias puikiai taikysite ir namie. Darželyje vaikas daug sužinos, žais, linksminsis, darys įvairius darbelius, bus ugdomas.

Puoduko ir sauskelnių reikalai

Nors darželiuose personalas skatina vaikus tualete elgtis savarankiškai, visi puikiai supranta, jog šiam įgūdžiui reikia laiko ir kiekvienam draugystė su puoduku ateina skirtingai. Nespauskite nei savęs, nei vaiko. Viskas įvyks savo laiku, tuo labiau kad vaikai vieni iš kitų ima pavyzdį: matydami draugą ant klozeto ir patys nori greičiau ant jo atsisėsti.

Mėgaukitės grynu oru

Jei gyvenate arti darželio ir oras puikus, O. Radžiūnė pabrėžia, kad labai naudinga ugdymo įstaigą pasiekti kvėpuojant grynu oru. Rytais keliaukite iki darželio dviratukais, paspirtukais ar pėsčiomis.

Būnant gryname ore organizme padidėja deguonies kiekis, gerėja smegenų darbas, o tai itin svarbu ne tik vaikiams, bet ir suaugusiems. Grynas oras pakelia nuotaiką, o kai nuotaika puiki, ir nauji pokyčiai ne tokie baisūs.

 Jei vis dėlto matote, kad vaikas jaučia nerimą ir jam sunku atsikirti, dar kartą peržvelkite rekomendacijas, atvirai bendraukite su vaiko ugdytojais. Glaudus ryšys itin svarbus – Jūs turite būti viena šeima, kuri apie vaiką žinos visas smulkmenas.

Jei į darželį veda vienas iš tėvų, kuris pats jautriau reaguoja į atsisveikinimą, pabandykite pasikeisti su tuo artimuoju, kuris mažiau jautrus.

Artėjant darželiui su vaiku išsamiai aptarkite, pasakokite jam, kas jo laukia, kokia tai smagi vieta, kurioje jis daug žais, bendraus ir linksminsis. Pasitikėkite auklėtojais – jie puikiai išmano pedagoginį darbą. Nuolat palaikykite ryšį su jais, aptarkite rūpimus klausimus.

Atminkite, jog naujam pokyčiui reikia laiko bei pasitikėjimo savimi ir savo vaiku.

Odetos Radžiūnės asmeninio archyvo nuotrauka

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.