Moteriškai

Kaip koronaviruso pandemijos metu vyks sergančių nėščiųjų priežiūra ir gimdymai

Print Friendly, PDF & Email

Lietuvos akušerių ginekologų draugija patvirtino rekomendacijas specialistams, kaip turi vykti nėščiųjų ir gimdyvių su įtariama arba patvirtinta COVID-19 infekcija priežiūra. Rekomendacijos parengtos pagal šiuo metu esamą mokslo įrodymais pagrįstą gerąją klinikinę patirtį ir ekspertų rekomendacijas.

Portalas VERSLI MAMA su savo skaitytojomis dalinasi Sveikatos apsaugos ministerijos (SAM) spaudos tarnybos išplatinta informacija. Ji pateikiama sutrumpinta, atrinkus pagrindinius punktus, labiau aktualius pacientėms, o ne specialistams.

1. Praneškite apie savo atvykimą medikams

Lietuvoje nėščiųjų ir gimdyvių priežiūra ir COVID-19 infekcijos pandemijos metu teikiama vadovaujantis SAM 900 įsakymu.

Gimdyvėms ar nėščiosioms su įtariama arba patvirtinta COVID-19 infekcija rekomenduojama pranešti priėmimo skyriui apie savo atvykimą. Jos turi patekti į gydymo įstaigą atskiru srautu. Tokios nėščiosios ir gimdyvės pagal galimybę (priklausomai nuo pandemijos lygio) turėtų būti gydomos tam paruoštuose stacionaruose.

2. Medikai turi nuraminti

Ambulatorinėje grandyje dirbantys akušeriai ginekologai turi siekti užtikrinti nėščiųjų ir ginekologinėmis ligomis besiskundžiančių moterų konsultavimą, nuraminimą.

Turėtų būti atidedamos planinės konsultacijos, diagnostinės, profilaktinės ir gydomosios paslaugos, išskyrus pagalbą ir paslaugas, kurių nesuteikus pacientei atsirastų poreikis būtinajai medicinos pagalbai arba reikšmingai pablogėtų pacientės būklė.

Apie tolimesnę pacientės tyrimų ir gydymo eigą sprendžia gydantis gydytojas.

3. Partnerių rekomenduojama neįleisti

Gimdyvę ar nėščiąją priimantis personalas turi dėvėti veido kaukę (nebūtinai FFP3), kol moteris bus nuvesta į tam skirtą ligoninės patalpą. Patalpoje turi būti tik apžiūrai/hospitalizacijai/gimdymui reikalingi daiktai.

Siekiant sumažinti infekcijos plitimo pavojų, į stacionarus  partnerių rekomenduojama neįleisti.

4. Prižiūri ne vienas gydytojas, o daugiadalykė komanda

Siekiant sumažinti infekcijos plitimo visuomenėje pavojų, saugoti žmogiškuosius ir materialiuosius resursus, karantino metu nėščiąsias ir gimdyves prižiūri tik tuo metu dirbančios daugiadalykės komandos.

Individuali gydytojo akušerio ginekologo ar akušerės priežiūra nerekomenduojama.

5. Įtariamos nėščiosios atskiriamos nuo bendro srauto

Akušerijos priėmime prieš patenkant pacientei rekomenduojama nustatyti, ar ji neturi simptomų, kurie leidžia įtarti COVID-19 infekciją ir taip ją atskirti nuo bendro nėščiųjų srauto.

Kol bus patvirtinta, ar nėščioji serga COVID-19 infekcija, reikėtų ją prižiūrėti kaip sergančiąją. Nereikėtų delsti teikti akušerinės pagalbos, jeigu to reikalauja klinikinė situacija, kol bus atlikti tyrimai dėl COVID-19 infekcijos nustatymo.

Jeigu nėščioji turi praleisti stacionare ilgesnį laiką, palatoje turi būti san. mazgas ir persirengimo patalpos personalui.

6. Kaip ir kokie tyrimai atliekami įtariamoms nėščiosioms

Nėščiosioms su įtariama COVID-19 infekcija krūtinės ląstos rentgenograma, reikalui esant – kompiuterinės tomografijos tyrimas atliekamas pagal bendras klinikines indikacijas.

Dėl nėščiųjų su įtariama ar patvirtinta COVID-19 infekcija ambulatorinės nėštumo priežiūros reikėtų spręsti individualiai.

Kai kuriuos tyrimus (pvz. gliukozės toleravimo mėginį, tyrimus dėl sifilio ar ŽIV trečiuoju nėštumo laikotarpiu) galima atidėti, kol baigsis izoliacijos laikotarpis. Tokias moteris rekomenduojama ambulatoriškai apžiūrėti atskirai, ambulatorinės įstaigos darbo pabaigoje.

Rekomenduojama iš pradžių įvertinti konsultacijos būtinumą telefonu, reikalui esant – paskirti konsultacijos laiką ir vietą. Personalas turi dėvėti asmens apsaugos priemones (AAP).

7. COVID-19 infekcija nėra indikacija užbaigti nėštumą

Labai mažai duomenų apie viruso poveikį pirmuoju ir antruoju nėštumo trečdaliais, apie nėščiosios priežiūrą po persirgtos infekcijos. Neatmestinas ryšys su persileidimu, priešlaikiniu gimdymu, vaisiaus displazijomis.

Po ligos rekomenduojami papildomi detalūs ultragarsiniai tyrimai Perinatologijos centre ir stebėjimas dėl vaisiaus augimo sulėtėjimo.

COVID-19 infekcija nėra indikacija užbaigti nėštumą, kol neprogresuoja kvėpavimo nepakankamumas. Jeigu nėštumas tęsiasi, rekomenduojama laukti savaiminės gimdymo pradžios, jeigu nėra nėštumo komplikacijų.

Vaistai vaisiaus plaučiams brandinti gali būti skiriami tada, jei ligos eiga – vidutinė. Apie tai sprendžiama individualiai apsvarsčius būtinumą. Bet jeigu eiga sunki, tokie vaistai gali bloginti nėščiosios būklę ir jų žala būtų didesnė už naudą.

8. Vykti į stacionarą tik gimdymui įsibėgėjus

Rekomenduojama gimdyvėms su įtariama arba patvirtinta nesunkios eigos COVID-19 infekcija atvykti gimdymui aktyvioje gimdymo fazėje, jeigu nėra kitos perinatalinės patologijos.

Gimdymo metu rekomenduojamas nuolatinis vaisiaus būklės vertinimas (KTG).

Gimdymo priežiūra atliekama pagal įprastą tvarką. Ne rečiau kaip kas valandą reikėtų vertinti kraujo įsotinimą deguonimi ir palaikyti didesnį nei 94 proc.

9. Nuskausminimas, cezario pjūvis ir kita

Gimdymo būdas priklauso nuo akušerinės situacijos. Jeigu gimdyvės būklė sunki dėl kvėpavimo nepakankamumo – spręsti dėl greitesnio gimdymo užbaigimo būdo. Vertikali viruso transmisija nėra įrodyta, todėl cezario pjūvio operacija nėra indikuotina, siekiant sumažinti perinatalinio viruso perdavimo riziką.

COVID-19 infekcija nėra kontraindikacija epidūrinei ar spinalinei anestezijai. Reikėtų apsvarstyti epidūrinį skausmo malšinimo būdą (privalumas – komplikuojantis gimdymui – nereikia taikyti bendrosios nejautros).

Cezario pjūvio operacija turėtų būti atliekama izoliuotoje operacinėje, personalas turi dėvėti atitinkamas AAP, po operacijos perkėlus gimdyvę į kitas patalpas, operacinė turėtų būti išvaloma pagal galiojančią tvarką. Operacijoje turėtų dalyvauti kiek įmanoma mažiau personalo.

10. Nuo sergančių mamų naujagimių neatskirs

Virkštelė perspaudžiama po 60–90 sekundžių, siekiant užtikrinti sklandžią naujagimio kraujotakos ir kvėpavimo adaptaciją.

Jei nėščioji ar gimdyvė yra karantine dėl COVID-19 infekcijos, akušerinė pagalba jai teikiama pagal bendrus principus. Gimęs naujagimis nėra atskiriamas nuo mamos, žindomas.

Naujagimio priežiūros ankstyvuoju laikotarpiu po gimdymo, žindymo rekomendacijas COVID-19 epidemijos metu pateikė Lietuvos neonatologijos asociacija. Daugiau žr. čia.

________________________________________________________________________________

Taip pat skaitykite:

Profesorė B. Žilaitienė: jei mama nėštumo metu rūko, sūnus gali užaugti nevaisingas

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.