Veidai

Moterų verslą finansuojanti Erin: išlikite užsispyrusios ir nesikuklinkite

Print Friendly, PDF & Email

„Derinant karjerą ir motinystę, visada kyla iššūkių – auginti vaiką ir aktyviai dalyvauti profesinėje veikloje nėra lengva. Kadangi iki gimstant dukrai mano karjera buvo be galo intensyvi, nusprendžiau stabtelėti ir atsitraukti“, – kalba buvusi verslininkė, o dabar filantropė Erin Gainer-Grigaliūnė (nuotraukoje kairėje), kurios įkurtas fondas The Ella fund remia perspektyvias moterų verslo idėjas.

REGISTRACIJA Į SUSITIKIMĄ SU ERIN GAINER-GRIGALIŪNE TEKSTO PABAIGOJE

Savo verslo idėjas Erin pristatyti nekantrauja ir portalo VERSLI MAMA tinklaveikos narės, kurių artimiausias susitikimas numatomas rugpjūčio 26-ąją, pirmadienį. Verslių mamų susibūrimo viešnia Erin pasveikins pirmąją portalo VERSLI MAMA Vasaros akademijos absolvenčių laidą, pristatys dabartinę savo veiklą – investuoti į moterų verslą visame pasaulyje ir dalinsis lyderystės įžvalgomis.

Iki gimstant dukrai ilgus metus karjerą farmacijos srityje, moterų sveikatos padalinyje, dariusi Erin sukaupė neįkainojamos tarptautinio verslo patirties. Dirbti teko įvairius darbus, tačiau dauguma jų buvo iš mokslinių tyrimų ir taikomosios veiklos (R&D) srities. Dar septynerius metus teko užimti direktorės postą ir vadovauti visai verslo mašinai.

„2016 m. šį verslą pardavėme, o aš nusprendžiau pasitraukti iš direktorės pareigų. Jas išmainiau į visuomeninę veiklą – įkūriau The Ella fund tam, kad tęsčiau moterų ir merginų įgalinimo misiją per filantropiją, o nebe per farmaciją. Ir toliau aktyviai dirbau farmacijoje, bet jau nebe kaip vykdantysis asmuo, o kaip valdybos narė, konsultantė, patarėja. Nusprendžiau nebedirbti vadovaujamojo ir vykdomojo darbo, nes man tai nebebuvo įdomu, juolab kad tokia darbotvarkė reikalauja didelio intensyvumo, o aš juo jaučiausi persisotinusi“, – pasakoja Erin.

Fondą The Ella fund sukūriau vildamasi bent menka dalimi prisidėti prie merginų ir moterų įgalinimo visame pasaulyje. Didžiuojuosi, galėdama vadintis feministe – tai reiškia, kad dėl lyties neturėtų būti praleidžiamos jokios galimybės ir jokie iššūkiai. Po 15 karjeros metų, praleistų sveikatos priežiūros industrijoje, kuriuos vainikavo darbas CEO ir valdybos narės pozicijose, jaučiuosi laiminga, įgijusi finansinę nepriklausomybę. Aiškiai suvokiu, koks svarbus mano pačios sėkmei buvo rimtas išsilavinimas, gera sveikata ir versli aplinka.

„Be to, šiame savo gyvenimo etape nusprendžiau persikelti į vyro gimtinę – Lietuvą ir kurti šeimą. Taigi, iš esmės pakeičiau gyvenimo būdą, – šypsosi meilės į mūsų kraštus atviliota Erin. – Dabar jaučiuosi labai laiminga. Mano gyvenimas smarkiai pasikeitė, palyginti su tuo, kaip gyvenau anksčiau. Sakyčiau, kad kiekviena The Ella fund investicija, kurią padarome, atneša moralinį pasitenkinimą.

Jaudina projektai, artimi asmeniškai
Simona Koncytė_versli mama

Simona Koncytė – inovatyvių drabužių Gudo +, specialiai pritaikytų cukriniu diabetu sergantiems vaikams, autorė. Specialios kišenės užtikrina saugų insulino pompos nešiojimą, suteikia daugiau laisvės judėti. Drabužiai sumodeliuoti taip, kad prietaiso nesimato – tai leidžia vaikams lengviau integruotis į visuomenę ir nebesijaudinti dėl nepatogių bendraamžių klausimų, o tėvams ramu, kad prietaisas nesuduš ir neatneš papildomų išlaidų.

2016 m. su dar dviem bendramintėmis įkūrusi fondą, Erina pradėjo dairytis, kur investuoti. Kadangi gyvenimas atvedė į Lietuvą, nutarė pasidomėti galimybėmis Baltijos šalyse. Praėjusiais metais susitikusi su Jurgita Ribinskaite-Glatzer iš iniciatyvos „Reach for Change“, Erin susižavėjo socialinį verslą puoselėjančios komandos požiūriu ir entuziazmu.

„Jurgita man papasakojo apie vykdomą socialinio verslo idėjų konkursą, taigi po neilgų diskusijų nusprendėme, kad mūsų fondas taps papildomu rėmėju. Mus įtraukė į vertinimo komisijos narius, turėjome galimybę išsamiai susipažinti su socialinio verslo projektais. Prisipažinsiu, mane sužavėjo lietuvių originalumas ir išmonė“, – neslepia Erin.

Kadangi Ella fondas investuoja į moterų ir merginų verslo projektus, buvo nuspręsta remti projektą, kuris, fondo nuomone, turės didelį poveikį moterų ir merginų gerovei. Ne mažiau svarbu ir tai, kad šiam projektui vadovaujanti mergina – stipri verslininkė.

Pasirinkome 20 000 eurų suma paremti projektą, kurio tikslas – siūti specialius drabužius diabetu sergantiems vaikams. Šis projektas pasirodė stiprus tiek verslo, tiek rinkos poreikių, tiek pačios projekto vadovės asmeninių savybių požiūriu, be to, artimas man asmeniškai.

„Mano dukra gimė su išnirusiu klubo sąnariu ir ją reikėjo operuoti. Po operacijos mažoji turėjo dėvėti specialų įtvarą, dėl to buvo sunku rasti jai tinkamų drabužėlių. Taigi, Simonos Koncytės sumanymas padėti cukralige sergantiems mažiesiems man asmeniškai pasirodė labai suprantamas ir, be abejo, prasmingas, siejosi su mano pačios patirtimis. Manau, kad versle apskritai svarbu turėti stiprią idėją ir asmeniškai artimą istoriją. Man patinka tie projektai, kuriuos dabar finansuojame“, – atvirauja filantropė.

Projektas turi būti skirtas moterims

Iniciatyva „Reach for change“ – tik vienas iš The Ella fund veiklos pavyzdžių. Pasak Erin, paprastai pagrindinės tinkamų finansuoti idėjų paieškos vyksta kalbantis su ekspertais ir dalyvaujant tinklaveikos susitikimuose.

Erin Gainer Grigaliune versli mama

The Ella Fund nuotr.

Specialių paraiškų ar verslo idėjų konkursų fondas neskelbia – su tais, kuriems galėtų skirti finansavimą, fondo atstovės visada susitinka ir kalbasi asmeniškai. Pokalbio metu joms rūpi išsiaiškinti, ar verslo vizija aiški, ar ji atitinka tam tikrus konkrečius kriterijus, kiek pati verslo idėja įkvepianti ir unikali – ieškoma būtent tokių unikalių ir įkvepiančių idėjų.

„Dažniausiai tai darome per tinklaveiką, sąmoningai ieškodami žmonių, kurie galėtų mus supažindinti su įkvepiančių projektų autoriais. Neslėpsiu, reikia didelių pastangų. Dalyvaujame įvairiuose verslo susitikimuose ir konferencijose, kur taip pat ieškome potencialių klientų“, – vardija Erin.

Pagrindinis reikalavimas, kurį turi atitikti fondo finansavimą siekianti gauti verslo idėja, – prisidėti prie mergaičių ir moterų įgalinimo. Kitos fondui rūpimos sritys yra sveikatos apsauga, švietimas ir verslumo skatinimas. Geografinių apribojimų fondas netaiko – tai reiškia, kad kreiptis finansavimo gali bet kurioje pasaulio vietoje gyvuojantis verslas.

Anot fondo įkūrėjos, labiausiai stengiamasi prisidėti prie verslo pradiniuose jo augimo etapuose, pavyzdžiui, padėti pasitvirtinti koncepciją (vadinamasis seed funding). Jeigu įrodoma, kad projektas bus sėkmingas, toliau į jį ateina jau kiti investuotojai. Tačiau net ir verslo pradinukams pinigai nedalijami vien už geras idėjas. „Mes pageidaujame išmatuojamo poveikio, t. y. norime matyti KPI rodiklius ar kitus statistinius duomenis, kuriais remiantis galima įrodyti projekto teikiamą naudą vartotojams ar visuomenei“, – pabrėžia Erin.

Pelnas ar labdara?

Pelno siekianti kompanija ir labdaros fondas – du gana skirtingi veiklos modeliai tiek tikslų, tiek socialinių ir finansinių uždavinių požiūriu. Dirbdama komercinėje įmonėje, Erin vadovavo keliems šimtams darbuotojų, įmonės biurai veikė įvairiose Europos ir kitų žemynų šalyse, taigi verslo tempas ir mastas buvo išties intensyvūs. „Tačiau pelno siekiančiame versle turi daryti tai, kas nebūtinai suteikia tau asmeninės pilnatvės“, – pastebi ji.

The Ella fund šiuo požiūriu – labiau asmeniškas projektas, nes daug darbų tenka atlikti pačiai. Pagrindinė fondo būstinė įsikūrusi Šveicarijoje, ten sėdi ir dalis valdybos narių, ir administracija. Šiuo metu Vilniuje gyvenančiai fondo įkūrėjai tenka rūpintis projektais ir jų turiniu.

„Prisipažinsiu, kartais pasiilgstu aktyvesnės socializacijos: bendravimo su kolegomis, vadovavimo komandai, jos motyvavimo ir įkvėpimo. Man tai labai patiko. Dabar tenka imtis kitokio lyderės vaidmens. Nebereikia vadovauti šimtams darbuotojų, tačiau tenka asmeniškai atsakyti už kiekvieną projektą“, – apie pelno siekiančio ir nesiekiančio verslo emocinius skirtumus kalba Erin.

Tiesa, filantropė pabrėžia, kad bet kuriai veiklai būtina įsitvirtinti rinkoje ir pasiekti užsibrėžtų rezultatų – tai galioja ir pelno siekiančiai įmonei, ir ne pelno siekiančiam fondui.

Reikia užsidirbti pajamų išsilaikyti ir investuoti, susirasti unikalią poziciją rinkoje ir aiškiai iškomunikuoti, ką dar veikiame be to, kad galime suteikti finansavimą verslui. Taigi, kai kuriais aspektais, pvz., projektų planavimo ir įgyvendinimo, veiklos rezultatų vertinimo, poveikio matavimo ir pan., fondas yra panašus į pelno siekiantį verslą. Juolab kad fondui, kaip ir komercinei įmonei, reikalinga nuolatinė rinkodara ir tinklaveika.

„Pagrindinis skirtumas, mano galva, tas, kad nereikia reguliariai atsiskaityti akcininkams ir siekti jų nustatytų pelningumo rodiklių, stengiantis užkariauti pasaulio rinkas. Fonde tikslus išsikeliame patys ir jie mums kur kas artimesni asmeniškai“, – sako pašnekovė.

Patarimas – būkite kantrios
Erin-Gainer-Grigaliune_versli mama

Erin Gainer-Grigaliūnės asmeninio archyvo nuotr.

Pasiteirauta apie pagrindinius iššūkius, su kuriais moterys susiduria visame pasaulyje, Erin svarsto, jog esame labai savikritiškos ir linkusios kelti sau pernelyg aukštus reikalavimus. „Dalis žmonių linkę prisiimti mažiau rizikos, ir dažniausiai tai būna moterys. Iš kitos pusės, tos, kurios tą riziką prisiima, turi labai didelių lūkesčių pasiekti sėkmės per labai trumpą laiką. Taigi, vienas iš patarimų būtų išlikti kantrioms ir leisti sau klysti“, – pataria didelę patirtį sukaupusi versli mama.

Viskas gerai, jei kartą pabandėte, ir nepavyko. Dauguma šiandien sėkmingų verslininkų praeityje patyrė po 3-4 ar netgi daugiau nesėkmių, kol galiausiai atrado, kas veikia. Todėl mamoms labai svarbu nenuleisti rankų, nepasiduoti ir, jei jau nusprendė eiti verslo keliu, skirti tam laiko bei energijos. Net jeigu nepavyko iš pirmo karto, tai nereiškia, kad nepavyks ir ateityje. Likite kantrios ir užsispyrusios.

Antrasis Erin patarimas būtų labiau pasikliauti kitomis moterimis, mamomis. „Manau, tai labai galinga palaikymo jėga. Moterys ar mamos gali pastiprinti viena kitą pagalba, patarimais ir įžvalgomis, pasikalbėti tarpusavyje apie šeimos ar profesinius rūpesčius“, – svarsto ji ir atkreipia dėmesį, kad vyrai puoselėja daugybę tokių bendravimo tinklų: kartu eina į barą, pirtį, žvejybą, ir tai yra ne tik laisvalaikio praleidimo, bet ir tarpusavio palaikymo būdas.

Moterys, pasak Erin, dažnai neleidžia sau skirti laiko tokiems susiėjimams. Tačiau auginant vaikus ir pradedant verslą labai svarbu leisti sau puoselėti ryšį su kitomis moterimis ir kurti palaikymo ratą. „Svarbiausia – nereikia kuklintis, varžytis ir savęs ribotiׅ. Išlikite užsispyrusios ir nesivaržykite. Jeigu tvirtai tikite savo projektu, sugebėsite juo įtikinti ir kitus“, – pabrėžia The Ella fund įkūrėja.

Rasti finansavimą – didelis iššūkis visiems verslininkams. Investuotojams moterys savo verslo idėjas pristato kur kas rečiau negu vyrai, todėl, natūralu, ir kur kas rečiau gauna finansavimą.

Susitikimas su Erin Gainer-Grigaliūne – puiki proga pasidomėti, kiek šansų būti pastebėta turi jūsų verslo idėja. Rugpjūčio 26 d., pirmadienį, 11.30–14 val. kviečiame prisijungti prie portalo VERSLI MAMA tinklaveikos susitikimo, kuris vyks Vilniaus universiteto Verslo mokykloje, Saulėtekio al. 22, ir patirti verslių mamų bendrystės jėgą.

PROGRAMA

1. Diplomų įteikimas pirmajai portalo VERSLI MAMA Vasaros akademijos 2019 studenčių laidai;
2. Portalo VERSLI MAMA planų, įvairių fondų kvietimų ir kitų verslo plėtros galimybių aptarimas;
3. Tinklaveikos senbuvių prisistatymai – iki 3 minučių;
4. Tinklaveikos naujokių prisistatymai – iki 5 minučių. Jungsimės į tiesioginį ryšį su Prancūzija ir Ispanija, tad dėl techninių ypatumų galimi nukrypimai nuo suplanuoto grafiko;
5. Susitikimas su moterų verslo filantrope Erin Gainer-Grigaliūne (anglų kalba), The Ella fund įkūrėja.
6. Greitieji verslo pasimatymai.

DALYVĖS MOKESTIS

Dalyvavimas portalo VERSLI MAMA tinklaveikos narėms nemokamas.
Ne tinklaveikos narėms mokestis – 10 EUR.
Ne vėliau kaip iki rugpjūčio 26 d. 10 val. mokamas pavedimu į VšĮ „Versli mama“ sąskaitą Nr. LT737044060008069475 SEB banke.

KAIP TAPTI PORTALO VERSLI MAMA TINKLAVEIKOS NARE

Užpildydama šią formą, išreiškiate pageidavimą dalyvauti portalo VERSLI MAMA tinklaveikos susitikime 2019-08-26 11.30–14 val., kurio metu vyks susitikimas su filantrope Erin Gainer-Grigaliūne. Esate informuota, kad ne tinklaveikos narės dalyvės mokestis yra 10 EUR ir apmokėjimą pagal pateiktą sąskaitą faktūrą garantuojate.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.