Veidai

Versli mama Rita, kuriai paklūsta stresas ir pokyčiai

Print Friendly, PDF & Email

Mona Avik nuotr. | moona.lt

Šiuo metu Vilniuje gyvenanti versli mama Rita Regalė – lektorė ir konsultantė. Du vaikus auginanti moteris tikina, kad savo kailiu patyrė, ką reiškia bijoti, tačiau išdrįsti žengti didelį žingsnį. Po 2-jus metus trukusių psichologijos studijų nutarusi skirtis su vyru, ji savo šeimos namus Kaune paliko tik su pora lagaminų ir pradėjo kurti naują, tobulėjimo ir augimo kupiną gyvenimą.

Dabar Rita ir kitiems padeda nugalėti baimes, nerimą, abejones ir tapti savo gyvenimo kūrėjais. Tačiau iki to vedė ne vienerių metų kelias.

Susidūrusi su amžiaus vidurio krize, kai gyvenimas tiesiog reikalavo pokyčių, mūsų herojė sako atradusi psichologiją.

„Daug metų dirbu sau, nuosavame versle. Iš šono atrodo buvo viskas buvo gerai: turėjau gražią šeimą, naują namą, automobilį, buvau materialiai apsirūpinusi, tačiau vidinis balsas kuždėjo, kad kažkas ne taip, kad apgaudinėju save šia gražia iliuzija. Tiesiog nejaučiau gyvenimo džiaugsmo, trūko asmeninio augimo, pilnos savirealizacijos. Todėl įstojau į jau trečiąsias savo gyvenime studijas, ėmiau studijuoti psichologiją ir nuo to viskas prasidėjo. Kaip ir sakė kolegos, iš čia niekas neišeina toks pat“, – juokiasi Rita.

skelbimas i seminarus

Vėliau dviejų vaikų mama susidomėjo koučingu, o ypač – streso valdymu. Taigi prieš 5-erius metus ji nutraukė 14 metų trukusią ir net artimiausiai aplinkai pavyzdine atrodžiusią santuoką ir pradėjo naują veiklą – tapo lektore bei streso ir pokyčių valdymo eksperte.

„Dabar manau, kad meilė yra ne tik davimas ir darymas kažko gero dėl kito žmogaus. Kuriant santykius, labai svarbu neužgožti kito, o dar svarbiau – kartu augti“, – tikino pašnekovė.

Laisvei reikia drąsos

Skirdamasi su vyru, lektorė turėjo progą dar kartą permąstyti, kas yra laisvė.

Buvo drąsu paaukoti išorinį saugumą, materialinę gerovę, bendrus milijoninius verslus, kadangi iš drauge su vyru statytų ir kurtų namų išėjau į nuomojamą butą su pora lagaminų drabužių, batų, kosmetikos ir 8-erių sūnumi. Naują veiklos kryptį dar tik planavau, tad gyvenom iš santaupų. Neslėpsiu, buvo visokių akimirkų. Tačiau tuo pat metu šie drąsūs žingsniai suteikė tam tikros laisvės. Kai kurie žmonės taip visą gyvenimą ir pragyvena patogioje vergystėje, kai žemyn tempia seni įpročiai, įsitikinimai, netikros vertybės, tačiau nepavyksta išsilaisvinti. Laisvė reikalauja atsakomybės ir drąsos išeiti iš menamos „komforto zonos“.

Anot streso ir pokyčių valdymo ekspertės, didelė dalis žmonių patys supranta, kad nuolat vergauja – namuose, darbe, vergauja savo silpnybėms, įpročiams, prieš kitus žmones. Tačiau kategoriškai mokyti neskuba: „Nesakau, kad tuoj pat meskit darbus, skirkitės ir t. t. Iš pradžių vertėtų akimirkai sustoti nuo kasdienio lėkimo, rutinos, paklausyti savo širdies ir nuoširdžiai atsakyti: ar tikrai neapgaudinėju savęs?“.

Rita subtiliai pataria, kad reikėtų atsisakyti minčių, esą gyvenimas taip klostosi, nes toks jau mano likimas, tokia karma, „toks mano kryželis“. „Taip, galbūt būtent toks, bet kas liepia jį nešti… Mes esame savo gyvenimo kalviai. Galime daug ką pakeisti arba deramai priimti tai, kas nepakeičiama. Tačiau dažnai dėl klaidingų įsitikimų, primesto stereotipinio požiūrio pritrūksta išminties atskirti viena nuo kito: ką būtina keisti, o ką verta priimti? Kai žmogus susivokia, tada ateina ramybė“, – sako visa tai savo kailiu patyrusi moteris.

Susitvarkykite emocijas – susitvarkys ir visa kita

Nors savęs pažinimo, asmenybės ugdymo, emocinio intelekto stiprinimo mokymai šiuo metu labai populiarūs, Rita tikina apie konkurenciją negalvojanti, nes viską daro iš širdies. „Darau tai su džiaugsmu, man tai labai patinka. Nuolat pati mokausi, ieškau naujausių, pažangiausių, šiuolaikinio mokslo patvirtintų metodų, tyrinėju, stebiu, kokie jų privalumai, trūkumai ir atrenku greičiausiai veikiančius būdus, kaip susitvarkyti su neigiamomis emocijomis, vaikystės traumomis, atsikratyti streso, paleisti nuoskaudas, klaidingus įsitikinimus, visą balastą, kuris trukdo, tempia žmogų žemyn“, – teigia versli mama.

Anot Ritos, ji savo darbe į streso, emocijų valdymą žiūri kompleksiškai. Efektyvus streso valdymas apima tris pagrindines kryptis. Pirmoji jų – darbas su streso sukeltais padariniais ir simptomais: diskomfortu, įtampa kūne, fiziniu skausmu, somatiniais sutrikimais, ligomis.

Taip pat skaitykite:

Egzaminų stresas: argi baigiamieji lemia visą jaunuolio gyvenimą?
Versli mama ir jos super užimtų smegenų valdymas
Kaip saugo angelai

„Simptomams slopinti žmonės įpratę naudoti įvairias priemones: ir sveikas, ir kenksmingas. Aš savo klientus išmokau naudotis saugiausiais ir efektyviausiais metodais. Vienas jų – emocijų paleidimas-nusimetimas. Tai gana paprasta, bet labai veiksminga technika, padedanti visiškai atsikratyti ilgus metus kauptos neigiamos energijos, skausmo, diskomforto kūne bei lengvas būdas greitai atstatyti savo resursinę būseną”, – glaustai vardija Rita.

Antroji kryptis – darbas su streso šaltiniu, neigiamas emocijas sukeliančia problema. O trečioji – darbas su asmenine problemos interpretacija ir požiūriu į bet kokius dirgiklius, keliančius stresą bei prastas emocijas. „Mūsų požiūrį keičia nauja informacija, vertingos žinios, nauji įgūdžiai, kitokia patirtis arba, kitaip tariant, dvasinis augimas, emocinio intelekto stiprinimas. Laikinai gali padėti įvairūs kvėpavimo pratimai, malda, meditacija, sportas, gamta, kita veikla, kitos technikos, tačiau svarbiausia – reikia spręsti pačią problemą ir veikti, o kartais – tiesiog iš esmės keisti požiūrį“, – pataria konsultantė.

Vaikai įkvepia ir palaiko

Ritai ypač smagu, kad jos veiklą palaiko abi atžalos: 22-ejų psichologiją baigusi dukra Gabija ir 13-os moksleivis sūnus Lukas.

Manau, svarbiausia santykiuose yra gerbti vienas kitą. Iki šiol saugau sūnaus pirmoje klasėje Mamos dienos proga padovanotą medalį. Kurdami juos, vaikai turėjo užrašyti, už ką jis suteikiamas. Dauguma skyrė už rūpestį, meilę, skanų mastą, pagalbą, ruošiant pamokas, o mano sūnus parašė būtent taip: „Ačiū Tau, mamyte, kad gelbsti mane sudėtingose situacijose ir visada mane gerbi“.

„Mano manymu, kuo stipriau savo vaikus auklėsime, dažniau kažką primesime, tuo jie mažiau tai priims. Todėl svarbiausia yra juos gerbti, mylėti ir rodyti gerą asmeninį pavyzdį “, – pokalbį baigia versli mama.

  1. Akvilė says:

    Neilgas straipsnis, bet tiek daug jame gyvenimo išminties – dėkui Ritai už pasidalijimą savo istorija! Šiek tiek teko jus pažinti ir iš tiesų atrodė lyg esu jau jus kažkur mačiusi kitame vaidmenyje… Jūs man – olimpinės ramybės ir gyvenimą mylinčios moters pavyzdys.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.