Geros nuotaikos SFA PROJEKTAI

Geros nuotaikos programa: kaip teisingai sportuoti lauke žiemą

Print Friendly, PDF & Email

Treneriai įsitikinę: sportas gryname ore ne tik naudingas sveikatai, bet ir gali tapti aktyvia, socializuojančia veikla, kurios rezultatas – geros nuotaikos užtaisas. Tačiau kaip ir visur gyvenime, užsiimant sveikatinamuoju fiziniu aktyvumu (SFA) būtinas saikas.

Grupinių užsiėmimų trenerė Julija Beperščiūtė dalijasi, kad norintys sportuoti lauke žiemą turėtų pasiruošti lengvus, orui laidžius drabužius ir juos rengtis sluoksniais. Jei pasirodys per karšta, vienus bus galima bet kada nusirengti. „Juk perkaisti lygiai taip pat pavojinga, kaip ir peršalti“, – perspėja trenerė. geros nuotaikos programa_logo_versli mama

Be to, lauke galime prisigalvoti įdomios, įkvepiančios, peno ne tik kūnui, bet ir sielai suteikiančios veiklos.

Labai naudinga išsikelti sau tikslą, pavyzdžiui, išsiruošti į kelionę po pažintinius takus. Lietuvoje jų yra gausybė – skirtingo ilgio, sudėtingumo. Galite keliauti lygumomis, bet galite pasirinkti ir sudėtingesnę trasą – su kalneliais, įkalnėmis ir nuokalnėmis. Kasdien keliauti pažintiniais takais vargu ar išsiruošite, tačiau savas apylinkes apeiti tikrai galite.

„Stebėdami pardavimus matome, kad lietuviai iš tiesų vis labiau pamėgsta sportą. Pernai sporto aprangos, avalynės, gertuvių bei kitų sportui lauke reikalingų atributų pardavėme daugiau kaip 300 tūkst. vienetų. Lietuviai noriai perka sporto avalynę, ėjimo lazdas. 2019 m., palyginti su 2018 m., labiausiai, beveik 20 proc., išaugo gertuvių pardavimai. Įdomu tai, kad daugiausiai jų parduodame ne tik liepos, bet ir vasario mėnesiais“, – sako lietuviško prekybos tinklo „Maxima“ komercijos vadovė Vilma Drulienė.

Svarbiausia – nepersistengti

Ankstyvą rytą išsiruošus pasivaikščioti gryname ore, gera nuotaika dienai – garantuota. Šiaurietiško ėjimo lazdos pasivaikščiojimą padaro sudėtingesnį ir intensyvesnį. Tačiau būtų gerai, jei tokio ėjimo jus pamokytų profesionalas.

Jeigu nusprendėte bėgioti, pradėkite taip pat nuo pasivaikščiojimo, vėliau bėkite ristele, o jau tada galite ruoštis iššūkiams – pusmaratoniui arba maratonui. „Labai svarbu nepersistengti“, – perspėja trenerė.

Sportuodami turite sušilti, o ne uždusti, išrausti ar pabalti. Visi šie požymiai rodo, kad persistengėte. Pasivaikščiojimą ar lengvą bėgimą lauke paįvairinti galite fiziniais pratimais – įtūpstais, pritūpimais ir šuoliukais.

Smagiai laiką gryname ore judėdami praleisite ir su augintiniais. Lengvas bėgimas ristele paskui šunį atneš naudos ir jums, ir augintiniui. Be to, galite suburti bėgiojimo ar pasivaikščiojimų su augintiniais klubą. Ir pabendrausite, ir gryname ore pasportuosite.

Lietuviški miškai ir parkai mūsų sveikatai yra tikras lobis. „Mokslininkai įrodė, jei žmogus bent valandą praleidžia miške, jo organizmas naudos gauna mėnesiui“, – sako Julija ir priduria, kad sportuojant lauke nėra blogo oro, tinkamai apsirengęs, gali vaikščioti, bėgioti ar daryti pratimus net ir lietui dulksnojant.

Pasiimkite kuprinę ir iki artimiausios parduotuvės važiuokite ne automobiliu, o nueikite pėsčiomis. Kelionė su pirkiniais atgal prilygs geram sportui.

Kūno funkcionalumas ar išvaizda?

Geros nuotaikos programos organizatoriai jau žino, kad kai kurios projekto dalyvės, pagautos entuziazmo, nusprendė sveikatinamojo fizinio aktyvumo griebtis iš peties: per dieną nuėjusios 13 000 žingsnių dar sudalyvavo didelio intensyvumo minibatutų treniruotėje ir… baigė su greitąja ir lašelinėmis.

Taip darydamos, mamos kenkia ne tik sau, bet ir rodo netinkamą pavyzdį vaikams. Lietuvos sporto universiteto (LSU) mokslininkių prof. dr. Rasos Jankauskienės, doc. dr. Miglės Bacevičienės ir doc. dr. Simonos Pajaujienės atliktas tyrimas, kuriame dalyvavo 736 paaugliai (59,4 proc. merginų) iš įvairių Kauno m. mokyklų, parodė, kad paauglių fizinis aktyvumas yra sveikatai nepalankūs, skelbiama išplatintame pranešime spaudai.

Populiariausi paauglių svorio mažinimo metodai, susiję su neteisingu fizinio aktyvumo taikymu, yra ilgesnės nei dviejų valandų treniruotės, dalyvavimas daugiau nei vienoje treniruotėje iš eilės, pernelyg intensyvus fizinis krūvis. Be to, nemažai paauglių mano, kad sportuojant reikėtų dėvėti orui nepralaidžią ir prakaitavimą skatinančią aprangą, nevartoti skysčių per treniruotę ir po jos.

Mokslininkių tyrimas aiškiai parodė, kad paaugliams trūksta fizinio raštingumo. Jie supranta, kad fizinis aktyvumas gali padėti sumažinti kūno svorį, tačiau nežino, kaip ir kokiomis dozėmis tą fizinį krūvį taikyti, nėra supažindinti su perdozuoto fizinio krūvio žala sveikatai. „Būtina įgyvendinti sveikatos ugdymo programas, skatinančias sveiką gyvenseną, pozityvų požiūrį į savo kūną, gebėjimą atsispirti socialinės ir kultūrinės aplinkos spaudimui atitikti stereotipinius išvaizdos lūkesčius“, – rašo mokslininkės ir pataria labiau pabrėžti kūno funkcionalumo, o ne išvaizdos svarbą.

Visą informaciją apie projekto eigą stebėkite feisbuko paskyroje Geros nuotaikos programa 

Bandomasis sveikatinamojo fizinio aktyvumo projektas moterims Geros nuotaikos programa pilotinėse Kazlų Rūdos ir Visagino savivaldybėse metu įvairaus amžiaus moterys ir vaikai ne mažiau kaip 2 kartus per savaitę sportuoja ant minibatutų ir stengiasi kasdien nueiti ne mažiau kaip po 10 000 žingsnių, kurie fiksuojami išmaniaisiais prietaisais.

Projektu siekiama paskatinti moterų fizinį aktyvumą ir leisti patirti daugkartiniais moksliniais tyrimais įrodytą jo naudą psichoemocinei būklei, taip pat formuoti sveikatai palankios gyvensenos įgūdžius.

Geros nuotaikos programa_versli mama

  1. Justina says:

    Turiu labai patogius spotinius batelius is sport4u.lt parduotuves, bet ziema ju nesiaudavau. Is tiesu labai idomu kokia avalyne patogiausia ir geriausia sportuojant lauke saltuoju metu laiku, kai yra sniego ar slapia?

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.