Jei taikėtės NPD 2018 metais, šiemet nieko daryti nereikia (skaičiuoklės)

Jei 2018 metais buvote pateikusios darbdaviui prašymą taikyti neapmokestinamąjį pajamų dydį (toliau – NPD), tai 2019 metais jokių papildomų prašymų teikti nebereikia ir neprivaloma – NPD bus ir toliau taikomas, praneša Valstybinė mokesčių inspekcija (VMI).

Jei gyventojui iki šiol nebuvo taikomas NPD, tačiau dabar gyventojas pageidauja jį taikyti, arba anksčiau NPD jam nepriklausė, o dabar, perskaičiavus atlyginimą – priklauso, jis prašymą savo darbdaviui gali pateikti kad ir šiandien ir, jei NPD taikyti jam priklauso, tai bus padaryta nedelsiant – netrukus gyventojas pastebės, jog atlyginimas padidėjo.

„Jei gyventojas prašymo nepateiks, nors NPD taikyti jam priklauso, nieko baisaus. Kaip ir kiekvienais metais, jis galės NPD susigrąžinti iki gegužės 2 dienos pateikdamas metinę pajamų deklaraciją“,- pasakoja Rasa Virvilienė, VMI Teisės departamento direktorė, akcentuodama, kad gyventojui pamiršus deklaruoti pajamas ir nesusigrąžinus nepanaudoto NPD – VMI apie tai jam primins.

Gyventojai gali susigrąžinti anksčiau permokėtą NPD ir už ankstesnius laikotarpius, jei pateiks pajamų deklaraciją: už 2017 m. dar gali susigrąžinti 2,3 mln. EUR permokos; 2016 m. – 1,4 EUR mln.; 2015 m. – 1 mln. 2014 m. 700 tūkst. EUR.

Portalas VERSLI MAMA primena, kad neapmokestinamasis pajamų dydis (NPD) – tai suma, kuria darbo užmokestis nėra apmokestinamas gyventojų pajamų mokesčiu (GPM). Šis dydis priklauso nuo darbo užmokesčio dydžio bei asmens neįgalumo lygio (jei tokio esama).

Kaip skaičiuojamas NPD

VMI informuoja, kad gyventojai, kurių atlyginimas 2019 metais yra ne didesnis kaip 2555 EUR per mėnesį (neatskaičius mokesčių), turi teisę į NPD, todėl bet kada gali pateikti prašymą savo darbdaviui ir jį taikyti. Gyventojas, gaunantis tik atlyginimą iš vieno darbdavio ir neplanuojantis gauti kitų pajamų, gali pateikti darbdaviui prašymą taikyti NPD, o, pavyzdžiui, gavus vienkartinę premiją, kartu su atlyginimu viršijančią 2555 eurų, vertėtų pateikti prašymą bent vieną mėnesį netaikyti NPD.

NPD_versli mama„Vis dėlto prieš teikdamas prašymą taikyti NPD, gyventojas turėtų įvertinti, ar per metus negaus kitų pajamų – pvz., būsto nuomos, individualios veiklos ar kitokių pajamų, ar nedirbs papildomo darbo ir panašiai“, – teigia R. Virvilienė.

Jei gyventojo priskaičiuotas (neatskaičius mokesčių) atlyginimas per mėnesį mažesnis kaip 2555 Eur, tačiau metų eigoje jis gaus papildomų pajamų, NPD, sudėjus metines pajamas, gali sumažėti (arba nebepriklausyti), o tuomet nuo sumažėjusios NPD sumos gyventojui susidaro mokėtina pajamų mokesčio suma ir vien dėl šios priežasties jam atsiranda pareiga deklaruoti metines pajamas. Kai gyventojo 2019 metų visos pajamos sudaro 30 660 EUR ar daugiau, tokio gyventojo 2019 metais gautam darbo užmokesčiui metinis NPD netaikomas.

Paprastas NPD skaičiavimo 2019 metais pavyzdys: jei uždirbate 600 EUR „ant popieriaus“ ir jums nebūtų taikomas NPD, tuomet mokamas pajamų mokestis sudarytų 120 EUR (600 x 0,2). Tačiau jeigu pagal galiojančias normas būtų pritaikytas galiojantis NPD, lygus 293,25 EUR, pajamų mokestis sudarytų tik 61,35 EUR (600 – 293,25) x 0,2).

NPD lentelė_verslimamaNPD mažina tik gyventojų pajamų mokestį (GPM). Kiti mokesčiai pritaikius NPD nesumažėja.

Nuo 2018 metų nebeliko PNPD (papildomas NPD), kuris buvo skaičiuojamas auginantiems vaikus asmenims. Vietoj PNPD nuo 2018 metų pradžios pradėti mokėti vaiko pinigai, lygūs 0,79 nuo bazinės socialinės išmokos. 2019 m. tai sudarys 50 EUR už vieną auginamą vaiką per mėnesį (2018 metais vaiko pinigai siekė 30 EUR per mėnesį).

**

VMI primena, kad yra sukurtos nemokamos skaičiuoklės, kuriomis naudodamiesi gyventojai gali apskaičiuoti savo mėnesio ir metų NPD:

Jei kyla klausimų dėl NPD taikymo, gyventojai gali skambinti Mokesčių informacijos centro telefonu 1882. Konsultantai suteiks išsamias konsultacijas, kurios prilygintos rašytinėms ir saugomos 5 metus.

Taip pat skaitykite:
Kaip mokesčių inspekcija išsiaiškina internete nuslėptas pajamas
Verslo liudijimas: dar kartą apie naujoves ir (ne)naudą mamai
Individuali veikla suteikia teisę į nedarbingumą ir išmokas po pusmečio

Palikite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

0