Aktualu

Maisto gamyba namuose – legalus verslas, bet įteisinti jo neskubama

Print Friendly, PDF & Email

Praėjusių metų pabaigoje portalas VERSLI MAMA entuziastingai pranešė, kad toms mamoms, kurios maistą mažais kiekiais gamina gyvenamosios paskirties patalpose ir tiekia jį tiesiogiai vartotojams, maisto gamyba namuose bus galima verstis paprasčiau. Deja, pasak gastronomijos konsultacinės agentūros „kitchen RULES“ įkūrėjų Ievos Vaičiūnaitės ir Jurgitos Viltrakienės, prabėgus beveik 3 mėnesiams nuo įsakymo įsigaliojimo, tėra vos keliasdešimt savo veiklą legalizavusių namų gamintojų.

Ievos ir Jurgitos nuomone, kiekvienas iš mūsų tikrai žino bent keletą namuose gaminančių virtuozų, ruošiančių tobulą firminį pyragą, neįprastą keptos duonos tortą ar ypatingą gėrimą. Visa tai namų virtuvių šefai parduoda artimiausiems žmonėms – draugams, kaimynams ar kolegoms.

Legalizuotis neskuba

„Tačiau nei pirkdami, nei valgydami nesusimąstome, kokiomis sąlygomis buvo gaminama, ar naudotos tinkamos žaliavos, ar paisoma higienos. Nė nepagalvojame, ar gamintojo virtuvė pritaikyta saugiai ruošti maistą. Nepasigendame ir pirkimą patvirtinančio kvito, pinigų priėmimo–perdavimo akto ar kito dokumento“, – išplatintame pranešime spaudai pastebi gastronomijos specialistės.

Anot jų, anksčiau buvo galima teisintis, esą trūksta reglamentų, kuriais apibrėžiama maisto gamyba namuose. Gamintojai, kurie prašydavo atlygio „tik už maisto produktus“, patiekalus ruošdavo vadovaudamiesi savo namų taisyklėmis, neįvertindami maisto saugos reikalavimų, nesilaikydami higienos normų. Kryžminė tarša buvo mažai kam girdėtas terminas.

Tačiau nuo praėjusių metų pabaigos maisto gamybą namuose jau galima legalizuoti. Po kryptingo organizacijos „Versli Lietuva“ darbo nuo 2019 gruodžio 14 d. įsigaliojo Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos (VMVT) direktoriaus įsakymas „Dėl mažais kiekiais gaminamo ir tiekiamo galutiniams vartotojams maisto tvarkymo reikalavimų patvirtinimo“.

„Tikėjomės tikro dokumentų tvarkymo protrūkio – manėme, kad visi tik ir laukia, kol galės oficialiai pradėti namų gamybą ir, žinoma, prekybą“, – apie turėtus lūkesčius kalba gastronomijos konsultacinės agentūros „kitchen RULES“ įkūrėjos.

Deja, prabėgus beveik 3 mėnesiams nuo įsakymo įsigaliojimo, tėra vos keliasdešimt savo veiklą legalizavusių namų gamintojų. „Mūsų duomenimis, per minėtą laikotarpį kepyklų veiklą ir miltinių produktų gamybą mažais kiekiais užregistravo 38 maisto tvarkymo subjektai, o paruoštų valgių ir patiekalų gamybą mažais kiekiais – 12“, – patikslina VMVT viešųjų ryšių skyriaus vedėja Jurgita Savickaitė.

Ar svarstote imtis maisto gamybos namuose verslo?
Specialistės ėmėsi nuotolinių mokymų

Tokia padėtis paskatino „kitchen RULES“ konsultantes imtis švietėjiškos veiklos ir organizuoti mokymus, kuriuose susisteminta daugiau nei dvidešimtmetį kaupta patirtis. Mokymų metu per 2,5 val. pateikiama koncentruota ir tiksli informacija.

„Nužingsniavome visus pagrindinius etapus: nuo unikalaus produkto sukūrimo bei asortimento suformavimo iki taisykles atitinkančios darbo vietos paruošimo, nuo prekinio ženklo iki viso projekto biudžeto parengimo“, – pasakoja gastronomijos rinkodaros konsultantė Ieva.

Kovo mėnesį pradėta mokymų serija persikėlė į internetinę erdvę, suteikiančią galimybę pasiekti net ir atokiausių Lietuvos miestelių gyventojus.

„Džiugu, kad po pirmųjų mokymų įkvėpėme ir padrąsinome ne vieną dalyvį. Kai kurie pradeda naują veiklą, kiti – senbuviai – tiesiog pagaliau ryžtasi pasirodyti dienos šviesoje. Šį laiką reikia išnaudoti pasiruošimui, nes informacijos bei reikalavimų yra daug. Jūs privalote žinoti svarbiausias taisykles. Tačiau tai nereiškia, kad jūsų namų virtuvėje reikės daug pokyčių ir investicijų“, – nesibaiminti ragina gastronomijos konsultantė, technologė Jurgita.

Svarbiausia – suskaičiuoti biudžetą

Atsižvelgiant į dalyvių poreikius, dalis mokymų buvo transformuota į elektroninio raštingumo paskaitą, kurioje aptariamas projekto biudžeto formavimas. Juk tai – vienas svarbiausių žingsnių, apsisprendus, ką norima gaminti ir už kokią kainą parduoti būsimam klientui.

Turite numatyti būtinąsias išlaidas, įvertinti galimas pajamas – itin svarbu apskaičiuoti gaminių savikainas bei suprasti, kiek lėšų gali papildyti jūsų šeimos biudžetą. Tam reikia turėti bent pradinius skaičiuoklių („Microsoft Excel“ ir panašių programų) naudojimo įgūdžius.

„Vertinant esamą situaciją, maisto gamyba namuose įgavo visai kitokią prasmę ir suteikė naujų galimybių. Tai gali tapti pajamų šaltiniu, pildančiu ištuštėjusį šeimos biudžetą. Tai gali būti ir gelbėjimosi ratas veiklą sustabdžiusiems maitinimo verslo atstovams, kurie neišgalės prisikelti po karantininio laikotarpio. Juk patirtis bei žinios išlieka nepriklausomai nuo finansinių restorano ar kepyklėlės rodiklių. O kūrybingiems žmonėms gamyba namuose gali tapti ir edukacine veikla. Apjungiant maisto gamybą kartu su edukacinėmis programomis, kaip gaminamus produktus ar pusfabrikačius galima panaudoti“, – samprotauja rinkodaros specialistė Ieva.

„Džiugu, kad VMVT jau atnaujino naujų maisto tvarkymo subjektų patikrinimus ir pažymėjimų išdavimą, tad yra galimybė pradėti savo mėgstamą veiklą nedelsiant“, – apibendrina „kitchen Rules“ konsultantė Jurgita.

Iliustracija – pranešimo spaudai autorių.

_____________________________________________________________________

Taip pat skaitykite:

Maisto gamyba namuose mamos galės verstis paprasčiau

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.