Aktualu

Pakeistos higienos normos: į darželį priims sloguojančius (verslios mamos Alinos komentaras)

Print Friendly, PDF & Email

Atnaujintos higienos normos nuo šiol leidžia į darželius priimti nežymių sveikatos sutrikimų turinčius vaikus, praneša Sveikatos apsaugos ministerija. Portalo VERSLI MAMA tinklaveikos narė Alina Sinicė, darželių tinklo Baltų šalelė įkūrėja ir vadovė, mano, jog netrukus pasijus neigiami šių permainų padariniai.

A_10

Alina Sinicė, vaikų darželių „Baltų šalelė“ įkūrėja mano, kad pasikeitus higienos normoms, reikės didinti ir auklėtojų, ir tėvų sąmoningumą.

Šeštus metus ikimokyklinio vaikų ugdymo srityje dirbanti Alina primena, kad ankstesnės higienos normos punktas (80) buvo toks: „Draudžiama priimti sergančius ar (ir) turinčius užkrečiamųjų ligų požymių (karščiuoja ir yra išskyrų iš nosies, kosti, skundžiasi skausmu, viduriuoja, vemia, turi užkrečiamosioms ligoms būdingų bėrimo elementų ir kt.), taip pat turinčius utėlių ar glindų vaikus“.

Dabar senoji nuostata pakeista nauja formuluote: „Vaikai ugdyti pagal ikimokyklinio ir (ar) priešmokyklinio ugdymo programą nepriimami, jei turi užkrečiamųjų ligų ar kitų ūmių sveikatos sutrikimų požymių (karščiuoja, dūsta, skundžiasi skausmu, viduriuoja, vemia, turi nežinomos kilmės bėrimo elementų), taip pat turi utėlių ar glindų“.

„Nors formuluotė pasikeitė, bet iš esmės ji vis tiek tokia pati kaip ir senoji, kuri reikalauja tiek tėvų, tiek mokytojų, tiek ir gydytojų sąmoningumo“, – įsitikinusi versli penkių vaikų mama.

Pasak Alinos, tiek ugdymo įstaiga gali neadekvačiai reaguoti į situaciją, kai į darželį atvedamas vaikas su tekančia nosimi ar kosuliu, ir nesutikti priimti jo ugdyti, nes neva jis serga, tiek ir tėvai gali piktnaudžiauti situacija ir atvesti į darželį pradedantį sirgti arba dar iki galo neišsveikusį vaiką, kai kitų ligos požymių, išskyrus išskyras iš nosies ir kosulį,  nelieka, tačiau vaikas dar gali užkrėsti kitus vaikus.

Bet kokiu atveju tiek išskyros iš nosies, tiek kosulys yra vieni iš užkrečiamųjų ligų požymių. Būtent vaikui čiaudint ar kosint ir užkrečiami šalia esantys asmenys, nes viršutinių kvėpavimo takų ligos plinta būtent lašeliniu būdu. Tiesa, kai kada peršalimą primenantys simptomai gali būti būdingi ir neužkrečiamajai ligai: alergijai, astmai, psichosomatiniams simptomams, patalpų ir lauko oro pokyčiams ir pan. 

„Dėl šio pakeitimo ugdymo įstaigoms kils dar didesnis iššūkis kelti tiek savo, tiek ir tėvų sąmoningumą ir tikėtis sąžiningo darbo iš gydytojų, kurie nusprendžia, kada vaikas yra sveikas ar pasveikęs po ligos ir gali lankyti ugdymo įstaigą. Šis, matyt, palengvino tik gydymo įstaigų darbą, kurios ir kreipėsi dėl šių pakeitimų, nes sumažės šeimų srautas tikrinant vaikų sveikatą“, – svarsto Baltų šalelės įkūrėja.

„Manau netrukus sulauksime šios normos pakeitimų blogųjų pasekmių, jei tėvai ir gydytojai neatsakingai žiūrės į vaiko negalavimus ir į ugdymo įstaigas keliaus sergantys vaikai“, – prognozuoja versli mama.

Ministerija: pakeitimas nereiškia, kad galima vesti sergantį vaiką

Pasak Sveikatos apsaugos ministerijos Sveikatos saugos skyriaus vyr. specialistės Giedrės Namajūnaitės, ministerija sulaukdavo nemažai tėvų skundų, kad vaikai į ikimokyklinio ar priešmokyklinio ugdymo grupes būdavo nepriimami net tuomet, kai jie nesirgdavo. Dėl to į SAM kreipėsi ir Vaiko teisių apsaugos kontrolieriaus tarnyba.

„Tad siekiant išvengti nepagrįsto vaiko teisės dalyvauti ugdyme ribojimo, buvo inicijuotas higienos normos pakeitimas, kuriuo buvo patikslinti užkrečiamųjų ligų ir kitų ūmių sveikatos sutrikimų požymiai, kurių turintys vaikai negali būti priimti pagal ikimokyklinio ar priešmokyklinio ugdymo programas“, – sako G. Namajūnaitė.

Iki šiol vaikas į darželį galėjo būti nepriimamas ir tokiais atvejais, jeigu jam pasireiškia alerginė sloga, parėjus iš lauko jam bėga nosis ar vaikas kelis kartus sukosėjo. Tačiau tokie požymiai, kaip išskyros iš nosies, kosulys nėra specifiškas užkrečiamosioms ligoms, šie simptomai gali pasireikšti ir sergant neinfekcinėmis ligomis ar net sveikiems vaikams kaip natūrali fiziologinė reakcija, todėl iš higienos normos jie buvo išbraukti.

Ji pabrėžia, kad higienos normos pakeitimas vis dėlto nereiškia, kad nuo šiol į darželį bus galima vesti sergantį vaiką. Pirmiausia, patys tėvai turi būti sąmoningi ir pasirūpinti savo vaiku tuomet, kai jam to išties reikia. Na, o jei vaikas karščiuoja, dūsta, skundžiasi skausmu, viduriuoja, vemia, turi nežinomos kilmės bėrimo elementų, utėlių ar glindų, jis ir toliau negalės būti priimamas į priešmokyklinio ir ikimokyklinio ugdymo grupę. Tikimasi, kad šiais pakeitimais bus išvengta nereikalingo vaiko galimybės dalyvauti ugdyme ribojimo.

Taip pat šiuo higienos normos pakeitimu siekiama mažinti medikams tenkančią administracinę naštą. Iki šiol Higienos normoje buvo numatyta, kad tėvai po vaiko ligos į ugdymo įstaigą privalo pristatyti medikų išrašytą pažymą, kuria pateisinamas vaiko neatvykimas į ugdymo instituciją. Nuo šiol šio perteklinio reikalavimo bus atsisakoma.

Pasitaikydavo vis daugiau atvejų, kai ikimokyklinio ugdymo įstaigos reikalaudavo šių pažymų net tuomet, kai vaikas būdavo sveikas, bet be pateisinamos priežasties nelankydavo ikimokyklinio ugdymo įstaigos 2–3 dienas. Dėl to nepagrįstai didėjo pacientų srautas ir blogėjo šeimos gydytų paslaugų prieinamumas.

Kadangi su šia pažyma yra siejamas mokesčio už ugdymo įstaigos lankymą nustatymas, su įstaigų steigėjais taip pat bus diskutuojama dėl galimybių kurti apmokėjimo už vaikų, ugdomų pagal ikimokyklinio ugdymo programas, išlaikymą sistemą, nereikalaujančią perteklinių asmens sveikatos priežiūros paslaugų teikimo.

Taip pat skaitykite:
Versli mama Alina ir jos Baltų šalelė ruošiasi naujiesiems mokslo metams (I)
Versli mama Alina ir jos Baltų šalelė ruošiasi naujiesiems mokslo metams (II)
Versli mama Asta: „Katino dienelės“ gimė iš noro suteikti dukrai geriausią išsilavinimą

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.