Teatras kaip socialinis verslas gręžiasi į kaimo vaikus

Dalia Mikoliūnaitė socialinis verslas versli mama

Lietuvos kaimų vaikai, augantys gamtos apsuptyje, yra stipresni bei smalsesni nei vaikystę leidžiantys mieste, tačiau mažiau pasitiki savimi – taip mano aktorė, trupės Teatriukas įkūrėja Dalia Mikoliūnaitė. Jos sugalvotas socialinis verslas padeda šiems vaikams atsikratyti baimių.

Dalia kartu su kolega Žilvinu Ramanausku jau dvidešimt metų kuria vaikams skirtus spektaklius, su kuriais nuolat keliauja po šalies regionų mokyklas. Todėl yra gerai susipažinusi su miesto ir kaimo skirtumais.

„Lietuvoje vis dar egzistuoja netolygaus švietimo problemos. Kaimo ir miesto vaikų išsilavinimo lygis, jiems suteikiamos neformalaus ugdymo galimybės mokyklose ir už jų ribų labai skiriasi. Be to, regionuose trūksta kokybiškų kultūrinių renginių, todėl kaimo vaikai, patekę tarp daugiau mačiusių ar žinančių, užsisklendžia savyje“, – sako Dalia.

Aktoriai nusprendė tokią situaciją pakeisti Molėtų rajone įsikūrusiame Drąsių kaime. Čia esančioje autentiškoje kalvio sodyboje prieš penkerius metus pradėjo organizuoti savaitines kūrybines stovyklas, kurios ilgainiui įgijo socialiniam verslui būdingų bruožų.

Stovyklos sulaukė didelio susidomėjimo ir tik tada supratome, kad kaimo vaikams trūksta ne tik papildomos veiklos, bet ir padrąsinimo, o kartais tiesiog pokalbio. Pastebėjome, kad būtent asmeniškas dėmesys padeda regionų vaikams atsikratyti juos neretai kamuojančio vadinamojo mažo miestelio sindromo.

Pasak aktorės, kai kurie kaimo vaikai nėra buvę parodose, muziejuose ar užsienyje, tačiau jaučia meno, naujų potyrių, kelionių ir kūrybos poreikį.

„Gamtos bei ūkio aplinka regionų vaikus užgrūdina. Neretai jie yra stipresni, laisvesni, sportiškesni ir smalsesni nei miestiečiai. Svarbu tik juos palaikyti, padėti suprasti savo išskirtinumą ir leisti išlaisvinti kūrybiškumą“, – teigia Dalia, kurios vadovaujama trupė perėmė tai, ką geriausio turi socialinis verslas.


Taip pat skaitykite:

Mediatorė Vidmantė: sprendimai tvyro ore, juos tik reikia atrasti

Socialinis verslas „DigiKlasė“ – vaikų mokymosi rezultatams gerinti

NVO projektų finansavimo konkursas 2020 metams: grafikas – jau nuo rugsėjo


Vietoje apleisto tvarto – menų ir teatro centras

Pasak trupės Teatriukas aktorių, pamačius, kaip per kūrybines ir savęs pažinimo veiklas stovykloje kaimo vaikai atsiskleidžia ir išdrąsėja, buvo nuspręsta imtis didesnio projekto – įkurti centrą „Drąsių kalvė“. Jame užsiėmimai vaikams vyksta nuolat.

Tikimasi, kad ši kalvė taps mėgstama kaimo vaikų vieta. Čia planuojama rengti kūrybines dirbtuves, rodyti spektaklius, organizuoti edukacines stovyklas ir išvykas, interaktyvaus teatro metodo pagalba mokyti vaikus atsisakyti baimių, pažinti savo jausmus, būti drąsesniems ir labiau savimi pasitikėti.

Naujasis teatro ir menų centras įsikurs tame pačiame Drąsių kaime, vietoje šiuo metu ten stovinčio sugriuvusio molinio tvartelio. Planuojama, kad pastato rekonstrukcija truks dvejus metus, o 2021 m. „Drąsių kalvėje“ prasidės pirmosios veiklos.

Be Teatriuko aktorių, prie šio socialinio projekto prisijungs ir kiti patyrę savo srities specialistai: psichologai, įvairių sričių menininkai, kviestiniai svečiai, meno terapijos ekspertai ir kiti, galintys kaimo vaikams parodyti kitokį pasaulį ir paskatinti juos siekti savo svajonių.

Tikslas – atvira ir empatiška visuomenė

Idėjos autorė ir vykdytoja Dalia tiki, kad net didžiausi visuomenės pokyčiai prasideda nuo vaikų: „Kuo daugiau laiko ir dėmesio skirsime jaunosios kartos ugdymui, tuo geresnė ir draugiškesnė bus mūsų visuomenė“.

Socialine verslininke tapusi aktorė taip pat džiaugiasi radusi bendraminčių socialinio verslo inkubatoriuje Talentas keisti. Pirmuosius žingsnius žengiantys socialiniai verslai čia gauna neįkainojamos ekspertinės paramos ir patarimų, padedančių idėją paversti tvaria veikla.


Palikite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

0