Pinigai

Mama klausia: kaip individuali veikla įtakoja motinystės išmokas? (SODROS komentaras)

Print Friendly, PDF & Email

Portalui VERSLI MAMA rašančias mamas bene dažniausiai domina individuali veikla. Nors ne kartą esame tvirtinę, kad tokia verslo forma – mažai palanki vaikų turinčiai ar ketinančiai susilaukti moteriai, rinktis ją ar ne – kiekvienos mamos asmeninio apsisprendimo reikalas.

Šį kartą mama mūsų klausia:

Esu vaiko priežiūros atostogose (tretieji metai) ir laukiuosi kito vaikelio. Jis gims dar nesibaigus šioms vaiko auginimo atostogoms. Šiuo metu norėčiau išsiimti individualios veiklos pažymą. Norėčiau sužinoti, ar tai įtakos būsimo vaikelio išmokas ir pašalpas. Ar jos bus skaičiuojamos kaip ir prieš tai pagal darbe uždirbtas pajamas. Dirbau pardavėja ir norėčiau toliau pratęsti vaiko auginimo atostogas tam pačiam darbe.

Į mamos klausimą dėl individualios veiklos pagal pažymą auginant vaiką atsako Valstybinio socialinio draudimo fondo (SODROS) specialistai.

Pagal Ligos ir motinystės socialinio draudimo įstatymą, jeigu laikotarpiu, iš kurio skaičiuojamas kompensuojamasis uždarbis (12 mėnesių, buvusių iki  praeito kalendorinio mėnesio prieš teisės gauti motinystės ar vaiko priežiūros išmoką atsiradimo mėnesį) apdraustajam asmeniui buvo mokama vaiko priežiūros išmoka už prieš tai gimusį vaiką arba jam buvo suteiktos prieš tai gimusio vaiko nėštumo ir gimdymo ar  vaiko priežiūros atostogos, jo prašymu nauja motinystės ar vaiko priežiūros išmoka gali būti apskaičiuota iš kompensuojamojo uždarbio, pagal kurį buvo apskaičiuota atitinkama ankstesnė (pirmesnė) motinystės ar vaiko priežiūros išmoka už prieš tai gimusį vaiką.

Kadangi pareiškėjai nėštumo ir gimdymo atostogos bus suteiktos prieš tai gimusio vaiko priežiūros atostogų metu, motinystės išmoka gali būti  apskaičiuota pagal kompensuojamąjį uždarbį, pagal kurį buvo apskaičiuota ankstesnė motinystės išmoka.

Kai apdraustasis asmuo motinystės ar vaiko priežiūros (iki vaikui sueis vieni metai) išmokos gavimo laikotarpiu turi pajamų, nuo kurių skaičiuojamos motinystės socialinio draudimo įmokos, arba pajamų iš tuo laikotarpiu vykdomos darbinės veiklos, kurios pagal Įstatymą nėra draudžiamosios pajamos, tačiau jų dydis yra mažesnis už motinystės ar vaiko priežiūros išmoką, jam mokamas apskaičiuotos išmokos ir jo atitinkamą mėnesį turėtų pajamų skirtumas.

VISOMS MAMOMS SVARBU ŽINOTI: asmenys, gaunantys pajamų iš individualios veiklos, laikomi turinčiais draudžiamųjų pajamų visą mėnesį, jeigu motinystės socialinio draudimo įmokos sumokėtos nuo pajamų sumos, ne mažesnės negu minimalioji mėnesinė alga, priešingu atveju šių asmenų draudžiamųjų pajamų laikotarpis laikomas proporcingai mažesniu.

Ar asmuo išmokos gavimo laikotarpiu turi draudžiamųjų pajamų, nustatoma pagal Apdraustųjų valstybiniu socialiniu draudimu ir valstybinio socialinio draudimo išmokų gavėjų registro duomenis ir (arba) Valstybinei mokesčių inspekcijai pateiktas metines pajamų deklaracijas.

Pasikeitus Registro duomenims, išmokos bus perskaičiuojamos, asmeniui bus nustatyta permoka ar nepriemoka.

ARBA DAR KITAIP TARIANT:

  • Motinystės išmoka už antrąjį vaikelį, kurio šiuo  metu laukiatės, gali būti  apskaičiuota pagal kompensuojamąjį uždarbį, pagal kurį buvo apskaičiuota ankstesnė motinystės išmoka;
  • Jeigu būdama motinystės ar vaiko priežiūros atostogose dirbsite ir gausite pajamų, nuo kurių skaičiuojamos įmokos SODRAi, bet šios pajamos bus mažesnės, nei gaunama motinystės išmoka, SODRA Jums mokės skirtumą tarp motinystės išmokos ir Jūsų uždirbtų pajamų;
  • Jeigu dirbdama pagal individualios veiklos pažymą norėsite gauti motinystės išmoką, kas mėnesį turėsite mokėti motinystės socialinio draudimo įmoką nuo ne mažesnės negu minimalioji mėnesinė alga (MMA) pajamų sumos. Šiuo metu MMA yra 400 EUR, o nuo 2019 m. sausio 1 d. sieks 555 EUR. Tam, kad susimokėtumėte pakankamą socialinio draudimo įmoką motinystės pašalpai gauti, per mėnesį iš individualios veiklos turėsite uždirbti maždaug tris kartus didesnę nei MMA sumą (nuo 2019 m. sausio 1 d. – apie 1700 EUR). Taip yra todėl, kad 30 proc. individualios veiklos pajamų leidžiama nurašyti į sąnaudas be dokumentų ir nuo jų neskaičiuojami jokie socialinio draudimo mokesčiai. Likusi suma padalinama į dvi dalis ir „Sodros“ įmokos mokamos tik nuo vienos dalies (nuo 50%) deklaruojamų pajamų.
Turite klausimų dėl motinystės ir verslo derinimo? Pirmiausia ieškokite atsakymų mūsų archyve: viršutpaieska_versli mamainiame dešiniame kampe esančiame paieškos langelyje įveskite jus dominantį raktažodį, pvz., verslo liudijimas. Jei tinkamo atsakymo rasti nepavyko, siųskite savo klausimą adresu portalasverslimama@gmail.com ir gaukite kvalifikuotą specialistų komentarą nemokamai!
 
Taip pat skaitykite:
Mama klausia: vaiko priežiūros atostogos ir UAB steigimas (SODROS komentaras)
Individuali veikla: jei gimdysi kitąmet, mokesčius mokėk avansu (SODROS komentaras)
Dėl verslo liudijimo motinystės ar vaiko priežiūros išmokos nemažėja (SODROS komentaras)

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.