Aktualu

Karantinas: kaip sudėlioti dienotvarkę ir kokios valstybės pagalbos tikėtis

Print Friendly, PDF & Email

Jeigu iki buvote įgudusios verslauti iš namų, kol vaikai darželiuose ir mokyklose, karantinas šią tvarką neabejotinai pakoreguos. Reikalai klosis lengviau, jeigu šeima iš anksto susitars, kaip atrodys jos diena. Taip pat svarbu nuspręsti, kokių naujų taisyklių bus laikomasi. Tai padės sumažinti stresą ir įtampą tarp namiškių.

Paramos vaikams centro vadovė, psichologė psichoterapeutė Aušra Kurienė pataria pirmiausia pasikalbėti su vaikais apie tai, kas vyksta. Paprastais žodžiais paaiškinti, kas yra virusas, kodėl būtinas karantinas ir kodėl svarbu laikytis prevencinių priemonių: kruopščiai plauti rankas, dezinfekuoti paviršius, nesiglėbesčiuoti ir pan.

Būtinai pasikalbėkite apie tai, kad reikėtų išlikti ramiems, neprarasti optimizmo, ir kad labai svarbūs – geri tarpusavio santykiai. Vis priminkite vaikams, kad jeigu pikta, baisu ar neaišku, kas ir kodėl vyksta, jie pasakytų apie tai, klaustų visko, ką nori sužinoti. Nenumokite ranka į vaikų ir savo pačių nerimą – kalbėkitės.

Pasikeitusi kasdienybė kels mažiau streso, jeigu susidėliosite karantino dienotvarkę. Štai 7 žingsniai, kaip suteikti dienai struktūrą:

  1. Sutarkite, kada kelsitės ir pusryčiausite, kada dirbsite ir kas tada prižiūrės vaikus;
  2. Vietoj pižamų būtinai apsirenkite kitus drabužius;
  3. Bet kurio amžiaus vaikams būtina akademinė veikla ir bent trumpas laikas lauke, jeigu jame yra galimybė išvengti tiesioginių kontaktų su kitais vaikais ir suaugusiais;
  4. Kartu pietaukite ir vakarieniaukite;
  5. Skirkite laiko tvarkymuisi ir bendrai šeimos veiklai
  6. Nepamirškite ir asmeninio laiko, poilsio;
  7. Būtinai išlaikykite įprastą, stabilų miego laiką.

Pasak psichologės psichoterapeutės, įtampos ir nerimo bus mažiau, jeigu nuolat neskaitysite, nežiūrėsite ir neklausysite informacijos apie situaciją Lietuvoje bei pasaulyje dėl viruso plitimo ar jo sukeltų padarinių. Svarbu, kad kuo mažiau tokios informacijos girdėtų ir vaikai. Pasirinkite laiką dienos metu, kada pasidomėsite žiniomis ir jei manysite, kad ką nors iš to reikia žinoti vaikams, papasakokite savais žodžiais.

„Pasistenkite kiek įmanoma išlaikyti socialinius kontaktus. Reguliariai bendraukite telefonu ar kitomis ryšio priemonėmis su giminėmis ir artimaisiais, sudarykite sąlygas vaikams susisiekti su jų draugais, seneliais, kitais giminaičiais. Išlaikykite kuo daugiau įprastų kasdienių dalykų – ritualų, kurie yra šeimoje įprasti. Tai visiems padeda jaustis saugiau“, – sako A. Kurienė.

Karantino metu „Tėvų linija“ veikia įprastai

Kai sunku nusiraminti ar kyla klausimų, kaip pasikalbėti su vaikais apie šiandieninę situaciją, galima paskambinti patarimo į „Tėvų liniją“. Joje dirba Paramos vaikams centro psichologai, kurie teikia nemokamas ir anonimines konsultacijas telefonu kaip įprasta – darbo dienomis 11–13 val. ir 17–21 val.

Paskambinus nemokamu numeriu 8 800 900 12, su profesionaliais psichologais galima pasitarti, kaip kalbėtis su vaikais apie šiandieninę situaciją, kaip paaiškinti, kodėl būtinas karantinas ir svarbu laikytis prevencinių priemonių.

„Rekomenduosime, kaip susitarti dėl naujų taisyklių šeimoje ir brėžti ribas. Atsakysime į klausimus, kylančius dėl vaikų savijautos ir elgesio (nerimo, baimių). Labai kviečiame tėvus paskambinti, jeigu jie patys jaučia nerimą, sunku nusiraminti, kyla didelis pyktis, kuris išliejamas ant vaikų ir kitų šeimos narių. Beje, kaip anksčiau, konsultuojame ir visais vaikų auklėjimo klausimais”, – sako Paramos vaikams centro psichologė, „Tėvų linijos“ vadovė Jūratė Baltuškienė.

_______________________________________________________________________________

Taip pat skaitykite:

9 žingsniai, kaip gauti nedarbingumą ir ligos išmoką dėl mažo vaiko priežiūros

Išmanūs sprendimai verslui iš namų

Jei man nustatytas koronavirusas, kas pasirūpins mano vaiku? Atsakymai į dažniausius klausimus

_________________________________________________________________________

Nedarbingumo pažymėjimai – atbuline tvarka

Portalas VERSLI MAMA primena, kad nuo kovo 16 d. visi nedarbingumai, susiję su karantino metu taikomomis priemonėmis, gali būti išduodami ir atgaline data.

Tai reiškia, kad jeigu tėveliai, karantino laikotarpiu prižiūrintys sveikus darželinukus, priešmokyklinukus ir pradinukus, nespės ar nepajėgs prisiskambinti į polikliniką, o gydytojai atitinkamai išduoti nedarbingumo pažymėjimų, jie galės būti išduodami atgaline data visą savaitę, t. y. iki 2020 m. kovo 20 d. Jei kiltų poreikis, ši data gali būti persvarstyta, apie tai visuomenė bus nedelsiant informuojama.

Nustačius infekcijos plitimą ribojantį režimą švietimo įstaigose, šeimos gydytojai laikotarpiu nuo 2020 m. kovo 16 d. iki 2020 m. kovo 27 d. nuotoliniu būdu gali išduoti elektroninius nedarbingumo pažymėjimus prižiūrėti darželinukus, priešmokyklinukus ir pradinukus.

Išduodant elektroninį nedarbingumo pažymėjimą nurodomas TLK-10-AM kodas Z20.8, „Kontaktas su sergančiaisiais kitomis užkrečiamosiomis ligomis ir jų poveikis“, iš nedarbingumo priežasčių klasifikatoriaus pasirenkama priežastis „Epideminė situacija“ ir nurodomi prižiūrimo vaiko duomenys.

Taip pat priimtas sprendimas, kad karantino laikotarpiu „Sodra“ atstovai nekviečia pacientų kontrolei dėl nedarbingumo, o išsiaiškina visą reikiamą informaciją su žmogumi ir gydytoju, jei reikia, nuotoliniu būdu.

Ligos išmoka dirbantiems savarankiškai

Artimiausiu metu Seimas turėtų pritarti Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos siūlomiems socialinio draudimo pokyčiams. Jie turėtų palengvinti ir dirbančiųjų individualiai dalią. Verslioms mamoms aktualiausi pokyčiai:

ILGESNĖ LIGOS IŠMOKA VAIKAMS PRIŽIŪRĖTI. Dabar nustatyta, kad nedarbingumas suteikiamas ir ligos išmoka vaiko priežiūrai mokama 14 kalendorinių dienų. Čia kalbama apie sveiko darželinuko, priešmokyklinuko ar pradinuko priežiūrą, kai paskelbiamas infekcijos plitimą ribojantis režimas ir dėl to duris užveria darželiai ir mokyklos.

Kadangi ekstremali situacija arba karantinas gali tęstis ir ilgiau, siūloma išmoką mokėti tol, kol pasibaigia ekstremali situacija arba atšaukiamas infekcijų plitimą ribojantis režimas. Išmoka siekia 65,94 proc. nuo atlyginimo „ant popieriaus“.

LIGOS IŠMOKA SENELIAMS, PRIŽIŪRINTIEMS ANŪKUS. Į vaikų priežiūrą, kai paskelbiama ekstremali situacija ir nustatomas infekcijos plitimą ribojantis režimas, siūloma įtraukti dirbančius senelius, kad jie galėtų gauti nedarbingumą ir ligos išmoką sveiko darželinuko, ikimokyklinuko ar pradinuko priežiūrai. Šiuo metu nedarbingumas ir išmoka užsivėrus mokykloms ir darželiams priklauso tik tėvams, įtėviams, globėjams ir budintiems globotojams.

Tačiau seneliai tokia išimtimi galėtų pasinaudoti tik tuo atveju, jeigu tėvai negali pasinaudoti nuotoliniu darbu ir jei jiems nėra paskelbta prastova. Nedarbingumas tokiu atveju suteikiamas 14 kalendorinių dienų ar kol tęsiasi ekstremali padėtis bei infekcijos plitimą ribojantis režimas. Išmoka siektų 65,94 proc. nuo atlyginimo „ant popieriaus“.

LIGOS IŠMOKA DIRBANTIEMS SAVARANKIŠKAI. Siūloma mokėti fiksuoto dydžio ligos išmoką savarankiškai dirbantiems asmenims, kurie nebegali tęsti savo veiklos dėl paskelbtos ekstremalios situacijos. Ji priklausytų tik tiems savarankiškai dirbantiems asmenims, kurie iki teisės gauti ligos išmoką mokėjo ligos socialinio draudimo įmokas. Išmoka siektų 251 eurų per mėnesį ir būtų mokama iki pasibaigs ekstremali situacija arba karantinas.
_______________________________________________________________________________

Taip pat skaitykite:

9 žingsniai, kaip gauti nedarbingumą ir ligos išmoką dėl mažo vaiko priežiūros

Išmanūs sprendimai verslui iš namų

Jei man nustatytas koronavirusas, kas pasirūpins mano vaiku? Atsakymai į dažniausius klausimus

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.