Nėštumas, NPD ir mokesčiai (VMI komentaras)

nėščioji_NPD_versli mama

Su mokesčiais susijusiose situacijose nėščiosioms prireiks ramybės (archyvo nuotr.)

„Viena mama į liaudiškai vadinamą dekretą išėjo praėjusių metų pabaigoje, gruodį. Tačiau šį pavasarį atsivertus gyventojų pajamų deklaraciją, ją ištiko šokas – ji valstybei turi sumokėti beveik 300 eurų! Įdomiausia tai, kad jos atlyginimas yra minimumas. Jai kaip pajamas priskaičiavo vienkartinę nėštumo ir gimdymo atostogų išmoką. Ar čia nesuvokiamas praturtėjimas, už kurį dabar valstybė bando nuplėšti paskutinius marškinius?“, – draugės istorija dalinasi apstulbsi mama ir klausia, kaip panašioje situacijoje reikėtų elgtis kitoms nėščiosioms.

Kaip žinoti, ar man pačiai nereikės mokėti kosminės sumos kitų metų pradžioje? Gal man valstybė priskaičiuos dar daugiau mokesčių, nes uždirbu daugiau nei minimumą. Kaip čia išeina, išmoka apmokestinama ir už ją mamoms po to reikia susimokėti valstybei?

Situaciją komentuoja Valstybinės mokesčių inspekcijos prie FM Teisės departamento direktorė Rasa Virvilienė: Rasa Virviliene_versli mama

Kai gyventojas uždirba minimumą ir jam darbdavys taiko pilną neapmokestinamąjį pajamų dydį (toliau – NPD) 1 (minimaliai algai taikomas maksimalus NPD), tai gavus papildomai pajamų – šiuo atveju gyventojai gavus vienkartinę nėštumo ir gimdymo atostogų išmoką, – metinis NPD persiskaičiuoja, jis mažėja. Tai nustatyta Gyventojų pajamų mokesčio įstatyme (toliau – GPMĮ) ir tokia nuostata taikoma jau daugiau kaip 10 metų.

„Pavyzdžiui, mokėtina panašaus dydžio pajamų mokesčio suma gali susidaryti, jei gyventoja gruodžio mėnesį pasirinko (pagal „Sodrai“ pateiktą prašymą) motinystės išmoką gauti ne tik už einamąjį – gruodžio mėnesį, bet ir už ateinančių 2019 m. mėnesius.

Todėl gyventojai gavus išmoką, tikėtina, padidėjo jos per metus gautos pajamos. Dėl šios priežasties buvo perskaičiuotas NPD, tai yra jis sumažėjo. Skirtumas, kuris susidarė iš bendros pritaikytos NPD sumos atėmus gyventojai priklausančią metinio NPD sumą, buvo apmokestintas gyventojų pajamų mokesčiu ir tokiu būdu susidarė 300 eurų mokėtina mokesčių suma.

Gyventojui, planuojančiam gauti ne tik darbo užmokestį, bet ir kitokių pajamų, dėl kurių taikytinas NPD gali sumažėti arba nebepriklausyti, rekomenduojama metų eigoje neprašyti darbdavį taikyti NPD, o jei prašymas jį taikyti buvo pateiktas anksčiau, tai paprašyti (raštu) NPD nebetaikyti. Tokiu atveju, susidariusią pajamų mokesčio permoką bus galima susigrąžinti pagal pateiktą metinę pajamų mokesčio deklaraciją.

Papildoma informacija apie NPD taikymą. 2019 metais maksimalus mėnesio NPD – 300 eurų, taikomas gyventojui, kurio darbo užmokestis neviršija 2019–01–01 galiojančios minimalios mėnesinės algos (MMA) vieno dydžio – 555 eurų.

Kitiems gyventojams (išskyrus riboto darbingumo gyventojus), kurių su darbo santykiais susijusios pajamos per mėnesį bus didesnės nei vienos MMA suma, taikytinas mėnesio NPD bus apskaičiuojamas pagal formulę: Mėnesio NPD = 300 Eur – 0,15 x (gyventojo mėnesio darbo užmokestis – (atimti) 555 Eur (1 MMA dydį)). Kai apskaičiuotas mėnesio darbo užmokestis „popieriuje“ yra 2555 eurai ar didesnis, NPD nebetaikomas.

2018 m. maksimalus NPD buvo 380 eurų, taikytas gyventojui, kurio darbo užmokestis „popieriuje“ neviršijo 2018 sausio 1 d., buvusios vienos minimaliosios mėnesinės algos dydžio – 400 eurų.

Kitiems gyventojams, kurių mėnesio darbo užmokestis nesiekė 1160 Eur „popieriuje“, priklausantis mėnesio NPD buvo apskaičiuojamas pagal formulę: Mėnesio NPD = 380 Eur – 0,5 x (gyventojo mėnesio darbo užmokestis – (atimti) 400 Eur (1 MMA dydį)).

Kai apskaičiuotas mėnesio darbo užmokestis 2018 m. „popieriuje“ sudarė 1160 eurų ar daugiau, NPD nebepriklausė“, – komentavo Valstybinės mokesčių inspekcijos prie FM Teisės departamento direktorė R. Virvilienė.

VMI taip pat primena, kad neapmokestinamasis pajamų dydis (NPD) – tai su darbo ar jų esmę atitinkančiais santykiais susijusių pajamų suma, kuri neapmokestinama gyventojų pajamų mokesčiu (GPM). NPD priklauso nuo gyventojo uždirbamų pajamų, paprastai kalbant – kuo daugiau uždirba gyventojas, tuo mažesnis NPD jam yra taikomas. Pasiekus tam tikrą ribą, jis iš viso nebetaikomas.

Nors NPD taikomas tik darbo užmokesčiui, viso metinio NPD sumą lemia ir kitos gyventojo gautos pajamų mokesčiu apmokestinamos pajamos. Gyventojui gavus kitokių apmokestinamųjų pajamų (pvz., dividendų, autorinių atlyginimų, už turto nuomą, nuomojant turtą ne pagal verslo liudijimą ir pan.), jo metinės pajamos padidėja, o metinis NPD, lyginant su per metus pritaikytų NPD suma, priešingai, sumažėja.

Tokiu atveju gyventojui atsiranda pareiga perskaičiuoti metinį NPD, iki kitų metų gegužės 2 d. deklaruoti metines pajamas ir nuo skirtumo (apskaičiuoto iš bendros pritaikytų NPD sumos atėmus priklausančią metinio NPD sumą) sumokėti (iki kitų metų gegužės 2 d.) pajamų mokestį.

Lietuvos ryto logotips

 

 
Taip pat skaitykite:
Viešųjų įstaigų dalininko teises bus galima įgyti paprasčiau
Jei taikėtės NPD 2018 metais, šiemet nieko daryti nereikia (skaičiuoklės)
Individuali veikla suteikia teisę į nedarbingumą ir išmokas po pusmečio

Palikite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

0