Pinigai

Finansavimo mitai: bankas paskolos nedavė, neduos ir kiti?

Print Friendly, PDF & Email

Lietuvos smulkus verslas vis dar nelinkęs pasitikėti nei bankais nei alternatyviais finansuotojais ieškodamas finansavimo šaltinių. Tam yra svarių priežasčių – rinkoje veikia itin stambūs skandinaviško kapitalo bankai, turintys savus finansavimo prioritetus, be to paraiškų dėl finansavimo atmetimo procentas yra gana aukštas. Tai formuoja nuomonę, kad naujo ar smulkaus verslo finansavimas itin sudėtingas, bet tai vis dar apipinta mitais. Lietuvoje bankai nemėgsta finansuoti smulkaus verslo. Ar taip yra iš tikrųjų?

Lietuvoje dažnai girdimas mitas, kad jei verslui paskolos nedavė bankas, niekas jam padėti negali. Šalyje yra keletas alternatyvių finansavimo šaltinių bei finansavimo platformų, apie kurių galimybes daugelis tiesiog nežino, arba ne iki galo supranta ir įvertina jų pranašumus vieni prieš kitus.

Alternatyvūs finansavimo šaltiniai

Verslas nuolatos susiduria su finansiniais sunkumais. Dėl politinių sprendimų užsiveria tam tikros eksporto ir importo rinkos, tenka ieškoti naujų žaliavų tiekėjų, prekybą perkelti į virtualią erdvę užuot plėtus parduotuvių tinklą. O kur dar COVID-19 pandemija pakeitusi ne tik žmonių gyvenimus, bet ir verslo finansavimo galimybes ir finansų rinkos dalyvių rizikos apetitą. Dėl pandemijos nukentėjusius verslus remia valstybė, tačiau ne visi verslai tokią paramą gali gauti. Situacija nuolatos keičiasi, verda įvairios aistros, o finansavimo poreikis niekur nedingsta.

Tai kaip gauti finansavimą verslui? Verslas finansavimą gali gauti trimis pagrindiniais būdais:

  • Verslo paskola, kredito linija, overdraftas
  • Klasikinis faktoringas, slaptas faktoringas, atvirkštinis faktoringas
  • Išperkamoji nuoma/finansinis lizingas

Populiariausias ir iki šiol rinkoje geriausiai žinomas būdas – paskola verslo pradžiai arba kitiems poreikiams. Faktoringas – kitaip dar rinkoje vadinamas sąskaitų finansavimas, tačiau faktoringo paslaugos dažniausiai teikiamos prekybos ir paslaugų srityje, kur aktualūs ilgesni mokėjimų atidėjimai. Išperkamąja nuoma naudojasi daugelis verslų, negalintys iš karto susimokėti už tam tikras priemones efektyviam verslo valdymui, o finansinį lizingą dažniausiai renkasi transporto įmonės.

Lietuvoje populiariausi verslo finansavimo šaltiniai yra bankai ir kredito unijos. Jų  pagrindinis privalumas – ilgas finansavimo terminas ir gana nedidelės palūkanos. Pagrindinis trūkumas – itin griežta paskolų rizikos kontrolė. Tai reiškia, kad bankai ir kreditų unijos turi iškėlę aukštus reikalavimus verslams, kuriuos įmonės turėtų atitikt, norinčios gauti finansavimą. Pagrindiniai kriterijai – tai „švari“ kredito istorija, nepriekaištinga akcininkų reputacija, didelės apyvartinės lėšos, pasiektas pelnas ir t.t. Bankai siekia dirbti tik su sėkmingais ir garantuotai pelningais klientais. Jų rizika kartais perdėtai įvertinama. Dėl to  nauji ir jauni verslai, smulkios ir mikro įmonės, neturinčios didelės patirties ir apyvartų dažnai yra nustumiamos į šalį. Daugeliui iškyla natūralus klausimas, kaip gauti finansavimą smulkiam verslui. Dėl šios priežasties verslas atsigręžia į alternatyvius finansavimo šaltinius, kuriems smulkaus ir vidutinio verslo finansavimas yra pagrindinis darbas.

Svarbiausias alternatyvaus finansavimo šaltinis šiuo metu yra Valstybė. Tai daroma per Ekonomikos ir inovacijų ministerijos įsteigtą finansų įstaigą INVEGA, kuri prižiūrima Lietuvos Banko. Kartu su keliais alternatyviais verslo finansuotojais, INVEGA finansuoja smulkųjį ir vidutinį verslą per programas „Alternatyva“ ir “Avietė”.

Trečias finansavimo šaltinis yra privataus kapitalo verslo finansuotojai, tokie, kaip Financed, kurio tikslas – suteikti finansavimą be regreso su prekiniu draudimu arba su regresu smulkiam ir vidutiniam verslui tiesiogiai ir pagal kliento poreikį. Tai suteikia papildomų privalumų ir galimybių verslui, nes tokiu būdu galima gauti finansavimą ir verslams, kurie netenkino ne tik bankų, bet ir INVEGA pakankamai aukštų kriterijų.

Finansuotojas vs. Bankai vs. INVEGA

Kokie privataus verslo finansuotojo privalumai? Kodėl faktoringas arba paskola verslui turėtų būti imama iš alternatyvaus finansuotojo? Štai keletas privalumų:

  • Individualiai vertinama rizika;
  • Siekis finansuoti, o ne atmesti paraiškas;
  • Mažesni reikalavimai;
  • Greitai priimami sprendimai;
  • Konsultacijos;
  • Mažesnis biurokratijos aparatas.

Rinkdamiesi finansuotoją rinkitės finansų partnerį. Alternatyvus finansuotojas linkęs išgirsti jus, įsigilinti į problematiką, suprasti koks finansavimo būdas jūsų atveju būtų geriausias. Financed yra pasiruošęs padėti susitvarkyti su visais finansiniais iššūkiais, su kuriais susiduria smulkusis ir vidutinis verslas šiomis nelengvomis Lietuvai ir visam pasauliui dienomis.

Apie UAB „Financed”

Lietuviško kapitalo – nebankinis finansuotojas, teikiantis finansavimo paslaugas smulkiam ir vidutiniam verslui Lietuvoje. Siūlomų finansavimo produktų paketas, skirtas apyvartinio kapitalo valdymui ir verslo vystymui, jei turite atidėtus mokėjimus su pirkėjais, trumpus terminus atsiskaitymui su tiekėjais arba verslo plėtrai ir einamųjų įsipareigojimų vykdymui reikalingos papildomos apyvartinės lėšos.

Nuotrauka asociatyvinė – unsplash.com

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.