Kaip nepasitenkinimas darboviete lemia vyresnių žmonių sergamumą

nepasitenkinimas_versli mama

ISM Vadybos ir ekonomikos universiteto mokslininkė prof. dr. Bernadeta Goštautaitė drauge su kolege iš Floridos universiteto (JAV) Yiduo Shao atliko tyrimą ir nustatė, kad vyresnių darbuotojų nepasitenkinimas dėl to, jog su jais organizacijoje elgiamasi neteisingai, lemia 2 kartus dažnesnį neatėjimą į darbą dėl ligos, nei kitų to paties amžiaus kolegų.

Pavyzdžiui, vienoje didelėje įmonėje vyresni (nuo 55 m.) darbuotojai vidutiniškai sirgo 3,5 darbo dienų per metus, o tie, kurie patyrė tam tikrą neteisingumą – 7 darbo dienas, rašoma išplatintame pranešime spaudai.

Nepasitenkinimas – nuo maždaug 40 metų

Teisingumo suvokimas dažnai yra gana vieninga kolektyvinė nuomonė, tačiau jį galima apibrėžti keliais konkrečiais aspektais. Ši sąvoka apima tokius dalykus, kaip teisingas darbo krūvio paskirstymas, taisyklių paaiškinimas, aiškus įvardijimas, kaip skirstomi priedai, nuo ko priklauso atlyginimas, priimtų sprendimų komentavimas, aiškus ir skaidrus bendravimas su kolektyvu.

„Kuo darbuotojai vyresni, tuo reakcija į neteisingumo pojūtį stipresnė. Gauti rezultatai atskleidė, kad darbuotojų jautrumas neteisingumo pojūčiui darbe palaipsniui padidėja maždaug nuo 40-50 m. Įdomu tai, kad vyresnių darbuotojų, kurie jaučiasi, kad su jais darbe elgiasi teisingai, sergamumo rodikliai nesiskyrė nuo jaunesnių darbuotojų. Tuo tarpu vyresni darbuotojai, kurie patyrė stiprų neteisingumo jausmą organizacijoje, į darbą dėl ligos neatėjo net dvigubai dažniau nei kiti to paties amžiaus kolegos“, – sako prof. dr. B. Goštautaitė.

ISM universiteto profesorė pažymi, kad neteisingumas stipriau veikia vyresnių darbuotojų motyvaciją nei jaunesnių. Tai galima paaiškinti tuo, kad vyresnis žmogus orientuojasi į galimą naudą čia ir dabar. Jis nori mokytis dalykų, kurie kurs vertę šiandien, o ne po dešimties metų. Priešingai nei jaunas žmogus, jis vengia viršvalandžių, tikisi teisingumo darbo krūvio paskirstymo. Tuo tarpu jaunesni darbuotojai viršvalandžius galimai asocijuoja su investicija į būsimą karjerą.

Ar jus aplanko nerimas dėl savo profesinio pasirinkimo?
  • Pridėk savo atsakymą
Neteisybės jausmas kenkia sveikatai

B. Goštautaitė taip pat atkreipia dėmesį, kad ilgą laiką dirbant organizacijoje, kurioje vyrauja neteisybės jausmą sukeliantys sprendimai, gali paveikti ir darbuotojų sveikatą. Kitaip tariant, neteisybės jausmas akumuliuojasi ir pasireiškia prasta fizine savijauta.

„Šis tyrimas atskleidė, kad darbuotojų sergamumas priklauso ne nuo amžiaus, o nuo to, kaip su darbuotojais elgiasi darbdavys. Nedarbingumas dėl ligos darbdaviui brangiai kainuoja, sukelia nepatogumų sergančio žmogaus darbus turintiems perimti kolegoms, įmonėje sutrinka procesai“, – vardija mokslinikė.

Ji taip pat priduria, kad neprofesionalus sergamumo valdymas organizacijose dažnai pasireiškia ir priešinga forma – žmonės į darbą eina sirgdami, o tai sukelia neigiamų pasekmių. „Efektyvesnis kelias yra stiprinti darbuotojų nuostatas per vidinius procesus, pavyzdžiui, mokant vadovus efektyviai komunikuoti su darbuotojais“,  – sako prof. dr. B. Goštautaitė.

Nuotrauka – pranešimo spaudai autorių.

________________________________________________________________________________

Taip pat skaitykite:

Annos spalvų paletėje – nuo Silezijos kalnų iki japoniškos žalios


Palikite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

0