Aktualu

Ko versli mama gali išmokti vos per 20 valandų

Print Friendly, PDF & Email

Daugelis norėtume kai kuriuos dalykus daryti geriau ar išmokti naujų: groti pianinu, šokti tango, žaisti šachmatais, įsisavinti naują programavimo kalbą ar dizaino programą, pradėti buriuoti ar pagaliau iškepti tobulą „Napaleono“ tortą. Tačiau dažniausiai taip įsisukame rutinoje, kad visi šie norai keliauja į „kažkada“ sąrašą, o kartais ir visai pamirštami dėl laiko stygiaus. Gera žinia yra ta, kad naujų dalykų savo malonumui galima išmokti gerokai greičiau – tam gali pakakti ir 20 valandų.

Daug kas vadovaujasi 10 tūkst. valandų taisykle. Remiantis Floridos valstijos universiteto dr. K. Anderso Eriksono tyrimu, būtent tiek užtrunka norint pasiekti profesionalo lygį konkrečioje srityje.

10 tūkst. valandų prilygsta 8 val. kasdienio mokymosi maždaug 3,5 metų be pertraukos, be savaitgalių ir atostogų. Turint galvoje įprastas 260 darbo dienų per metus, tai yra visos darbo dienos darbas maždaug 5 metus, jei 100 procentų laiko skirsite 100 procentų energijos ir pastangų. Net pasaulinio lygio muzikos atlikėjai ir profesionalūs sportininkai sąmoningam kasdieniam darbui gali sutelkti energiją maždaug 3,5 valandos. Vadinasi, meistriškas įgūdis gali būti formuojamas dešimtmetį ar net ilgiau: pavyzdžiui, pradėjus mokytis daryti verslą gimus vaikui, profesionali versli mama iš jūsų išeis jam bebaigiant pradinę mokyklą.

Negalite būti geriausiais visose srityse

Metų metus dirbti reikia norint būti geriausiu konkrečioje srityje ir atkakliai siekiant tikslo, dažnai aukojant kitus interesus, asmeninį gyvenimą. Tačiau visur būti geriausiais neįmanoma ir visai nebūtina to siekti. Tai nereiškia, kad be savo profesinio gyvenimo, negalite išmėginti daugybės kitų veiklų, kurios teikia malonumą – išbandyti skirtingas sporto šakas, menus, lavinti kompiuterinį raštingumą, mokytis užsienio kalbų, kulinarijos paslapčių ar pradėt fotografuoti. Tam tikrai nereikia meistriškai įvaldyti naujos veiklos. Tačiau tam, kad galėtumėte mėgautis, turite suprasti, ką darote ir patirti mažų sėkmių.

Jei nesiekiate tapti olimpiniu čempionu ar groti didžiausiose scenose, įgusti ir gerai jaustis naujose laisvalaikio veiklose, neapsijuokti ir puikiai leisti laiką ar patobulinti kai kuriuos darbinius įgūdžius, reikia gerokai mažiau pastangų ir laiko, nei užsiimant tuo profesionaliai – pakaks ir poros valandų per savaitę, kurias tikrai dauguma galime rasti net užimčiausioje dienotvarkėje. Svarbu labai gerai įvertinti, ar joje nėra nereikšmingų laiko vagių.

Universalus būdas mokytis visko – nuo jogos iki programavimo

Joshas Kaufmanas knygoje „Tik per 20 valandų. Kaip išmokti bet ką… greitai“ prisipažįsta , kad jo galvoje nuolat knibžda galybė idėjų, o norimų išmokti dalykų sąraše – šimtai veiklų, kurioms vis pritrūkdavo laiko. Rašytojas ieškojo greičiausio būdo įgyvendinti savo sumanymus. Knygoje jis pasakoja, kaip pasitelkęs greitojo mokymosi principus mokėsi jogos, programavimo, aklojo teksto rinkimo, žaidimo „Go“, groti ukulėle ir valdyti burlentę.

Autorius ne tik teoriškai tyrinėjo greitojo mokymosi metodus, bet ir nuosekliai išbandė juos savo kailiu, tad dalijasi asmenine praktika, jos metu kilusiais iššūkiais bei pasiekimais. Greitas mokymasis yra procesas – tai siekiamo įgūdžio skaidymas į kuo smulkesnes sudedamąsias dalis identifikuojant, kurios iš tų dalių yra svarbiausios. Greitas mokymasis susideda iš keturių etapų:

  • įgūdžio suskaidymo į mažiausius elementus;
  • kiekvieno elemento mokymosi, kad galėtume tinkamai praktikuotis ir taisyti klaidas;
  • fizinių, protinių ir emocinių kliūčių, kurios iškyla mokantis, panaikinimo;
  • svarbiausių įgūdžio elementų lavinimo mažiausiai dvidešimt valandų.

Greitas mokymasis nėra aukštoji matematika. „Čia nėra jokios magijos – tiesiog sumani, strateginė pastangų sistema, skirta jus dominančiam dalykui. Šiek tiek pasirengę, išmoksite naujų dalykų be didelių pastangų. Tai nereiškia, kad rezultatų pasieksite iškart. Momentinio pasitenkinimo troškimas yra viena didžiausių kliūčių, trukdančių išmokti ko nors per trumpą laiką,“ – įspėja J. Kaufmanas.

Knygoje „Tik per 20 valandų. Kaip išmokti bet ką… greitai“ pateikiami greitojo mokymosi principai padės koncentruoti pastangas ir norimų rezultatų pasiekti per kur kas trumpesnį laiką, nei mokantis tradiciniais būdais:

1. Pasirinkite mėgstamą veiklą.

2. Vienu metu mokykitės vieno dalyko.

3. Nusistatykite norimą lygį.

4. Suskaidykite mokymąsi į smulkesnius elementus.

5. Įsigykite svarbiausius įrankius.

6. Pašalinkite mokymosi kliūtis.

7. Atraskite laiko mokytis.

8. Sukurkite spartaus rezultatų vertinimo sistemą.

9. Mokykitės su laikmačiu trumpais spurtais.

10. Koncentruokitės į kiekybę ir greitį.

Dešimtį tūkstančių valandų palikite profesionalams. Pradėkite nuo dvidešimties valandų intensyvių, sumanių, sutelktų pastangų. Galbūt jūs nelaimėsite aukso medalio, tačiau norimų rezultatų pasieksite per kur kas trumpesnį laiką, nei pačios manėte, kad galite.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.