Aktualu

Oficialu: verslių mamų vadovaujami privatūs darželiai dirba tvarkingai

Print Friendly, PDF & Email

Nacionaliniam visuomenės sveikatos centrui prie Sveikatos apsaugos ministerijos išplatinus pranešimą apie netvarką valstybiniuose ir privačiuose sostinės vaikų darželiuose, portalas VERSLI MAMA suskubo teirautis, kokia padėtis verslių mamų įsteigtose ikimokyklinio ugdymo įstaigose.

ieva-jagminiene_versli mama

Portalo VERSLI MAMA tinklaveikos narė Ieva Jagminienė vadovauja Nevalstybinių ikimokyklinio ugdymo įstaigų asociacijai, kuriai priklausančios įstaigos griežtai laikosi nustatytos tvarkos.

Portalo tinklaveikos narė Ieva Jagminienė, Nevalstybinių ikimokyklinio ugdymo įstaigų asociacijos pirmininkė ir keturių privačių vaikų darželių tinklo Abadelė įkūrėja, šiuo metu kartu su Baltų šalelės vadove Alina Sinice darbo reikalais viešinti Suomijoje, oficialaus pranešimo teigė dar nemačiusi.

„Kai grįšime į Lietuvą, susisieksime su Rolanda Lingiene, Nacionalinio visuomenės sveikatos centro Vilniaus departamento vadove, ir paprašysime konkrečių darželių sąrašo. Visada pabrėžiu, kad iš 138 sostinėje veikiančių privačių darželių, mūsų asociacijai priklauso tik 53, taigi, kiek mažiau nei trečdalis. Už juos galime garantuoti, kad tvarkomasi gerai. Smulkių pažeidimų gali pasitaikyti – kaip ir žmonių visokių yra, taip ir darželių visokių yra. Bet už kitus, asociacijai nepriklausančius darželius, nieko pakomentuoti negaliu. O jų yra visokių: ir nelegalių, ir nusižengiančių, ir piktybiškų. Taigi man pačiai labai smalsu būtų pamatyti sąrašą darželių, kuriuose nustatyti pažeidimai“, – telefonu iš Turku sakė Ieva.

„Jeigu gauname pranešimų apie mūsų asociacijos narių daromus pažeidimus, iš karto šnekamės su tuo nariu ir aiškinamės, nelaukdami išorinių patikrinimų. Stabdome narystę ir siūlome dvi išeitis: padedame susitvarkyti arba, jei nenorite tvarkytis, šaliname iš asociacijos. Asociacija tam ir buvo sukurta, kad galėtume užtikrinti ugdymo kokybę ir atitikimą teisės aktams“, – tvirtina Ieva. Pasak jos, tvarkingai veikiantys privatūs vaikų darželiai patys suinteresuoti kovoti prieš nelegalius ir piktybiškus kolegas.

Prie to paties noriu pridurti, kad tėveliai tegu būna sąmoningi ir neveda vaiko bet kur. Būna, pasižiūri, kad darželis pigus ir apsidžiaugia: daug nemokėsime, bet galėsime prieš visus pasigirti, kad vaikas lanko privačią įstaigą. Kitą kartą negali sau leisti, bet labai nori. Tai va ir ieško tokių darželių, kuriuose mėnesio ugdymas su maitinimu kainuoja 100 eurų. Tai toks prestižo bet kokia kaina siekimas. O legalus ar nelegalus darželis – net nepasidomi. Todėl ir sakome: kreipkitės į asociaciją, kad parekomenduotume ir padėtume išsirinkti tvarkingą, legaliai veikiančią įstaigą, ir tada jums tikrai bus ramu.

Nevalstybinių ikimokyklinio ugdymo įstaigų asociacijai priklauso portalo VERSLI MAMA tinklaveikos narių Ievos ir Alinos valdomi privatūs darželiai Abadelė ir Baltų šalelė. Trečiosios tinklaveikos narės Astos Jagelo Katino dienelės šiuo metu kaip tik tvarkosi stojimo į asociaciją dokumentus.

Trūkumai seniai pašalinti

 Alina Sinicė_versli mama

Tikrintojai užsuko ir į verslios mamos Alinos Sinicės naujai įkurtą „Baltų šalelės“ filialą.

Tiesa, akylesni tėvai, vartydami privačių steigėjų darželiuose nustatytų trūkumų sąrašą, jame pastebės Baltų šalelės pavadinimą ir naująjį adresą – Ozo g. 37. Kaip patvirtino Alina, Nacionalinis visuomenės sveikatos centras iš tiesų rugsėjo pradžioje tikrino tada dar neseniai duris atvėrusį naująjį jų filialą.

„Jis buvo ką tik atidarytas ir tuo metu tebevyko higienos paso-leidimo išdavimo procedūra, t. y. su kitu NVSC specialistu derinome trūkumus ir juos šalinome. Leidimo išdavimo procedūra dažniausiai trunka apie tris mėnesius, tad buvo keista sulaukti patikrinimo, kai tuo metu dirbama su kitu specialistu dėl to paties“, – lengvos nuostabos neslėpė versli mama.

Pasak Alinos, visuomenei pristatytose išvadose surašyti tokie Baltų šalelės trūkumai, kurių jau senai nėra. Be to, dalies tų trūkumų darželyje dirbęs NVSC specialistas net nepavadino trūkumais.

Apskritai visoje šioje situacijoje svarbiausia net ne maži ar didesni trūkumai, kurių pasitaiko ugdymo įstaigose, – besikeičiant Higienos normoms jų visada atsiranda. Manau, didesnis visuomenės dėmesys turi būti atkreipiamas į tas įstaigas, kurios vykdo savo veiklą gana ilgai ir vis dar neturi leidimų veiklai arba labai dėsningai vis pažeidžia higienos normas, nešalina trūkumų ir neteikia tam dėmesio.

Alina taip pat atkreipė dėmesį į žiniasklaidoje platinamą iliustraciją, kurioje nufotografuota SOS vaikų kaime riogsanti sena čiuožykla. Ji, anot pašnekovės, nepriklauso nė vienam teritorijoje esančiam darželiui, bet NVSC specialistams matyt paliko didelį įspūdį ir buvo panaudota kaip vaizdo medžiaga neva prastai padėčiai iliustruoti.

Ką gi rado inspektoriai?

„Perpildytos grupės, darželiai, dirbantys be leidimų-higienos pasų ar nesilaikantys juose nurodytų sąlygų, netinkama su vaikais dirbančių auklėtojų kvalifikacija ir nesaugios žaidimų aikštelės – tai pagrindinės, bet ne vienintelės specialistų užfiksuotos problemos. Tokie rezultatai pateikti po daugiau nei mėnesį trukusio didžiausio iki šiol vykdyto masto Vaikų ugdymo įstaigų ir švietimo paslaugų tiekėjų saugos sveikatai vertinimo Vilniaus mieste. Su pažeidėjais bus siekiama kovoti viešumu, taip pat skatinti tėvų sąmoningumą ir įsitraukimą“, – rašoma Nacionalinio visuomenės sveikatos centro išplatintame pranešime žiniasklaidai.

Kampanijos metu sostinėje patikrintas 101 darželis ir 113 mokyklų, turinčių pirmas klases (iš viso Vilniuje yra 370 veikiančių darželių ir 165 mokyklos). Patikrinimu siekta atkreipti dėmesį į problemas, galinčias turėti įtakos vaikų sveikatai, bei sutelkti skirtingas organizacijas ir tėvus siekiant gerinti vaikų saugos sveikatą.

„Operatyvios kontrolės metu be įspėjimo buvo tikrinami ugdymo grupių sąrašai, reikalavimai darbuotojams, vaikų miego organizavimas grupėse, sklypo/teritorijos, patalpų, įrenginių, inventoriaus, žaislų ir jų priežiūros reikalavimai bei kita. Įvertinus visus šiuos aspektus, rasta daug neatitikimų. Specialistai jų fiksavo tiek valstybiniuose, tiek privačiuose darželiuose. Džiugu, kad tikrintų pirmokų padėtis geresnė, ir mokyklose radome gerokai mažiau pažeidimų“, – vardija Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSC) Vilniaus departamento direktorė Rolanda Lingienė.

  • Su patikrintuose Vilniaus miesto savivaldybės darželiuose nustatytais trūkumais galite susipažinti čia.
  • Su patikrintuose privačių steigėjų darželiuose nustatytais trūkumais galite susipažinti čia.

Klumpa ir privatūs, ir valstybiniai

Bene svarbiausia ikimokyklinio ugdymo įstaigų problema – beveik 30 proc. iš, NVSC duomenimis, 370 sostinėje esančių darželių neturi leidimo-higienos pasų (LHP). Tačiau patikra parodė, kad ir turintieji LHP nebūtinai laikosi juose nurodytų sąlygų.

„Ši problema ypač aktuali privačiuose darželiuose – ji fiksuota net ketvirtadalyje tikrintų privačių steigėjų darželių. Aptikome ydingos praktikos, jog leidime-higienos pase nurodytos sąlygos neatitinka realybės (vaikų grupėse ugdomi mažesni vaikai, nei nurodyta LHP, per didelis vaikų skaičius grupėse, per didelis bendras ugdomų vaikų skaičius“, – komentuoja R. Lingienė.

Kampanijos metu inspektoriai susidūrė su keletu atveju, kai privačios vaikų ugdymo įstaigos veikia pagal tokią schemą: leidimą-higienos pasą turi vienam adresui ir konkrečiam vaikų skaičiui, o realus vaikų skaičius, už kuriuos gaunama savivaldybės kompensacija, yra kelis kartus didesnis, ir mažyliai yra paskirstomi per kitus skirtingais adresais nelegaliai veikiančius darželius“, – teigė R. Lingienė.

Perpildytos grupės fiksuotos net 57 proc. tikrintų darželių – ši problema gerokai aktualesnė savivaldybės valdomuose darželiuose (juose – 79 proc. visų pažeidimų).

Taip pat dažnas trūkumas – per mažas personalo skaičius ir netinkama darbuotojų kvalifikacija. Daugiau nei pusėje privačių darželių dirbančių darbuotojų kvalifikacija neatitinka nustatytų reikalavimų t. y. dirba pedagogai (etikos, kūno kultūros, dailės ir t.t.), tačiau jų kvalifikacija – ne ikimokyklinio ar priešmokyklinio ugdymo pedagogika.

Pasitaiko ir tokių atvejų, kai darželyje su vaikais dirba asmenys, neturintys pedagoginio išsilavinimo – manikiūro specialistės, logistikos ar teisės mokslus baigę asmenys. Tokie asmenys pateikia išklausytus 40 val. priešmokyklinėje grupėje kursų pažymėjimus, tačiau tai nėra prilyginama ikimokyklinio ar priešmokyklinio ugdymo pedagogikai. Tokius kursus gali būti išklausę tik asmenys, kurie yra baigę ikimokyklinio ir (ar) pradinio ugdymo mokytojų rengimo programą bei nori būti priešmokyklinio ugdymo mokytojai.

Savo sklypo ir teritorijos neturi 15 proc. tikrintų privačių darželių, o ir iš turinčiųjų sklypus 10 proc. nėra įsirengę vaikų žaidimo aikštelės. „Tai yra leistina, tačiau į tokius darželius vaikus leidžiantys ar tai planuojantieji daryti tėvai turėtų išsiaiškinti, kur vyksta lauko veikla su vaikais, kokios viešosios erdvės tam naudojamos, ir atkreipti dėmesį, ar vaikai jose saugūs“, – teigia R. Lingienė.

Net 40 proc. tikrintų darželių Vaikų žaidimų aikštelėse nefiksuojama priežiūra ar remontas. „Aikštelės ir įranga turėtų būti kontroliuojami pastoviai, siekiant išvengti traumų“, – komentuoja NVSC Vilniaus departamento vadovė.

Taip pat didelė problema sostinės darželiuose – netinkamai organizuojamas vaikų miegas. Net 23% lovų, skirtų pietų miegui, yra su minkštu pagrindu, o net 47% jaunesnių nei 1,5 metų vaikų lovų neturi apsauginių sienelių.

„Tai yra pagrindinės problemos, tačiau norime atkreipti tėvų dėmesį ir į rečiau pasitaikančius, bet taip pat svarbius nusižengimus – ar netenka skalbti skalbinių, patalynės patiems namuose, ar vaikai darželyje pagrindiniams maitinimams nevalgo tėvų namuose pagaminto ir atnešto maisto, ar langai turi atidarymo ribotuvus ir pan. Todėl raginame tėvelius gilintis ir domėtis, kas slypi po vadinamaisiais „euroremontais“, nebijoti įstaigos paprašyti dokumentų“, – pataria R. Lingienė.

„NVSC sostinės ikimokyklinių įstaigų patikros rezultatus skelbia savo tinklalapyje viešai – kiekvienas norintis gali pasitikrinti adresu www.nvsc.lt. Taip pat parengėme patarimų tėvams, besirengiantiems leisti vaiką į darželį, rinkinį. Be abejo, pažeidimų turintys darželiai gaus ir atitinkamas nuobaudas, juos pakartotinai tikrinsime, tačiau tikime, kad stipriausias ginklas šioje kovoje yra viešumas“, – pasakoja R. Lingienė.

Netinkami suolai – nuo pirmųjų dienų

Patikrinę pirmokų klases, NVSC specialistai pažeidimų rado gerokai mažiau. Mokyklose sudarytos galimybės vaikams atsigerti geriamojo vandens higieninėmis sąlygomis, vykdomas rankų higienos ugdymas bei sudarytos sąlygos asmens higienai tualetų-prausyklų patalpose. Šioje srityje fiksuoti tik pavieniai pažeidimai.

„Tačiau 44% iš patikrintų suolų pirmokams yra netinkamo dydžio arba netinkamai sureguliuoti. Tai reiškia, kad beveik pusė pirmokėlių sėdi sau netinkamuose suoluose, o tai ilgainiui lemia stuburo problemas“, – sako R. Lingienė.

Pasitikrinti, ar atžala lanko darželį, turintį leidimą-higienos pasą, galima apsilankius NVSC interneto svetainėje http://nvsc.lrv.lt/ ir atsidarius leidimų higienos pasų sąrašą. Taip pat galima pasitikrinti ir Licencijų informacinėje sistemoje https://www.licencijavimas.lt.

patarimai_tevams_versli mama

  1. Svetlana says:

    Pas mus darzelyje baldai tikrai nera augantys su vaiku ir labai skirtingo ugio vaikams vienodi. Bet jau po truputi atnaujinima ir baldai keiciami i zaismingesnius, labiau pritaikytus vaikams https://www.miestui.lt/baldai-darzeliams-ir-mokykloms zinoma viskas kainuoja ir atsinaujinama palaipsniui, bet pokyciai i geraja puse tikrai yra, del ko tikrai dziugu. Mokyklai jokiu priekaistu neturiu, nes ten tikrai kiekvienas sedi atskirai prie jam pritaikyto stalo ir sureguliuoto aukscio kedes.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.