Aktualu

Tėvams aktualūs teisės aktų pakeitimai 2023 metais

Print Friendly, PDF & Email

Nuo Naujųjų metų įsigaliojo daugybė teisės aktų pakeitimų: naujosios Civilinio ir Darbo kodeksų redakcijos žada spartesnį santuokos nutraukimo, teismo leidimų išdavimo procesą, galimybę pereiti prie keturių darbo dienų savaitės ir daugybę kitų naujovių, rašoma advokatės Sabinos Izokaitienės išplatintame pranešime spaudai.

4 dienų darbo savaitė, tėvystės atostogos, atostogos vaikui prižiūrėti

2023 m. sausio 1 d. įsigaliojo tėvams aktualūs Darbo kodekso straipsnių pakeitimai, aktualūs dirbantiems

  • valstybės ir savivaldybių įstaigose (kurios išlaikomos iš valstybės ar savivaldybės biudžeto, Valstybinio socialinio draudimo fondo biudžeto ar iš kitų valstybės įsteigtų fondų lėšų),
  • valstybės ir savivaldybės įmonėse,
  • viešosiose įstaigose (kurių savininkė yra valstybė ar savivaldybė),
  • Lietuvos banke.

Šie pakeitimai numato, kad auginantiems vaikus iki 3 metų darbuotojams nustatoma sutrumpinta 32 valandų per savaitę darbo laiko norma, už nedirbtą darbo laiko normos dalį paliekant nustatytą darbo užmokestį.

Tačiau vertėtų atkreipti dėmesį, kad sutrumpinta darbo laiko norma taikoma tik vienam iš tėvų (įtėvių) ar globėjų jų pasirinkimu, iki vaikui sukanka 3-eji metai.

Nuo sausio 1 d. įsigaliojo ir aktualūs Darbo kodekso straipsnių pakeitimai, susiję su tėvystės atostogų, atostogų vaikui prižiūrėti teisinių reguliavimu.

Nuo šiol 30 dienų tėvystės atostogos turės būti suteikiamos darbuotojams po vaiko gimimo, tačiau jos galės būti skaidomos į ne daugiau kaip dvi dalis ir suteikiamos bet kuriuo laikotarpiu nuo vaiko gimimo iki kol vaikui sueis vieneri metai. Priminsime, kad iki šiol šių atostogų nebuvo galima skaidyti.

Be to, įstatyme atsiranda neperleidžiamosios vaiko priežiūros atostogos motinai ir tėvui (taip pat globėjams, įtėviams) – jos bus 2 mėnesių trukmės.

Santuoka nutraukiama pas notarą

Jau nuo pačios metų pradžios sutuoktiniai galės pasinaudoti galimybe nutraukti santuoką nesikreipiant į teismą – Civilinio kodekso pakeitimai numato, kad nuo šiol užteks kreiptis į notarą.

Vis dėlto siekiant taip nutraukti santuoką keliama nemažai reikalavimų: pas notarą galės būti nutraukiamos tik tos santuokos, kurios

  • sudarytos seniau nei prieš metus,
  • abu sutuoktiniai yra sudarę sutartį dėl santuokos nutraukimo teisinių pasekmių,
  • abu sutuoktiniai yra veiksnūs,
  • daugiau nei metus laiko netvarko bendro ūkio,
  • negyvena santuokinio gyvenimo,
  • neturi bendrų nepilnamečių vaikų.

Tėvystė pripažįstama civilinės metrikacijos skyriuje

Iki šių metų pradžios tėvystę galima buvo pripažinti tik kreipiantis į notarą. Šiuo metu tokia galimybė vis dar egzistuoja, tačiau įstatymų leidėjas nuostatas, susijusias su tėvystės pripažinimu, papildė – jau gimusio vaiko tėvystę tėvai gali pripažinti civilinės metrikacijos įstaigoje.

Advokatė S. Izokaitienė pažymi, kad tėvystę galima pripažinti ir moters nėštumo metu.

Naikinami teismo leidimai dėl turto perleidimo

Vaikų turinčios šeimos sulaukė ir dar vienos naujovės – nuo šių metų nebereikės teismo leidimų, norint perleisti, įkeisti (ar kitaip suvaržyti) nekilnojamąjį turtą, kai šeimoje yra nepilnamečių vaikų.

Vis dėlto, pasak advokatės, visiškos laisvės tikėtis nereiktų, kadangi nuo šiol funkcija perkeliama notarams, bet ne apskritai panaikinama.

Autorės nuotrauka – iš asmeninio archyvo.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.