Aktualu

Verslios mamos Kretoje: nuovargio ir įtampos vidurio sezono išpardavimas

Print Friendly, PDF & Email

„Graikų deivių archetipų atpažinimas savyje ir sąmoningas planas, kaip pakeisti savo elgesio formules, galimai trukdančias pasiekti sėkmės, ypač naudingas tada, kai tenka priimti svarbius sprendimus. Juolab kad verslios mamos įpratusios iš savęs labai daug reikalauti. Tik ar iš tiesų neperlenkiame lazdos? Stovyklos metu gautos žinios galimai padės išmokti sušvelninti situacijas, nes pateiks aiškių pavyzdžių, kaip tam tikrais atvejais galima arba kaip geriau nereikia elgtis“, – tvirtina psichologė Jolanta Malakauskienė, lapkričio mėnesį Kretoje (Graikija) verslioms mamoms vesianti savižinos mokymus.   

6 (šešios) verslios mamos – tiek jų dar turi galimybę patekti į Verslių mamų asmenybės ugdymo stovyklą su kalnų turizmo programa KRETA‘2016, lapkričio 20–28 d. rengiamą didžiausioje Graikijos saloje. Visą Kretą skersai ir išilgai išmaišiusio kalnų turizmo specialisto, žurnalisto Audriaus Morkūno ir psichologės Jolantos Malakauskienės sudaryta programa žadina įspūdžių ir patirčių alkį jau dabar: kelionės kalnais ir tarpekliais, interaktyvūs mokymai vienuolynuose, avokado medžių ir alyvmedžių giraitėse, pietūs autentiškose tavernose, tikra graikiška kava ir nepagražinta žydraakių kretiečių buitis, pažintys su vis gausėjančia Kretos lietuvių bendruomene ir vietos verslo organizacijų moterimis – nuostabi kelionė į save ir kitus!    

Jolanta, kas tie archetipai ir ko iš jų tikėtis?

Kalbant labai supaprastingai ir šiuo konkrečiu atveju, archetipai – tai mūsų elgesio modeliai, būdingi vienoms ar kitoms mitologinėms asmenybėms. Antikiniais laikais niekas psichologizmais tam tikrų elgesio modelių neaiškino, andainykščiams žmonėms reikėjo susikurti savus paaiškinimus, savas teorijas, dievams priskirti savybes, kurios realiai egzistuoja juose pačiuose. Dabar viskas vyksta tarsi atvirkščiai: žiūrime į antikinę mitologiją ir ieškome atitikmenų savyje. Tačiau toks žiūrėjimas mums padeda paprasčiau paaiškinti, kodėl vienaip ar kitaip elgiamės – tereikia tik atrasti sau tinkamą archetipą mitologijoje, kuris ne tik leidžia aiškiau save pamatyti, bet ir padeda suvokti, kad su savo problemomis nesu tokia vienintelė pasaulyje.

Archetipai paprastai persidengia vieni su kitais, viename asmenyje jų gyvena keli ir keičiasi priklausomai nuo gyvenimo laikotarpio. Pavyzdžiui, jei moteris neturi vaikų, nėra mama, ji nežino, kaip joje veiks motinystės modelis, nes neturi progos jo pažinti ir iškviesti. Tačiau tapusi mama, t. y. perėjusi iš vieno gyvenimo etapo į kitą, pereina ir iš vieno archetipo į kitą. Šie elgesio modeliai, kuriuos mūsų stovyklos KRETA‘2016 kontekste vadiname archetipais, taip ir vaikšto per mūsų gyvenimą. Vieni yra dominuojantys, kiti sėkmingai pasipildo naujais ateinančiais modeliais, o yra tam tikrų asmenybės savybių, kurios nesikeičia visą gyvenimą. Patirtis, atsinešta iš protėvių, psichologijoje dar vadinama kolektyvine pasąmone arba socialinio išmokimo modeliu, yra tam tikroms situacijoms būdingos reakcijos, kurių vienos iš kitų išmoko mūsų mamos, močiutės, prosenelės, o iš jų išmokome ir mes.

Pavyzdžiui, moterys, kurioms būdingas teisingumo deivės Temidės archetipas, yra griežtesnės, reiklesnės, ieškančios teisybės, mokančios už save pakovoti, žinančios savo teises, triukšmaujančios ne dėl triukšmo, o dėl to, kad pažeistos jų teises saugančios ribos, ir tas ribas ne išsigalvoja, o realiai suvokia. Tai tiesiog toks žmonių tipas, ir mums per graikų mitologijos archetipą yra paprasčiau paaiškinti šį elgesio modelį.

Tada, vadinasi, mąstau teisingai: žmonės nesikeičia, yra tik žmonės, kurių nesinori keisti.

Esant stabilioms aplinkybėms, sprendimų priėmimo būdai nesikeičia: tarkime, moteris, kuri versle ar politikoje yra linkusi vienaip priimti sprendimus, tikėtina, lygiai taip pat juos priiminės ir kitose gyvenimo srityse. Tačiau keičiantis aplinkai, kultūriniam kontekstui, šeiminėms aplinkybėms, šie sprendimų būdai gali keistis nesąmoningai.

Jei versli mama nepatenkinta tuo, kaip priima sprendimus, tinkamesnio elgesio modelio ji gali išmokti sąmoningai, tik tam reikės ir sąmoningų pastangų. Gali būti, kad moteris prieš tai tiesiog neturėjo, iš ko išmokti vienaip ar kitaip elgtis tam tikrose situacijose: tarkime, pirmoji visos giminės istorijoje išgyveno skyrybas. Tėvai nesiskyrė, močiutės nesiskyrė, ir nežinia, kaip gyventi išsituokus pasikeitusioje aplinkoje. Sąmoningai kažko labai gal ir nesistengi keisti, bet esi įmesta į gyvenimo katilą ir, jame virdama, ieškai geriausių sprendimų.

Apsisprendimas  keisti savo elgesio modelius turi būti priimtas aiškiai suvokiant, kad aš tų pokyčių noriu ir aiškiai pati sau įvardiju priežastis, kodėl man to reikia, ką man tai duos, kas manęs netenkina dabartiniame gyvenime. Jeigu aš nežinau, kam man to reikia, pokytis bus nieko vertas.

Graikų deivių archetipų atpažinimas savyje gali padėti išeiti iš tam tikrų aklaviečių: galbūt mums būdingi tam tikri išmokti sprendimai, prikuriantys dar daugiau papildomų problemų. Todėl žinant savo archetipą ir jo veikimo principus, atpažįstant juos savyje, galima sąmoningai pakeisti tam tikrus sprendimų priėmimo būdus, t. y. koreguoti elgesio modelį, siekiant išvengti tokių padarinių, kokių graikų mitologijoje susilaukia vienos ar kitos deivės.

Stovyklos metu mokysimės pamatyti, kur save pristabdyti, kur veikti šiek tiek aktyviau, ko vengti, kaip sprendimus padaryti ne tokius karštakošiškus arba priešingai – kaip griebti jautį už ragų, savarankiškai išsikapanoti iš keblių situacijų, nes kartais situacijos vilkinimas yra taip pat pavojingas, kaip ir karštakošiškas sprendimas.

Kaip vyks archetipų atpažinimas savyje?

Pirmiausia apie graikų deives reikia šį tą žinoti. Tai jokiu būdu nėra namų darbas dalyvėms – tai aš jas mokysiu charakterizuoti deives ir pritaikyti jų elgesio modelius sau. Vienam mokomajam užsiėmimui skirsime maždaug 3 valandas, kad spėtume susipažinti su pagrindinėmis konkrečių deivių charakterio savybėmis. Naudodamos savižinos testus ir klausimynus, apjungiančius kolektyvinės pasąmonės, socialinių elgesio modelių išmokimo, evoliucinės psichologijos teorijas, verslios mamos bandys modeliuoti savo elgesį. Manau, kad šių įrankių pagalba bus paprasta atpažinti, kuri deivė asmenybėje dominuoja šiuo metu. Nes tai, kas vyksta šiandien, ir yra pats svarbiausias momentas, nuo kurio kaip atspirties taško galima stebėti savo pokyčius ateityje.

Duosite namų darbų prieš kelionę?

Aš nusiteikusi tikslingai nutylėti šią informaciją, kad nebūtų bandymų iš anksto ruoštis, prisiplanuoti ir susikurti išankstinių lūkesčių. Žinau, kaip veikia verslios mamos: jos būna viską susiplanavusios, viskam pasiruošusios, apsidraudusios. Atėmus iš savęs netikėtumo efektą, visų pirma pati kelionė į save neteks pusės malonumo, o visų antra, galima pačiai sau pakišti koją, iš anksto „diagnozavus“ vienokį ar kitokį archetipą. Netikėtumo veiksnį norėčiau išlaikyti tam, kad moterys išties galėtų patirti atradimo džiaugsmą ir nejaustų nusivylimo, nepasitvirtinus išankstinėms „diagnozėms“.

Atskleisiu tik tiek, kad prieš pačią pirmąją mokomąją išvyką kiekvienai reikės atsakyti į kelis mano užduotus konkrečius klausimus ir užsirašyti kelias pastabas. Visos stovyklos metu, po kiekvienos kelionės dienos, dalyvėms bus rekomenduojama rašyti savistabos dienoraštį: pasižymėti įžvalgas, emocijas, nesvarbu, kokios jos bebūtų: pyktis, nuovargis, namų ilgesys, nuobodulys. Šiuo atveju svarbu ne atpasakoti turinį, o atpažinti ir įvardyti savo savijautą, atspindėti patirtį, nes turinio konspektavimas asmenybės ugdymo požiūriu būtų visiškai bevertis. Galų gale, jei kuriai iš kelionės dalyvių bus aktualu, galėsiu pasidalinti savais „techniniais“ kelionės konspektais. Po paskutinės išvykos reikės įsivertinti, kaip kiekviena save regi praėjus 7 dienoms mokymų, išvykų ir pačių įvairiausių pažinčių.

Ko gero, dažnos verslios mamos kelionė į save Kretoje tik prasidės, ir niekas negali pasakyti, kur baigsis?

Iš tiesų, šios stovyklos metu laukia labai įvairiapusis savęs pažinimas: ne tik manieji mokymai, bet ir Audriaus vadovaujamos kelionės kalnais, savaitė gyvenimo visiškai svetimoje aplinkoje, tarp svetimų žmonių, tarp visiškai svetimos kultūros ir nesuprantamos kalbos. Savęs reikės nuolat klausti ir sąžiningai atsakyti: kaip aš šiandien jaučiuosi? Ar man viskas atrodo vis dar taip pat, kaip pačią pirmą dieną atskridus?

Po kelionės namų darbų kaip kokio įpareigojimo nebus, nes negaliu tikėtis ir reikalauti, kad moterys juos darytų – diplomo juk neišrašysiu. Bet tos, kurios yra suinteresuotos savęs pažinimu, stebėjimu ir augimu, tikrai galės kreiptis ir gauti konkrečių individualių užduočių, kurios papildytų iš Kretos parsivežtą žinių bagažą. Man ir pačiai asmeniškai labai svarbu, ką verslios mamos apskritai išsiveš iš šios lapkričio kelionės. Tikiuosi, kad tai bus daugiau negu vidurio sezono išpardavimas.

Į Kretą atvykstama individualiai. Į stovyklos kainą įskaičiuotas apgyvendinimas 3* viešbutyje Retimno centre (su pusryčiais ir vakariene), kalnų turizmo vadovo paslaugos, savižinos mokymai, dvi susipažinimo vakarienės su vietos lietuviais ir „Rotary“ moterų klubu, seminaras Pavlidi disleksijos centre. Vieta stovykloje rezervuojama sumokėjus 400 € avansą, nepriklausomai nuo pasirinktos apgyvendinimo formos. Organizatoriai pasilieka teisę keisti programą.

 

  1. Versli mama says:

    Visa stovyklos kaina nurodyta registracijos formos laukelyje „Bilieto tipas“ ir priklauso nuo Jūsų pasirenkamo apgyvendinimo tipo bei apmokėjimo datos. Atkreipiame dėmesį, kad pasiūlymas be apgyvendinimo viešbutyje suformuotas atsižvelgiant į Kretoje gyvenančių, t. y. vietinių lietuvių, galimus poreikius. Iki rugpjūčio 1 d. taikoma mažiausios kainos garantija.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.