Aktualu

Antstoliai nebegalės vykdyti išieškojimų iš įmonei skirtos valstybės paramos

Print Friendly, PDF & Email

Nuo COVID-19 nukentėjusį verslą pamažu pradeda pasiekti valstybės parama, tačiau aiškėja, kad valstybė viena ranka duoda, o kita – atima. Į dienos šviesą iškilo opi įstatymų spraga: nėra jokių saugiklių, užtikrinančių, kad gautos paramos antstoliai neišdalins kreditoriams, kuriems paramą gavusioji įmonė yra skolinga.

antstoliai_Vytis Grybauskas_versli mama

Teisininkas Vytis Grybauskas teigia, kad bus siekiama uždrausti antstoliams išieškoti skolas iš įmonei skirtos valstybės paramos (Pranešimo spaudai autorių nuotr.).

Advokatų kontoros „TGS Baltic“ teisininko Vyčio Grybausko teigimu, šiuo metu valstybės gautai paramai nėra taikomi jokie apribojimai, todėl ją galima areštuoti ar iš jos išieškoti skolas.

Atsižvelgdamas į tai, Seimas po pateikimo priėmė svarstyti Teisingumo ministerijos parengtą Civilinio proceso kodekso pakeitimo įstatymą.

Anot teisininko, juo siūloma uždrausti areštuoti pinigines lėšas, kurias skolininkas gavo kaip valstybės ar savivaldybių paramą, kompensacijas, išmokas dėl ekstremalios situacijos ar karantino. Taip pat bus draudžiama vykdyti išieškojimą iš tokių lėšų.

Išsprendė tik dalį problemų

Vis dėlto panašu, kad naujasis reguliavimas tik iš dalies leistų įmonei apsaugoti iš valstybės gautą paramą. Galimybių apeiti įstatymą ir pasisavinti gautus pinigus vis dar liktų.

„Tokio pakeitimo būtinumas yra suprantamas, nes kreditoriai šiuo metu gali pasiimti valstybės išmokas, kurios galbūt buvo skirtos apmokėti darbuotojų prastovų dalį, kurią privalo padengti darbdavys, arba susimokėti už nuomą gavus nuomos kompensaciją. Kita vertus, siūlomas reglamentavimas tik iš dalies sprendžia esamą problemą, nes apribojimai pasisavinti tokias lėšas būtų taikomi tik išieškant per antstolius“, – sako V. Grybauskas.

Antstolio Armino Naujokaičio nuomone, toks ribojimų taikymas tik antstolių vykdomiems išieškojimams rodo naujojo reguliavimo spragas.

„Minėtas reglamentavimas galimai nėra subalansuotas, nes išskiria išieškojimus ne pagal tai, iš ko ir kokiomis aplinkybėmis nebebus galima išieškoti, o pagal tai, koks subjektas nebegalės vykdyti išieškojimų. Šiuo atveju antstolio vykdomi išieškojimai bus draudžiami, o kitų institucijų – ne“, – atkreipia dėmesį jis.

Ar ketinate kreiptis valstybės pagalbos dėl verslo nuostolių?
  • Pridėk savo atsakymą
Kaip atskirti nuosavą ir paramai skirtą eurą

Specialistai pastebi, kad gaunančios subsidijas, bet į nukentėjusių sąrašus neįtrauktos įmonės liks neapsaugotos. Į joms skirtą paramą toliau pretenduos ne tik kreditoriai, bet ir Valstybinė mokesčių inspekcija (VMI).

Nors Valstybinė mokesčių inspekcija ir „Sodra“ neišieškos mokesčių iš dėl COVID-19 sunkumų patyrusių įmonių, tačiau svarbu atkreipti dėmesį į tai, kad ne visos įmonės gaunančios paramą, pavyzdžiui, subsidijas darbuotojams, yra nukentėjusių įmonių sąrašuose.

Taigi, jeigu bendrovės nėra nukentėjusiųjų sąraše, bet ji gauna kokias nors subsidijas, naujais įstatymo pakeitimas jos neapsaugos. Pavyzdžiui, išlieka rizika, kad valstybės parama darbuotojams už prastovas gali tų darbuotojų ir nepasiekti, o atitekti VMI.

Galiausiai, V. Grybausko ir A. Naujokaičio teigimu, nėra sprendžiamas klausimas, kaip atskirti, kurie pinigai yra parama, iš kurios negalima išieškoti, o kurie – kitos įmonės pajamos.

„Pinigai, kaip ir kruopos, nepasižymi jokiais išskirtiniais požymiais, kurie leistų atskirti vieną eurą nuo kito euro, ypač esantį toje pačioje banko sąskaitoje. Todėl, jeigu banko sąskaitoje turite 2 eurus, o gavote 1 eurą paramos, tai kils klausimas, kuris euras yra parama, o kuris –  ne. Be to, asmenys visada galės išleisti savo lėšas, palikdami likučiui gautai paramai analogišką sumą, ir ją traktuoti kaip valstybės paramą – tokiu atveju nebus galima tokių lėšų areštuoti ar nurašyti“, – teigia teisininkas.

Jam antrinantis A. Naujokaitis priduria, kad bandant atskirti, kurios paramos gavėjo sąskaitoje esančios lėšos yra neliečiama valstybės parama, neišvengiamai padaugės ginčų.

Ekspertų manymu, nors įstatymo leidėjo norai apsaugoti įmones ir yra sveikintini, tam, kad būtų pasiektas norimas rezultatas, būtinas platesnis požiūris ir nurodytų problemų aptarimas, rašoma žiniasklaidai išplatintame pranešime.

Iliustracija iš portalo VERSLI MAMA archyvų.

_____________________________________________________________________

Taip pat skaitykite:

Subsidija mikroįmonėms: paskirstyta 37 mln., VMI dėl to netikrins

 

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.